View Single Post
Eski 18-07-2013, 22:59   #315
LoSTrİsT
Yeni Üye

LoSTrİsT's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2012
ahh ahh.. ne çektim bu arapsaçı sevdamdan...
sevgili arkadaşlar, uzuuunn çabalarım sonucu arapsaçını buldum 3 hafta önce, nerede bulduğuma gelince, atatürk orman çiftliğinin serası varmış, yönlendirdiler, hayatımda gördüğüm en güzel arapsaçını gördüm orada.

bööyle 2 metrekarelik bir alan olduğu gibi arapsaçı kaplıydı halı gibi neyse bana yardımcı oldular sağolsunlar, güzel bir saksıya kocaman bir arapsaçı ektiler, aldık geldik eve. ben böyle mutlu mesut bir 2 hafta geçirdim. derken birgün sulama esnasında saksıda bir böceğin yürüdüğünü gördüm ve çıldırıyorum sandım, parmak boğumu kadar bişeydi ve bu benim asla tahammül edemediğim birşey.. benim kadar bu bitkiye aşık, yetiştirmek için bu kadar çabalayıp gözünün içine bakan birisine reva mı bu :'(

gelgelelim riskli olduğunu bildiğim halde hemmen toprak değiştirme işine giriştim. ve karşılaştığım manzara korkunçtu, saksının içi resmen bir ekosistem olmuş. 20cmlik solucan dahil ne ararsanız vardı. köklerine hava aldırmak pahasına arapsaçlarını bir güzel yıkadım, ve temiz toprakla 3 ayrı saksıya böldüm. nitekim tahmin ettiğim gibi oldu, bayağı bir kısım kurudu, ama yeşillik halen var, yani umudumu kaybetmedim

benim danışmak istediğim konuya gelince, saksıya sigara izmariti dökmenin böcekleri öldürdüğünü duydum, bu ne derece güvenli birşey? bitkiye zararı olur mu? gerçekten böcekleri öldürür mü? çıldırmak üzeriyim bilgili arkadaşlardan yardım rica ediyorum

LoSTrİsT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön