View Single Post
Eski 17-07-2013, 15:09   #632
arif göçmen
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uşak Mesajı Göster
Kasım dikimi elbette çok iyi ama kışlar normal geçerse avantaj sağlar.İç bölgelerde -20 dereceleri bulan soğuklarda taze fidanların gözleri ve odun dokusu harap oluyor.2012 yılı uşakta -29 dereceyi kendim ölçtüm 12 yaşındaki ağaçlar bile meyve vermedi.Ben 2000 yılında 26 kasımda diktim ağaçlarım tepeden itibaren 50 cm kurudu.2 yılda zor toparladım.Kök gelişimi yerine adaptasyon yönüyle kasım dikimi iyi ama iç bölgelede kış şartlarına göre değişir.Çamtepe arkadaşın yorumlarına güvenirim.Boş yorum yapmaz araştırır bilgilidir forumdan yazılarını okurum.Sadece Ankara şartlarını göz önünde bulundur.Belki kaman 1 de sorun çıkmaya bilir zaten Ankara iklimine adapta olmuş sende kaman 1 dikmeyi düşünüyorsun kolay gelsin.
Degerli dostum son baharda fidan dikerken dikkat edecegimiz en önemli 1-2 konuda katkıda bulunmak istiyorum .Özellikle fidanların etli odunlaşmış fidanlar dikilmeli,diktiğiniz fidanları plastik su bazlı bo ile boyarsanız kışa üzerine palto giydirmiş gibi olursunuz.Fidanlarınızı ilk bahar ayında aşı yerini 2-3 cü göz üzerinden kesmeniz gerekir çünkü kök yarası oldugu için yaralı kök fidanın tamamını besleyemez yanı en uçtaki göz kokten su ister kokde derki su istıyorsun ama ben yaralıyım yeteri kadar su gönderemiyorum vede yeteri kadar su gonderemediğinden fidanın uçlarında kurumalar başlar bu sorunu gidermek için gökün besleyecegi kadar gövde bırakırsak ilk baharda ki en güçlü bir sürgünü büyütüp o bölgenin iklimine uyacak bir lider dal oluştururun buda bir sonrakı yıla o bölgeye adapta edilmiş bir fidana sahip oluruz.

arif göçmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön