View Single Post
Eski 31-05-2013, 18:03   #105
kiziltan
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Alıntı:
Bu ARGE metodudur, ben kendim uydurmadim.
Siz zannediyormusunuz ki Sn Kudret BEy veya Sn Alper deneyimlerini deneyip kazanmadilar, hatalarindan ogrenmediler.
Bu deneyleri taze sogan, taze sarimsak, maydoniz benzeri uretim hasat araligi kisa olanlarda yapan, bir yilda kitap yazacak kadar bilgiye ulasir, yazar foruma bunlari, millet gorur, der ki m2 ye gunde sukadar, **** iki gunde bir su kadar sulama yapacagim, Kudret Bey`in hazirladigi formulu soyle seyrelterek( sulandirarak ) katacagim, Ec su olacak, tamam. Simdi O da kalkip bu deneyi kavun icin yapacak, bir digeri patlican icin.

Böyle bir Ar-Ge metodu yok kusura bakmayın. Tecrübe farklı şey, bilimsel veri farklı şey. Hepimiz üretim süresince bazı şeyleri tecrübe ederek en doğrusuna karar veriyoruz. Ancak zaten yapılmış olan çalışmalar üzerinden gitmek en doğru seçenek. Sayın mtugrul hydrobuddy kullanıyorum demiş ben kendisi ile mesajda da belirttim biz de o şekilde kullanıyoruz üzerine değişiklikler yapıyoruz ancak oturup formülleri baştan bulmak için bir çalışma yapmaya pek gerek yok. Bu arada mineral konsantrasyonları ile EC değeri arasında fark var ben sadece nitrat koyarak da EC 2 bulabilirim 10:6:8 gibi oranlarla da EC 2 bulurum asıl önemli olan EC değerini sabit mineral oranı ile tutturmak.

Sn Ankafar Merhaba
Bunun bir ARGE metodu oldugunu aciklayayim, hem AEGE nin asli,
( Excell tablo yukleyemedim, aciklayayim:

TUR 1 EC 1 SULAMA REJIMI 1 ILAC 1
TUR 1 " " ILAC 2
TUR 1 " SULAMA REJIMI 2 ILAC 1 XXX
TUR 1 " " ILAC 2
TUR 1 EC 2 SULAMA REJIMI 1 ILAC 1
TUR 1 EC 2 " ILAC 2
TUR 1 EC 2 SULAMA REJ 2 ILAC 1
TUR 1 EC 2 SULAMA REJ 2 ILAC 2

IKI TUR DOMATES **** CILEK YAPACAKSAK BU TABLODAN 2 DEFA YAPMALI TUR1 YERINE TUR 2 KOYUP DIGER DEGISKENLERI AYNI SIRALI TUTMALIYIZ. DETAYLARI SOYLE IKI AYRI EC OLACAK ORNEGIN EC 1 = 1.6 EC 2=1.7 GIBI .

IKI SULAMA OLACAK SU.REJ 1= 200ML GUNLUK 3 E BOLUNMUS SU REJ 2= 2 YE BOLUNMUS OLABILIR
HASTALIK OLURSA IKI AYRI ILACI DENEYEBILISINIZ **** AYNI ILACI IKI DOZDA DENEYEBILIRSINIZ, **** AYNI ILACI AYNI OZDA KOKTEN SULAMAYLA VEYA SPREY OLARAK YAPRAKTAN.
FARZEDELIM XXX ISARETLI DENEME IYI CIKTI, NEYI ANLADIK ?

TUR 1 TUR 2 DEN IYIDIR, EC 1 OLARAK TANIMLANAN EC OLCUSU IYIDIR, SULAMA 2 OLARAK TANIMLANAN SEKIL IYIDIR, HASTALIK VARSA ILAC 1 UYGULAMASI IYIDIR.
OLDUMU DOSTUM 4 DEGISKENI 16 KOKTE DENEDIK.

SIMDI YAPILACAK OLAN SU, DEVAMINDA ENIYI NETICEYI VEREN IKI TANESI ORNEGIN XXX BIRDE XXXX SECILIP IKISINDEN DAHA FAZLA MIKTARDA DIKEREK TAMAMEN AYNI SARTLARDA DIKECEGIZ KI SAGLAMASINI YAPALIM.

GORDUKMU NASIL OLACAK, VAR MI BASKA UCUZ VE KISA YOLU. ARGE COK ZOR DEGILDIR, PLANLAYARAK YAPILMASI GEREKIR OKADAR.

SIZIN DAHA KOLAY VE UCUZ BILIMSEL YOLUNUZ VARSA BILDIRIN INANIN KI SAYGIYLA KARSILAR DEGERLENDIRIRIM. UCUZ VE KOLAY OLSUN KI VETMAN, MTUGRUL VE DIGER AMATOR **** YARI PROFESYONEL ARKADASLAR DENEYEBILSIN, SONUCA ULASINCA " BUNU BEN BULDUM " DIYEBILSIN. CESITLI IMALAT ISLERIMDE HEP BU YOLU IZLEDIM VE BASARILI OLDU, TARIMDA DA OLACAK SANIYORUM.

SIZIN BOYLE BIR ARGE METODU YOK DEMENIZ BENI HIC KIRMAZ MERAKETMEYIN, SIZIN BILDIGINIZ YOLU SOYLEYIN TARTISALIM FAYDALANALIM, FORUM BU AMACLI ZATEN. KALIN SAGLICAKLA.

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön