View Single Post
Eski 17-05-2013, 17:48   #380
musk
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulcuerol Mesajı Göster
sayın musk bahçenizde başka gül varsa yaz boyu açan, onların bir dalına aşı yapabilirsin.bahçen biraz güneş görmüyor gibi geldi bana resimde.8 -9 saat güneş görmesi gerek.senin gül iyi bir cins bende bile yok 80 çeşit içinde.bulabilirsen 15 15 15 diye bir suni gübre var azot fosfor potasyum ihtiva eden 5 10 kg kadar al izdüşümlerine bir avuç dolusu at ve sula on gün sonra bak farkı gör çapa ile gül etrafını havalandır kolay gelsin
Sayın gulcuerol bende tam bunu sormak üzereydim ki, yabani olmayan ama beğenmediğimiz bir güle aşı yapsak bu sağlıklı olur mu diye? Zira bir eflatun bir de kırmızı çok güzel kokan iki cins gülüm var ki çoğaltmak istiyorum. Çelikle kırmızyı ürettim bir kaç kök ama ne kadar dayanıklı olacak bilemiyorum. Eflatunu benim için pek cazip olmayan beyaz güllere aşılamayı deneyeceğim bu durumda.

Diğer yandan 15+15+15 gübre zaten veriyorum ama belki miktarı az oluyordu. Diğer güneş tesbitiniz ise doğru maalesef bahçemin konumu bol güneş almalarına uygun değil, idare etmeye çalışıyorum, daha doğrusu güller idare etmeye çalışıyor diyelim

Bahçemin toprağı da biraz killi cins mi oluyor bilmiyorum ama su tutan ve birbirine kenetlenen türde bir toprak ki bildiğim kadarıyla güllerin tercih ettiği türde değil, kum ve torf karıştırarak yumusatmaya çalıssam da pek fazla değişmiyor durum.

Desteğiniz için teşekkür ederim.

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön