View Single Post
Eski 09-05-2013, 14:54   #4
adalet
Ağaçsever

adalet's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Cevizler 2006 yılında dikildi, 23 dönüm alanın 20 dönümü cevizlendirildi. Toplam 190 kök.kimisi sulanamamaktan, kimisi de dondan etkilenerek kurudu, alttan veren sürgünler aşı yerinin üstünden mi altından mı çıktı onu bilemiyorum. Yalnız şu bir gerçek 10X10 ekilen 20 dönüm alanı bir şekilde yeni bir türle doldurmayı düşünüyorum. Tekrar bu alanı canlandırmak, verimli hale getirilmesi içni çalışıyorum. Toprak oldukça verimli. 2006 yılında tarif edilen usul 10x10 olarak bize söylendi. Şuanda 190 kök ceviz bulunmakta ve bu 20 dönüm bir alan için oldukça az gibi. Kısacası ceviz bahçesine daha çok ceviz dikimi yapmak istiyorum.

Sormak istediğim birkaç soru var,

1- 10x10 olarak dikilen cevizlerin fotoğrafları yukarıdaki gibidir. Bu cevizlerin arasına nasıl bir dikim şekli önerirsiniz.

2- Aynı şekilde 20 dönüm üzüm bahçeminde fotoğrafları yukarıdaki gibidir. Üzümler 3x2 arayla ekilmiştir. Şuanda 7 yaşında olan üzüm bağı tam verime geçmiştir. Üzümlerin arasına da cevizlendirme yapma fikri sizce uygun mudur? Uygunsa nasıl bir ekim şekli öneriyorsunuz. Üzüm ile cevizin birbirine uyumlu olduğunu duymuştum. Bu konudaki fikrinizi belirtirseniz sevinirim.

adalet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön