View Single Post
Eski 07-05-2013, 15:40   #3553
altay ceviz
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın altay ceviz, öncelikle sitemize hoş geldiniz,

Yazılan mesajlara göre olan yaklaşımınız güzel bundan dolayı kutlarım, görünen o ki, güzel bir söyleşi sohpet bilgilenme adına bir şeyler konuşabiliriz. Bu hem bu konuyu merak eden arkadaşların kafalarındaki bazı sorunlara, hem sizlere hem siteye hem cevizcilik adına katkı sunacaktır, umuyorum ki, kızmadan sinirlenmeden doğruları konuşmak adına katkı sunmanızdır.

Konuyla ilgili olarak bir kaç telefon aldım sizleri ziyaret edenler tarafından gözlemleri olumlu olduklarını belirtmek isterim.,

Konuya gelecek olursak bir yerden başlayayım,

Mesajım sizlere çabuk ulaşmış.

İlk mesajımda belirttiğim gibi kafamdaki bazı konulara cevap bulamadığımı yazmıştım, bulabildiğim yayınlarınıza videolarınızı izlemeye çalıştım hepsine ulaşabildim mi bilmiyorum ama son eklediğiniz videoyu yutubede izlemeye çalışıyordum görüntüler güzel ve hoş insana keyif veriyor. videoya Sonra döneceğim.

İlk Sormak istediklerim, lütfederde cevaplarsanız sevinirim.

1- 4 yaşında 25 kilo, 8 yaşında 150 kilo ceviz ağaçlarını hiç bir yerde göremedim? Yakın çekimleri gördüm artı bu yakın çekimler türkiyede çekilen resimler mi dışarıda başka ülkede çekilen resimler mi?

2- 4 yaşındaki bir ağaçın gövdesi 25 kilo ağırlığı çekebilir mi?

3- Tohumdan üretilen cevizin %100 kendi genlerine çekeceğinin garantisini nasıl verebiliyormusunuz?

4- üç yaşındaki ağaçların önünde resim çektirmeye zamanın varda verime yatmış ağaçların önünde resim çektirmeye zamanınız yok mu?

5- Video
En başta bunu belirtmeyiyim, Videoda çekilen fidanların (Görünenler de) hiçbirine şekil budaması yapılmamış erken verime yatırılarak çok verimliymiş gibi gösterilmeyemi çalışılmış anlayamadım, şekil budamaları niye yapılmadı?

5-1- Cins olarak verimli ve kendi kendini dozlayan bir çeşit olduğu belli bunu görebiliyorum.
5-2- Bu yaşta bir fidan üzerinde olan çiçekler meyvaymış gibi gösterilip anlatılıyor oysaki onlar henüz meyva değiller, bu görülen çiçekler dozlanıp meyva tutumu yapıyorlar mı? yapıyorlarsa ağaç bu meyvalara bakabiliyor mu? Yoksa bir kısmı dökülüyor mu?
5-3- Aynı ağacın aynı yönden temmuz ayında bir videosunu çekip koyabilirseniz bu hem bizler için hem sizler için çok aydınlatıcı olacak.

Şimdilik bu kadar cevaplarsanız sevinirim.
Sayın lilium hoşbulduk kızmak sinirlenmek kesinlikle yok bu konuda rahat olabilirsiniz neticede biz bu üünü insanlara tanıtmaya ülkemize kazandırmaya çalışıyoruz eğer gelen mailleri okusanız şaşarsınız tehdite varıncaya kadar neler neler her neyse gelelim konumuza 1ve 4 yaşındaki ağaçları meyveleri olgunlaşınca sitede facebook ta youtubede yayınlayacağım kilosuna siz karar vereceksiniz şuan 3 yaşındaki ağaçta tespit ettiğimiz yaklaşık olarak 2000-2500 arası meyve gözü mevcut videosunuda en kısa zamanda yayınlayacağım 150 kiloluk ağaçlar yani 8b yaşındaki ağaçlar kazakistanda haziran gibi onlarında önünde durup boy boy fotoğraf ve videoya çekip onlarıda yayınlayacağım
2 ci sorunuz 4 yaşındaki ağacın gövdesi 25 kilo cevizi çeker örnek görüntü ve video ile ispat edeceğim
3 Tohumdan üretilen yerli ve yabancı cevizler için yorum yapamam ama altay cevizin erkek ve dişi çiçek aynı bünyede aradaki mesafe 1-2 cm dolayısıyla bir ağaç 10 ila 50 metre denmi daha iyi tozlanır yoksa 1-2 cm denmi açılım yapma riski %1 den daha az aslında sizi tatmin edecek tüm bilgiler bende mevcut dedim ya tescili bekliyoruz tüm bilgileri en ince ayrıntısına kadar paylaşacağız bu ağaçlardan kazakistanda 3000 dönüm var orada 20 küsür yaşında aaçlarda açılım kesinlikle gözetlenmedi o yüzden biz rahatız
4-verime yatan ağaçların önündede fotoğraflar çekilecek hiç merak etmeyin haziran sonu eylül başı gibi yani meyveler olgunlaşınca.Bana kalsaydı ben çiçekli halini dahi yüklemeyecektim tam olgunluğa geldiğinde yükleyecektim ama gerek faceden gerekse tel den o kadar çok insan aradı ki her halini fotoğraflamamı ve görüntülememi istediler o yüzden yükledim
5-Altay cevizde asla budama diye bir şey yok (litaratüre ters ama )bu kısımda tescille birlikte neden budama yapılmadığı açıklanacaktır
5-2- Evet bu ağaç üzerinde gördüğünüz çiçekler tamamen meyve oluyor dökülme yok hatta salkım şeklinde oluyor Bu ağacın 3-4 yaşındaki kökünü görseniz şaşarsınız kök gövdenin neredeyse iki katı cevizin meyvelerini besleyebilmesi için evvela kökünün kuvvetli olması lazım.Kısmet olursa fırsat buldukça özellikle kendi sitemizde ve facebook ta her hafta olmasada enaz 15 gün arayla hem video ile hem fotoğraf ile sizlere ileteceğim bundan endişeniz olmasın
Her ne kadar video yayınlasam fotoğraf çekip sizle paylaşsamda gelip görmeniz lazım gözlerinize inanamayacaksınız .Siteyede fırsat bulduk ça girip siz değerli kardeşlerimin sorularını elimden geldiğince yanıtlamaya çalışacağım Saygılarımla

altay ceviz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön