View Single Post
Eski 14-04-2013, 20:35   #174
Çamtepe
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Ben yine de, eğer mevzu ceviz ise kumlu toprak ile killi toprağı aynı kefeye koymayın derim İdris Bey.

Kumlu toprakta besin ve suyu tutamama problemleri vardır, evet, ancak cevizin kökleri daha serbestçe gelişebildiği için eğer ilk bir kaç seneyi atlatabilirlerse elbette bir noktada suyu ve besini bulma şansı da mevcut..

Killi toprak ise bambaşka bir zorluk. Bu forumda sayfalarca anlatıldı. Ne bitki düzgün büyüyebiliyor, ne de işçilik kolayca yapılabiliyor. Ovada kumlu arazide toprak bir lodos estiğinde yeterince kururken killi arazide traktörün girebilmesi günler, haftalar alıyor.

Sn. Piriene'nin analizinden daha iyi ama yine de killi bir toprağa sahip bahçemin bazı kesimlerimde kilden dolayı büyüyememiş, ufak kalmış bir sürü bonsai cevizim var. O toprakları ıslah etmek için dökülen paralara yazık..

Elbette bu arazilere fidan dikilir. Yeterince sabır, zaman, para ile belki para kazanır hale de gelebilir. Ben gelemez demedim hiç bir zaman. Hobi olarak yapılıyorsa ne âlâ, ancak ticari yatırım olarak yapılıyorsa bu toprak analizine sahip bir arazi akıllıca bir seçim değildir.

Saygılarımla,

Ç.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön