View Single Post
Eski 31-03-2013, 19:30   #18
İsmail Karagülle
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Kar etmeyen iş yoktur.
Ama batmayan iş de yoktur.
Ticaret köşe dönme olarak algılanmamalı.

Tarım sektörü ticaretin en az kazandıran dalıdır.

Ama unutmamak lazım ki dünya toprakları artmıyor. Ama insan nüfusu artıyor.
Kapitalist sistem artan nüfusu nasıl doyururum diye çareler arıyor. Afrika ve diğer geri kalmış ülkelerde tarım plantasyonları kuruyor.(uzun zamandır yapıyor)

Şimdilerde tarımdan kısa zamanda çok ürün almanın çareleri aranırken yapılan teknolojik uygulamalar insanları kanser vs gibi hastalıklarla mücadele etmeye mecbur bıraktığından iyi tarım , organik tarım gibi uygulamalara geçiyor.

Anlatmak isteğim , Çok büyük arazilerin sahibi ve büyük sermaye sahibi değilseniz .

Küçük bir araziniz varsa, iyi tarım veya organik tarım yapın . Ürettiğiniz ürün, hem insanları hasta etmesin , hem de ürününüzü iyi paralara satabilin .

Az bir toprakla ve az bir sermaye ile konvansiyonel tarımdan para kazanmak çok zor.

Ama küçük bir arazide organik tarım yaparsanız , emeğinizin karşılığını alırsınız.

Ben bu sene sertifikasyon işlemini yapmadan deneme üretimi yaptım .

Hem de bu işi hiç bilmeden sorarak öğrenerek yaptım .

120 metre kare seradan 150 kilo ıspanak aldım .
480 kök marul aldım .

ıspanakları konuyu bilen çevreme sattım . kilosunu 3 tl den sattım .

Eğer bu ıspanağı toptan verseydim . 50-70 krş tan verebilirdim .
marulları toptan satsaydım 40-50 krş tan satabilirdim .

Ben tanesini 2 tl den sattım .

Üstelik sertifikam yok . Sadece üretimi hiç bir ilaç kullanmadan tamamen doğal şartlarda yaptığımı bilen çevreme sattım .

Ispanak ve marul veremediğim tanıdıklarımız da bize niye vermedin diye gönül koydular.

Yani dünya organik ve iyi tarıma doğru doğru giderken , biz de buna ayak uydurmalıyız. Planlarımızı buna göre yapmalıyız.
Sağlıcakla kalın.

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön