View Single Post
Eski 28-03-2013, 16:12   #3340
bozy
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
Sayin camtepe benim onceki mesajlarima bakarsaniz ,bende sizin gibi saldim cayira mevlam kayira bir yetistiricilik olamaz demistim, hatta aynen bu cumleyi kullanmistim..
Sayin erdem26 arastirmada 2005 den itibaren bilgiler aliniyor bazi agaclara hic dokunulmuyor ,bazi agaclar heryil budaniyor ,bazilari iki yilda bir budaniyor degisik yontemler uygulaniyor sonuc olarak 2010 yilinda toplan alinan urunde ve meyve kalitesinde gozle gorunen degisiklik olmuyor ancak hic budanmayan agaclar erken meyve verdigi icin toplam alinan meyve miktari yuksek oluyor ..
Burada bir soru sormak istiyorum mesela karasal iklim nerelerde vardir ... ornegin sebin ,bilecik, kaman maras hangi iklim meyvesidir ,ben bir mesajimda ankara ile bu yerli cevizlerimizin ana vatanlarindaki sicaklik degerlerini yazmistim aradaki fark bayagi bir fazlaydi.. benim kendi gozlemim su ki ulkemizdeki bilinen ve asili olarak satilan cevizlerin yetistigi her yerde bu ithal cevizlerde olur nitekim sebin , bilecik, ve kaman da soguklardan etkileniyor.. en azindan benim bahcemde oyle.. cevizde bence herkesin kacirdigi bir gercek var ceviz esasinda iliman iklim meyvesi sonucta eger sicakliklar - 20 leri buluyorsa bir yerde orada yoreye adapte olmus cetin cevizlerden baskasi olmuyor....aksi taktirde insanlar neden kurulu bahcelerini yeni cesitlere asilayacak deli mi insanlar ... Sebin, bilecik, kaman olan yerlerde pedro ,ve chandler de oluyor... isteyen gelip baksin bahcemde... tek farki ilkbahar donlarindan ve karalekeden etkilenmiyor yabanci cesitler...
Karasal iklim demek bence cok yaniltici insanlar icin mesela bolu ile sivas ayni mi maras ile kars ayni mi bence olcut rakim ve sicaklik degerleri olmali soguk bolgeler ve yuksek bolgeler daha dogru bir mukayese olur ...

bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön