View Single Post
Eski 20-03-2013, 08:16   #82
aksazli
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ercan332 Mesajı Göster
Yücel bey benim bahcem Daday'da rakım yaklaşık 850m civarında. Benim 2 bahcem var biri 3 yaşında chandler 120 fıdan diğeri 1 yaşında fernor 420 fidan olmak üzere yaklaşık 500 ağacım var. Kastamonu'da ben satıcıların tavsiyesi üzerine chandler çeşidi seçmiştim ilkbahar geç donlarınden etkilenmiyor diye evet ilkbahar geç donlarından etkilenmedi ancak sonhabar erken donlarında yaklaşık 70 adet 3 yaşındaki fidanım tamamen kurudu. O yüzden kastamonu için fernor çeşidini öneriyorum. Tabı fernorunda ne olacağını bilmiyorum. tamamen satıcıların tavsiyesi üzerine diktim.
Sizin bahçeniz nerde özelden telimi gönderiyorum sormak istediğiniz bişey olursa yardımcı olurum. Saygılar...
geçmiş olsun diyeyim öncelikle.

ikinci diktiğin bahçedede aynı olayla karşılaşma ihtimalin yüksek. rüzgar almadığını yazmışsınız görünen boğazda bir yer ormana çok yakın bu yerde kırağı ve don olayını çok yaşarsınız. taban suyu yakın belki bunun yararı olabilir dona karşı ama yinede riski çok.

orman arası ve rüzgar almayan bir yer bizde püsküllü kırağı ve kırca derler bunlar oldumu hiç bir ağaçta meyve kalmaz. sizdede bu şekil oluyormu.

aksazli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön