Konu: fittonia
View Single Post
Eski 03-03-2013, 09:36   #91
abone34
Ağaç Dostu

abone34's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Fittonia'larım

İnterneteki bilgiler bazen yanıltıcı olabiliyor insan denedikçe öğreniyor.Bir çok yabancı ve yerli sitede bu çiçeğin güneş sevmediği direk güneşe konmaması gerektiği ve bol sulanması gerektiği yazıyordu.Aralık ayında bir tane kendime bir tane anneme aldım.Anneme bunlar güneş sevmiyormuş pencere önüne koyma demiştim oda güneş görmeyen çiçek olurmu dedi inatlaştık.ben kendi odamda aydınlık ama direk güneş almayan bir yere koydum odam güneye bakıyor.Annemde Doğuya bakan güneş alan salon penceresine koydu.bir hafta sonra benimki yapraklarını aşağıya bükmeye başladı onunki dipten bir sürü yaprak verdi sonunda benimkinide götürüp onunkinin yanına koydum ikiside güneşde çoştular(kış güneşi ).yalnız kaloriferden rahatsız oluyorlar kaloriferin sıcağı fazla etkilemesin diye altlarına kutu koyduk iyice cama yasladık.sulamada ise toprağı hafif nemli kalacak şekilde suluyoruz.aşırı su vermiyoruz.Çürüyen kuruyan yaprakları kesip atarsanız daha fazla yapraklanıp büyüyor.Ve bu sabah baktığımızda Fittonia lardan biri çiçek açmış diğer dallarda tomurcuk doluydu.yalnız dün sulamayı unuttuğumuz için 2 tane çiçeği hemen açar açmaz solmuş.Resimleri eklemeye çalışacam...iyi günler(not:bu deneyimi ortancada'da yaşadık direk güneşe koymayın deniyor ama eğer saksı ve kök kısmını iyice karton la gölgeleyip çiçek ve dalları güneşe verirseniz çiçekleri çoşup irileşiyor)

Eklenen Resimler

abone34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön