View Single Post
Eski 25-02-2013, 18:25   #625
Nuri Murvet
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adavci Mesajı Göster
Sayın Nuri Murvet,
Selamlar.
Meyve ağaçlarının budanması konusunda tekrar sizi rahatsız ediyorum kusura bakmayınız.Sizinle beraber bu 3. yılımız.Bu yıl budamaları 8 Şubat tarihinde yaptım.Havaların yağışlı olması nedeniyle bordo bulamacını bugün attım.Yetiştiremediğim için yarın aşı macununu yapmayı düşünüyorum.Bilgi ve görüşünüze sunulur.
Ayva ağacı geçen sene ayva verdi ancak çok büyük şekil bozuklukları vardı.Bundan sonra verim budaması yapmamız gerekecek.Yakşalık beş yaşında.Önerinizi bekliyorum.

Merhaba sayın adavci hoş geldiniz.

Bu yıl üçüncü budamamız harika...

Ayva ağacınız verim yaşında ve bahçenizin yapısına göre budama formuda çok güzel...

Bu terbiye sisteminde ağacınızı tutun, altı liderli dik çatılı bir terbiye sistemi uyguladık...

Lider dallarda ne kadar çok meyve gözü oluşursa ağacınız bodurlaşma eğilimine girecektir.

Lider gövdesinden çıkan yeni sürgünleri özellikle alt kısımda oluşanları, tepe noktasında bulunan meyve gözlerinden daha uzun bırakın...

Mesela: Tepe noktasında 2 meyve gözü, onu hemen altındaki meyve gözü 4, en alt gözlerde sıralama ile 15 meyve gözü gibi... Tepede az meyve gözü, alta indikçe meyve gözlü dalları genişletiyoruz. Alt etekte yeni gelen sürgünleri körlemeyin, 2-4 göz bırakarak kesin...

Name:  IMG_3246.jpg
Views: 1222
Size:  65.1 KB

Name:  IMG_3247.jpg
Views: 1280
Size:  64.8 KB

Budanacak yerleri işaretledim...

Ayva meyvesindeki şekil bozukluğunun fotoğrafları varsa paylaşın...

Bu tür olumsuzlukları ve hastalıkları çekinmeden bu sayfada paylaşınki size daha iyi yardımcı olayım...

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön