View Single Post
Eski 17-02-2013, 21:44   #73
muallimayhan
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-01-2011
Sevgideğer Ağaçlar.net müdavimleri;
Maalesef uzun zamandır yazamadım. Açıkta yaptığım çalışmayı kış girmeden seraya dönüştürmeyi planlamıştık ancak şartlar bir türlü o yönde gelişmedi. Bu sene kış mevsiminide yaşamadığımız için bende gerek görmedim. İş yoğunluğundan dolayı yaklaşık bir aydır soğanlarıma herhangi bir besin uygulaması yapmadığım gibi bahçenin önünden bile geçmedim. Geçen hafta bahçeye gittiğimde soğanların kendiliğinden yetiştiğini gördüm. Bir aydır hiç bir uygulama yapmamama rağmen soğanlar yetişmişti. O gece yağmur altında göz kararı oluşturduğum besinlerle stok çözelti uyguladım. Nasıl olsa yukarıdan yağmur yağıyor diye ec ayarını oldukça yüksek tuttum. Bugün pazardı . Bahçeye gittiğimde soğanlar öyle güzel olmuşlar ki yemeğe kıyamazsınız. Maalesef yanımda foto makinam yoktu. Yarın öğle arası fotoları çekip burdan son durumu sizlerle paylaşacağım. Benim soğanların bu güzelliklerini görünce Osmaneli Beşevler köyünde topraksız tarımla ilgili çalışmalar yapan arkadaşların seralarına bakayım dedim. Selami arkadaşımın soğanları haftaya satışa hazır hale gelecek . Abisi haricinde hiç bir sıkıntısı yok. Bekir'in soğanları ise bir türlü EC değerini ayarlayamadığından kitlenmiş kalmış. EC metreyi götürerek bir tonluk tanker için gerek besin çözeltisini ayarladık ve olması gereken sulamayı yaptık. Bu uygulama 3 kere daha devam ederse onlarda da sıkınıtı olamayacak.

muallimayhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön