View Single Post
Eski 10-02-2013, 17:29   #335
kelebek çalısı
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster

Bu konuya ben de birkaç satırla katkıda bulunmak istedim. Önce bazı konuları açıklamam gerekir ki yanlış anlama olmasın.

1. Benim güllerim Yalova da, Serada ve Kesme çiçek olarak kullanılan Bordoux çeşidi güllerdir. Nisandan Aralık ayına kadar devamlı çiçek verirler.

Bunları söylemekdeki amacım şu: Her gül türü/çeşidi farklı budanır..Örneğin; Baston güller, çok çiçekli rugosa gülleri, sarmaşık güller, vs.vs. Diğer taraftan Bölgelere göre budama zamanı farklıdır. Bu Ocak-Mart ayları arasındaki bir zamandır. (Aslında çiçeklerini kesmek de bir tür budamadır!) Dolayısıyla Gül budaması, ağacın yaşına , cinsine, yerine göre değişkenlik gösterir....

.....Konuyla ilgili birkaç da foto var, belki ilginizi çeker. Ama unutmayın: Bunlar Yalovada, serada ve kesmegül çeşididir.

Kısacası, serada olmasından daha önemli olan, güllerin türlerine göre farklı budama yöntemleri ile terbiye edilmesi.

Detay gibi görünmemeli, aksine esas olarak dikkate alınması gereken kriter bu bence. Sonrasında da iklime göre değişen budama zamanı.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön