View Single Post
Eski 27-01-2013, 15:16   #3196
ykaya194
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arif göçmen Mesajı Göster
Degerli dostum o videoda cevizlerin tozlanması ile ilgili bir araştırma idi tübitak destekli ,çukurova üniversitesi,tokat üniversitesi ile müşterek bir çalışma idi.Cevizlerde apomiks özelliği varmı diye ama hiç bir ceviz çeşidi apomiks degilmiş onu kanıtladık.Hani tohumdan çıkan ceviz ler aşı ıstemez kendine benzer hikayeyi o araştırmalar sonunda çürüttük.İncelemeye aldıgımız cevizleri çiçekleme zamanı erkek çiçek tozlarının içerisine giremeyecek şekilde özel kumaştan keseler yaptık bazı cevizlerin erkek çiçeğini kopardık.keseye aldık bazı çeşitleri erkek çiçekle keseledik.Şimdi bir araştırmam daha var o bu yılda ortaya çıkacak özellikle yabancı çeşitler le ilgili kesin sonuç almadan açıklamayacağım.Açıklasam sitede bir bir bakıyom bütün fidan satıcılar resimleri filan almışlar.Kaman 1 in bir resmi vardı şimdi bütün sitelerde var.
Arif bey,
Bu konuda çok haklısınız, bende o çalışmayı internette okudum, akademik terimleri anlamam zor tabi fakat sonuç özetini okuyunca daha iyi anlaşılıyor.
Benim asıl endişem aşılı diye aldığımız (alacağımız) fidanların gerçekten ismine doğrumu veya fidancıların kalem aldıkları damızlıklar ismine doğru genetiği taşıyormu.Bu konuda nasıl otokontrol mekanizması kurulabilir.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön