Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiftçi5234
Kendi köy şartlarımda ve sorunsuz bir durumun hesabını yapıyorum.
Süt, 5 litresi 6-7 lira.Elle sağılan bir jersey 5 kilo ortalama verir.8.5:40. 40.6:240. (Litresi 1.20 ye geliyor biz bu fiyata satıyoruz.)
240.30 = 7200.Köye gidipte 7-8 ineğin pisliğini halledemeyecek olan gitmeyiversin.
|
Yorumunuza katılıyorum.
Bizim köyde süt çiğ olarak satılmaz. Peynir yapılır satılır. Yaklaşık 7-8 kilo sütten bir kilo köy peyniri yapılır. ŞU anda kilosu 15 tl.
Madem köyde yaşıyacağız. Neden tavuğumuz olmasın , köy yumurtası da olmalı.
Neden bahçemizde sebzemiz olmasın . Köy yaşamı kent yaşamızdan daha ucuzdur. Giderlerimiz de düşüktür.
Köye gidip , kentteki gibi yaşayacaksak problemlerimiz çok olur. Gelirim var .Bunları yapmadan da yaşarım diyorsak . O farklı. Hem çevreye uyumda problemlerimiz olur. Bir müddet sonra her iki tarafta birbirinden sıkılır.
Bir de böyle alternatifler var.
http://www.imeceevi.org/