View Single Post
Eski 10-01-2013, 11:39   #30
Tamtutulma
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Kuyunuz çok derin değilse 6 metre kadar derinlikten su çekip 27 metre kadar yükseğe su basan motopomplardan alabilirsiniz. Bu yıla kadar böyle bir motopomp kullandım. Elektriğe ihtiyacı yok, benzinli, kendisi çalışıyor ve suyu basıyor. Benim depom 4 metre aşağıda; motopomptan 3 metre yükseklikte ve 20 metre uzaktaki depoma 40 dakikada 5 ton su basıyor. Üstelik bu motopompu 2 yıl önce 250 TL gibi gülünç bir fiyata almıştım. Ancak motopomplar 6-7 metreden daha derinden su çemekiyorlar, bu kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir konu.

10-20-30 Metre gibi derinlikten su çekmek için klasik dalgıç pompalar uygundur. Bunların gücü ve saatte bastığı su miktarı, markası gibi konular fiyatlarını değiştiriyor.

40 Metre ve daha derinden su çekecekseniz boru tipi dalgıç pompa almanız gerekiyor. Mevcut kuyum yağmur ve kar sularının birikmesiyle yılda 20-25 ton su kapasiteli. Ancak 450 fidanım var ve bunlar büyüdükçe su gereksinimleri de arttığı için 120 metre derinlikte bir sondaj kuyusu açtırdım.

Kuyu için dalgıç pompa seçimi çok dikkatlice yapılmalı ve hiç bir ayrıntı pas geçilmemelidir. Bunları işin uzmanı değilseniz sakın kendiniz hesaplamaya kalmayın. Ufak bir hatanız bile yıllarca başınızın ağrımasına yol açacaktır. Dalgıç pompa satan yerler ve dalgıç pompa montajı yapan kişiler bu hesapmanın nasıl yapıldığını bilen profesyonel kişilerdir. Benim kuyum 120 metre derinlikte. Kuyuda yerden 30-40 metre kadar derinde su var. Yaklaşık kuyunun 80 metresi su ile dolu. Montajı yapacak tanıdık bir usta ile irtibat kurdum. Kuyudan çektiğim suyu yaklaşık 10 metre yükseklikte bir depoya basacağımı, saatte 6-7 ton su istediğimi ve 8 kw bir jeneratör kullanacağımı söyledim. Usta 2 ayrı markanın kataloglarını açtı, oradaki İtalyan malı bir motor ve yerli malı bir pompanın birlikte istediğim suyu pompa 80 metre derine daldırılırsa basabileceğini hesapladı.

Dalgıç motoru + dalgıç pompa + pano + kuyu montaj kapağı + 100 metre elektrik kablosu+ 100 metre ince pano elektrik kablosu+100 metre 50'lik kangal boru+işçilik 2.300 TL gibi bir fiyata mal oldu. Malzemeleri aldım. Ancak montaj için Mayıs ayını bekliyoruz. Nasıl olsa Mayıs sonuna kadar suya ihtiyacım yok ve pompanın boşuna suyun içinde de beklemesine gerek yok.

Düzenleyen Tamtutulma : 10-01-2013 saat 12:01 Neden: Yazım yanlışlarının düzeltilmesi.
Tamtutulma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön