View Single Post
Eski 04-01-2013, 15:51   #78
dostca
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Thumbs up Tekrar merhaba,

Merhaba arkadaşlar,
2008 yılının 9 ayında yazdığım bu konu değerli arkadaşların katkıları ile bu güne kadar gelmiş, arkadaşların bilgilendirmeleri ile bende 1,5 lt pet şişe içine 1 avuç kadar güvercin gübresini su ile 1 hafta 10 gün bekletip 20 litre su kovasına 1/5
kısmını koyarak bitkileri mi suladım, artan gübreleri de kompost kovama atarak orada değerlendirdim.
1 hafta önce eve giderken yolda ceviz ağacından dökülmüş ceviz kabuklarını ve kabuklu cevizleri görüp bir küçük poşet topladım bunlar yağmurdan yumuşamıştı, bunlara evde kırdığımız ceviz ve fındık kabuklarını da karıştırıp çekiç ile daha ufak boyutlara getirdim bu karışıma EM aktif ile nemlendirdim ve market poşeti içinde kolidorda ki kalorifer peteği altında ılık bir ortamda bekletmekteyim. Öğrenmek istediğim, bu karışım (EM ile nemlendirildi) ne kadar zamanda kullanılabilir duruma gelebilir.(içinde ceviz ve fındık kabukları nedeni ile) olgunlaştığını nasıl anlayabilirim, bu karışımın içinde ceviz içi bulunması nedeniyle oldukca güçlü olduğunu düşündüğüm için (Millet yemeye ceviz bulamıyor ben gübre yapımında kullanıyorum şaka gibi..)bunu ne oranda toprakla karıştırıp çiçeklerimde kullanmam uygun olur. Haftada bir açıp alt üst yaparak havalandırıyorum, bilgili arkadaşların yorumları benim için yol gösterici olacaktır.

dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön