View Single Post
Eski 20-05-2007, 08:02   #123
Kasved
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasankorkmaz45 Mesajı Göster
Uşak Banaz Susuz köyü kara çam mıntıkasından 12 dekar tarla aldım. bu alana ceviz dikmek istiyorum. Fdan çukurlarını 60- ile 80 cm arası burgu ile kazdırdım. içini temizledim. ancak cevizin kazık köklü olduğunu ve kökünün çok derinlere gittiğini öğrendim. Bunun için bu çukurları 120 cm derinlikte tekrar kepçe ile kazdırmak istiyorum. Çünkü bazı çukurları zorla 60 cm derinliğe getirdim. Manivela bile zemine girmiyor. bu zeminde cevizin zayıf gelişmemesi için zemine 120 cm girmeyi planlıyorum. Bu konu ile bilgisi olan varsa paylaşmak isterim. 0505 214 9197 hasan korkmaz
Hasan bey sizin sorununuza benzer sorunla bende satın aldığım 15 dönümlük alana zeytin fidanı dikerken karşılaştım, toprak kırmızı ve altı kayalıktı kepçe getirererek altındaki taş zemini kırdırarak fidan çukurlarını açtırdım. Daha sonra fidanları dikimi kapatması falan daha fazla işçilik ödedim ama değdi, fidanların gelişimi bile farklı oldu. Size bir tavsiyem çukurları kepçeye açtırınca hemen fidan dikmeyin yaklaşık bir ay fidan çukurları havalansın ve iyice güneşi yesin. Birde fidan dikiminden evvel bahçeyi tekli patlama ile yüzeyi asgari 40-50 cm. kırdırın bu işlemi bahçeden kepçe çıkınca yaptırın, yüzeyin geçirgenliğini artırmış olursunuz, uygularmısın bilmem fidanları dikerken çukurun içine yanmış hayvan gübresi üstüne toprak sonra tekrar saç ayağı şeklinde üç köşeye fidanın altına gelecek şekilde yaklaşık 1/2 triple fenni gübre koydurup tekrar toprak ve bu toprağın üstüne fidanı koydum. Bu uygulamayı yaptıklarımla yapmadıklarım arasında daha üç aylık sürede büyümede fark olmaya başladı. Bu saç ayağı şeklinde fenni gübrenin içersine toprak tahlili yaptırarak eksik olan minarelleri ayrıca verdiğiniz fenni gübreye karıştırarak verebilirsiniz Kolay gelsin.

Kasved Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön