View Single Post
Eski 08-11-2012, 21:46   #7
photographist
Yeni Üye

photographist's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2011
Solucanları kutunun içinde bir köşete yaklaşık 5 cm yüksekliğinde bir tepe oluşturacak şekilde yerleştirdikten sonra etrafına daha önceden bir kavanoza çürümeye bıraktığım ve sonrasında blendır yardımıyla incelttiğim yemi yine aynı yükseklikte bu tepenin etrafına yerleştirdim.

Name:  7.jpg
Views: 1368
Size:  36.9 KB
Name:  8.jpg
Views: 1361
Size:  56.4 KB

Kompostun üzerine kahve öğütücüsüyle toz şeker kıvamında öğütülmüş yumurta kabuklarını da döktükten sonra üzerlerini nemlerini daha uzun süre korumaları için eski bir t-shirt ile kapatarak tekrar spreyle nemlendirdim.

Name:  9.jpg
Views: 1360
Size:  60.6 KB

En son da daha önce hava deliklerini deldiğim kapağı kapatarak rahat çalışacakları karanlık ve sessiz bir köşeye kaldırdım.

Name:  6.jpg
Views: 1335
Size:  39.8 KB

Şimdi bu forumdaki tecrübeli arkadaşlara sorularım:

1) Öncelikle bütün bu anlattıklarımda yanlış yaptığımı düşündüğünüz veya daha iyi olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir şey dikkatinizi çekti mi?

2) Hazırladığım yemin ve yatağın uygun şartlarda olup olmadığını anlamak için 3 gün sonra kaçmaya çalışan solucan var mı yok mu kontrol ederek, her şey yolundaysa hiç bir şeye dokunmadan kendi hallerine bırakmayı düşünüyorum. Doğru mudur?

3) İnternetteki bilgilere göre 200 solucanın yaklaşık 90 gram olduğunu ve her solucanın kendilerinin yarısı kadar yem tükettiği söyleniyor. Ben yaklaşık 500 gram yem koydum, yatak malzemesinin de 100 gram olduğunu sayarsak yaklaşık 2 hafta yetecek yemleri olduğunu düşünebiliriz. Bu süreçte yeni çıkacak atıkları yem olarak ilave etmeli miyim yoksa bu koyduklarımı tüketmelerini beklemeli miyim?

Herkese iyi akşamlar.

Düzenleyen photographist : 11-11-2012 saat 20:10 Neden: Fotoğraf düzenlemesi
photographist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön