View Single Post
Eski 05-11-2012, 21:03   #87
Charlaux
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Bitkimizin Uzamasini Nasil Durdurabilir/iz,miyiz

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Harikasın güzelim, başarılar dilerim.

Yalnız bir uyarı sana..), kakao çok hızlı büyüyor ve kocaman ağaç oluyor. Evde nasıl olur bilmem.

Bende iki fidan var, aynı saksıda, banyoda duruyor. Buzlu cam arkasından sadece sabah 2 saat kadar güneş alıyor. Tek gidiyorlar şu anda. Tavana değmek üzere. Budamak istemiyorum ama ne yapacağımı da bilmiyorum
Sevgili agozce bana arastirilacak konu verir de ben arastirmam,olmaz simdi Bu arada guzel niyetleriniz icin tesekkurler,insallah kakao tohumlarim canlanacak.Bugun mercimeklerde hissettigimiz garip ama seker,pis ama hos o kokuyu almaya basladim,umarim iyiye alamettir diyorum

Simdi bu isin 50 feet uzunluguna kadar yolu varmis yani bu da 600 inches ediyor.600 inches'in kendi kafamdaki karsiligi dev cunku bez bebekler falan 17 inch civarinda oluyor.Ve tabi kakao icin ciceklerin tozlanma islemini sayet siz yapmak zorundasiniz.

E uzuyor uzuyor da nasil durduracagiz bunu ? Oncelikle cozum ust kismi budamak degilmis,en azindan PennState'in arastirmalarina dayanarak bunu soyleyebiliriz.Cirkin gorunmesi gibi estetik sebeplerden tutun bitkinin ac kalmasina kadar uzayan genis bir sebep listesi var.Ve ayni yazida Dr.Alex Shigo'nun bunun zararli oldugunu da soylemis bitkimiz icin,hatta en zararli sey oldugunu soyluyor kendisi.Makale uzun ama gereken kisimlarini cekip cikarttim,okumak isteyenler bu linkten ingilizcesini okuyabilirler : http://www.bloomsburgpa.org/boards.c...topTopping.pdf

Ben soyle bir video buldum isimize yarayacagina inandigim : http://www.ehow.com/video_4952158_st...e-growing.html Videoda anlatildigina gore cam agaci turlerinin buyumesini durduramayiz ama kakao agaci da dahil olmak uzere diger agac turlerini ana dal disinda budaya budaya uzama gucunu kisariz.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön