View Single Post
Eski 30-08-2012, 12:29   #375
jineop
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Bu başlığın adı, "Uyku kaçıran bahçeler" olarak değişmeli

Neden bizler böyle görüntüleri yapamıyoruz acaba?
En çok merak ettiğim şeylerden biri de, bitkileri böylesine aynı boyda tutmayı nasıl başardıkları.

Burada görünen cosmoslar bile boy yapmamış, bu tarz bitkileri bodurlaştırmanın bir yolu olmalı.
Eklenti 300335

Godetiada aynı sorunu yaşıyorum mesela, uzayıp gidiyor, oysa ben onu göz hizamın bile altında seviyorum.

Hepsi de şahane, rüya gibi.
Sorunun cevabı çok basit
Tohumdan yetiştirebileceğimiz mevsimlik çiçeklere olan ilgimizi kaybettik. Örneğin zahmetsizce her toprakta yetişen kozmoz çiçeğinin sayısız renği var. İçlerinde bazı renkler bodur tür...
Benim bahçemi ele aldığımda küpe çiçeklerinin olduğu köşeye keşke kozmozlarla arkaya öne de bodur alisyumlarla minik tepeler yapsaymışım.
Yani tohum paketlerinin üstündeki dwarf yazısını dikkate alırsak ve benim seneye yapacağım gibi alanı belirleyip ne istediğimize karar verirsek bu görüntüyü yakalayabiliriz diyorum.
Geçtiğimiz senelerde artık mevsimliklerle uğraşmak istemiyorum sözümü geri alıyorum. Kalıcı bitkilerle olan görüntüler hep sabit olduğu için bir süre sonra gözümüze güzel görünmemeye başlıyor. Ardından bizde başlayan bıkkınlıklar bitkilerin yerlerinin değiştirilmesine yani bir şekilde bitkilerin kaybına yol açıyor.
Aynı köşeleri seneye göre farklı renk mevsimliklerle canlandırırsak yaşayan bir bahçeye sahip oluruz. Mevsimlik derken kasa kasa aldığımız mevsimlikleri değil, tohumdan yetiştirebileceğimiz değişik boylara sahip yıllık çiçekleri diyorum...

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön