View Single Post
Eski 22-07-2012, 12:54   #715
Farfara
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2012
Merhabalar,
Şubat ayında bana hediye edilen orkidem kısa bir süre sonra çiçeklerini tek tek döktü. Farkında olmadan çok sulamışım. Bu esnada birçok kökleri de çürüdü. Bende daha büyük bir saksıya yeni orkide toprağıyla birlikte gömdüm. Yine yanlış sulamayla birlikte bir yaprağı çürüdü. Ben de çürüyen yaprağı çekerek aldım. Bir süre sonra çürüyen köklerden dolayı iki dal olan orkidemin bir dalı yavaş yavaş kurumaya başladı. Resimde de gördüğünüz gibi dal kupkuru oldu. Diğer dalla aynı boydaydı. Kese kese bu hale geldi. Sanırım kesim işlemini yanlış yaptım. Şimdi bu kuruyan dalı tam toprağın başladığı noktadan mı kesmem gerekiyor? Ne şekilde kesmeliyim? Ayrıca orkidem geçenlerde bir yaprak verdi. Yalnız küçük yaprağın orta kısımlarında kahverengi benekler var. Bu benekler ne anlam ifade ediyor. Orkidemde bakteriyel bir hastalık m? Bir de orkidemin yaprakları resimde gördüğünüz gibi çok cansız tabiri caizse pörsümüş. Hangi aralıklarla ve ne şekilde sulama yapmam lazım. Orkidemi gördükçe üzülüyorum. Bir türlü bakamıyorum bu çiçeğe. Eşimin doğum günü hediyesi olduğu içinde kıyamıyorum da vermeye. Bakımı konusunda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Eklenen Resimler

Farfara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön