agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Zeytin (http://www.agaclar.net/forum/zeytin/)
-   -   Zeytin Hastalık ve Zararlıları (http://www.agaclar.net/forum/zeytin/5276.htm)

İNTEPE 29-10-2012 01:26

4 Eklenti(ler)
Merhaba,zeytine sevdalıyım ve o bir o kadar da acemiyim
zeytin fidanlarımda yaprak zararı var ve ne olduğunu bilmediğim tırtıl (resmi aşağıda) ve güve ( siyah renkte )ve bol miktarda uğur böceği(sanırım onlar
için bol yiyecek var) gözlemledim. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için ama kesinlikle zehir olmayan ne gibi yollar izleyebilirim. delfin wg mi kullanmalıyım? veya ne zaman ve nasıl kullanmalıyım kaolın ile karıştırıp baharı mı beklemeliyim? Ayrıca dört fidanda dalkanseri var bu fidanlar için ne uygulamam gerek veya ne zaman uygulamalıyım.
Fidanlar dikileli bir yıl oldu dikimde fidan çukurlarında agrohum+simderma+yanmış keçigübresi ve can suyunda ema kullanmıştım
Zeytinliğin üst kısmında taban suyu biraz yüksekti orada drenej kanalı açtırdım fakat boru döşeyip kapattırmadım ,yağış sonrası kontrol ettiğimde bahçede taban suyu görülmedi ,acaba dal kanseri oluşmasında taban suyu sebep olmuşolabirmi? :confused:
Düşünce ve tavsiyelerinizi paylaşırsanız memnun olurum
Eklenti 341875

Eklenti 341876

Eklenti 341877

Eklenti 341878

MeyveliTepe 29-10-2012 08:31

Tırtıl için Delfin kullanabilirsiniz fakat resimlerden görebildiğim kadarıyla geç kalmışsınız, yapacağını yapıp fidanlardaki yeni sürgünleri tahrip etmiş. Genç fidanlarda tırtıla karşı uygulamayı Hazirandan itibaren 8-10 gün ara ile yapmak lazım. Fidanı baştan aşağı yıkamak yerine sürgünlere hafif bir uygulama yeterli olur. Bu tırtılın kontrolsüz kalması fidanlara sene kaybettirir.

Uğur böcekleri yoğun ise dikkatli bakmak gerekir, muhtemelen daha küçük başka bir şey var.

Dal kanseri fazla bulaşık değil ise işaretleyip seneye yaz ortasını bekleyin ve o dalları derin budama ile çıkartın. Riskli bir durum varsa havanın kuru olduğu zamanı kollayıp şimdi de çıkartabilirsiniz, yalnız kesik yerleri dezenfekte edip aşı macunu ile kapatmalısınız. Taban suyu yüksekliği başka bir çok hastalık için de uygun ortam hazırlar.

İNTEPE 29-10-2012 09:58

sayın meyvelitepe, cevabınız için teşekkür ederim.
Ağustos ayı içinde bahçede iki yeşil tırtıl görmüştüm, bir iki fidanın yapraklarında ufak bır zarar vardı ama bu denli bir zarara ulaşacağını düşünmemiştim.Bahçeyle ilgilenen arkadaşların ne kadar ilgilendiği bahçenin halini görünce çok daha net anlamış oldum.
Fidanlara kış hazırlığı için em5 ve em fpe spreyliyorum(10 gün ara ile 3 uygulama) ,bunun haricinde agrohum+emA 'yı taç izdüşümüne verdim. fidan tırtılı ile mucadele için hazıran ayına kadar yapmam gereken bir şey varmıdır?
ayrıca fıdanlarda tırtıl zararı beklemiyordum benim için sürpriz oldu(koruduğum için değil ,pembe düşlerde olduğumdan)sizce hazırlıklı olmak için ve önceden tedbirini almak açısından başka ne gibi sürprizlere nasıl tedbir almalıyım.
ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.
Baharda kullanmaya başlarım düşüncesiyle kaolin kili ,emA,agrohum hazırlığı yaptım ve drenaj sorununu da bahara kadar çözmüş olurum düşüncesindeyim.Dilerim ki keyifi bir bahçeye sahip olabilirim.

Halil Önen 29-10-2012 10:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İNTEPE (Mesaj 1038588)
...
Fidanlara kış hazırlığı için em5 ve em fpe spreyliyorum(10 gün ara ile 3 uygulama) ,bunun haricinde agrohum+emA 'yı taç izdüşümüne verdim. fidan tırtılı ile mucadele için hazıran ayına kadar yapmam gereken bir şey varmıdır?
ayrıca fıdanlarda tırtıl zararı beklemiyordum benim için sürpriz ...
Baharda kullanmaya başlarım düşüncesiyle kaolin kili ,emA,agrohum hazırlığı yaptım...

Dilerim ki keyifi bir bahçeye sahip olabilirim.

Em5 ve EM fpe fidan tırtılını önlemiyor...

Delfin kullanmalısınız Sn. Meyvelitepe'nin dediği gibi...

Zeytin uc zararlısı Delfin'e karşı bağışıklık geliştirebilir, bu konuda şüpheler var;
gülleci bulamacı kullanmalısınız.

buna kaolin de karıştırabilirseniz daha iyi olur...

Dal kanseri olan dalları temizlemek ve gülleci bulamacı ile kaplama yapmak gerekiyor...

Eğer dal kanseri devam ediyorsa mutlaka bordo bulamacı kullanmak gerekir %3 gibi, yoksa önüne geçemezsiniz...

Gülleci bulamacı, kaolin ve delfin ve sulama suyuna ema kullanarak keyifli bahçeniz olabilir...;)

Kolay gelsin...

İNTEPE 29-10-2012 12:54

gülleci bulamacı,delfin ve kaolini bir arada karıştırıp kullanmanın bir sakıncası olabilirmi?

İlk uygulamayı ne zaman yapmam uygundur?(bu aylarda yapmanın bir faydası olur mu?)

Sizce hazırlıklı olmak için ve önceden tedbir almak açısından neler yapmamı önerirsiniz.

teşekkürler.

Halil Önen 29-10-2012 14:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İNTEPE (Mesaj 1038656)
gülleci bulamacı,delfin ve kaolini bir arada karıştırıp kullanmanın bir sakıncası olabilirmi?

İlk uygulamayı ne zaman yapmam uygundur?(bu aylarda yapmanın bir faydası olur mu?)

Sizce hazırlıklı olmak için ve önceden tedbir almak açısından neler yapmamı önerirsiniz.

teşekkürler.

Gülleci bulamacı ile kaolin ya da kaolin ile delfini beraber kullanmak daha iyi...

Ben üçünü kullandım faydasını gördüm ama diğer kullanımlarda faydalı...

Uc zararlısı için delfii ya da delfin kaolin karışımını Mayıs sonu Haziran başı gibi 10_15 gün ara ile 3 defa kullanmakta fayda var...

Zeytinler bu aylarda sadece zeytin sineği için ilaç atılabilir, başka bir şeye gerek yok...

İlaçları en iyi kullanma zamanı hastalık belirtileri orata cıkmaya başladığında kullanmak gerekir...

Bana sorarsanız gülleciyi daha hastalık gelmeden çok önce kullanıp kaplama yapıyorum. Böylece bir çok hastalığın önüne geçmiş oluyorum...

Sadece zamana ihtiyaç var, oldukça ucuza geliyor...:)

Eser İlhan 02-11-2012 14:31

Bu yıl zeytinim güzelliği ve verimiyle beni çok mutlu etti. Ben de bakımını iyi yaparak ona teşekkür etmek istiyorum ;) Bu bağlamda ilk bordo bulamacını uygulamak için mevsim uygun mudur? Marmara bölgesi için ilk ilaçlama ekim diye biliyorum. Ekim oldukça sıcak geçtiği için biraz daha ileri alınabilir diye düşündüm. Şu sıralar, yağmursuz bir günde ilaçlamayı düşünüyorum. Ustalar, ne dersiniz ?? ;)

Halil Önen 02-11-2012 14:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan (Mesaj 1041080)
Bu yıl zeytinim güzelliği ve verimiyle beni çok mutlu etti. Ben de bakımını iyi yaparak ona teşekkür etmek istiyorum ;) Bu bağlamda ilk bordo bulamacını uygulamak için mevsim uygun mudur? Marmara bölgesi için ilk ilaçlama ekim diye biliyorum. Ekim oldukça sıcak geçtiği için biraz daha ileri alınabilir diye düşündüm. Şu sıralar, yağmursuz bir günde ilaçlamayı düşünüyorum. Ustalar, ne dersiniz ?? ;)

Genelde zeytin toplanırken budaması da yapılır. Bu bir gelenek. Kuru dallar, erişilemeyen dallar, ağırlığı taşımakta zorlanan dallar, hastalıklı dallar bu sırada çıkarılır...

Hasattan bir iki gün sonra _eğer dal kanseri varsa_ 3% lük bordo bulamacı atılır; yoğunsa iki defa daha tekrarlanır...

Hastalık yok ise zarar görmüş yerleri düşünülerek gülleci bulamacı atıyorum. Kış uygulaması bu kadar...

Eser İlhan 02-11-2012 15:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen (Mesaj 1041092)
Genelde zeytin toplanırken budaması da yapılır. Bu bir gelenek. Kuru dallar, erişilemeyen dallar, ağırlığı taşımakta zorlanan dallar, hastalıklı dallar bu sırada çıkarılır...

Hasattan bir iki gün sonra _eğer dal kanseri varsa_ 3% lük bordo bulamacı atılır; yoğunsa iki defa daha tekrarlanır...

Hastalık yok ise zarar görmüş yerleri düşünülerek gülleci bulamacı atıyorum. Kış uygulaması bu kadar...

Söylediğiniz gibi, zeytinleri topladıktan sonra hafif bir budama yaptım. Ağacım sağlıklı. Dal kanseri yok..
Gülleci bulamacını ev bahçesinde hazırlamak zor diye düşünüyorum. Yerine bordo bulamacını tercih ediyorum.Sizn anlattıklarınıza göre ilaçlamayı daha erken yapmalıydım. Ne yapayım, bu sene de böyle olsun ;) Geçen sene halkalı leke çok olmuştu. Bordo bulamacı kullandım birkez, bu yıl hastalıklı yaprak çok az oldu.
Ben yine de %1-2 gibi bir bordo bulamacı atayım derim. Bir de nisanda çiçekten önce, değil mi?
Labicuper'e ne dersiniz?

Halil Önen 02-11-2012 15:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan (Mesaj 1041113)
Söylediğiniz gibi, zeytinleri topladıktan sonra hafif bir budama yaptım. Ağacım sağlıklı. Dal kanseri yok..
Gülleci bulamacını ev bahçesinde hazırlamak zor diye düşünüyorum. Yerine bordo bulamacını tercih ediyorum.Sizn anlattıklarınıza göre ilaçlamayı daha erken yapmalıydım. Ne yapayım, bu sene de böyle olsun ;) Geçen sene halkalı leke çok olmuştu. Bordo bulamacı kullandım birkez, bu yıl hastalıklı yaprak çok az oldu.
Ben yine de %1-2 gibi bir bordo bulamacı atayım derim. Bir de nisanda çiçekten önce, değil mi?
Labicuper'e ne dersiniz?

Dal kanseri yoksa %1-2 lik bordo bulamacı atılabilir. Çiçekten önde de atılırsa iyi olur...

Labicuper _sismik bakır olmasına rağmen_ pek etkili değil, eğer dal kanseri varsa...

Ama koruma amaçlı yılda üç defa atılmalı, eğer dal kanseri yoksa...

tiryaki 27-03-2013 10:10

1 Eklenti(ler)
Selamlar,
Çok net olmasa da ekteki resimden bir miktar görülebiliyor, bahçemizdeki tek zeytin ağaçında bir sürü hastalık var. Dallarının birleşim yerlerinde yumrular oluşuyor, zeytinlerin tanelerinde benekler. Yeni filizlerini de birşeyler yiyor.

Sert budama yapıp gövdeyi bırakın diyen oldu ama 2-3 sene onun gölgesinden mahrum kalmak istemiyoruz.

Şimdiden teşekkürler

mertaslan1 28-03-2013 16:36

güzel bilgiler teşekkür ederim.

ÜRETİCİ09 01-04-2013 20:49

gülleci bulamacı ile genel bakımını yapmış olurmuyuz

Melih Bakırlıoğlu 02-04-2013 08:42

Sayın tiryaki, zeytininizin yaprağındki oluşumu sağlayan arkadaş zeytin güvesinin yaprak nesli gibi gözüküyor. Araştırırsanız sert budamaya ihtiyaç olmadığını göreceksiniz.

Melih Bakırlıoğlu 02-04-2013 08:52

Yumrularda tahmin ediyorum ki dal kanseri. Bu dalları Temmuz sonu gibi budayarak yakmak, kesilen yerleri de aşı macunu ile kapamak su kaybını engelliyecektir.
Benek işinide, zeytin sineği yapar.

iskorpit 17-04-2013 23:10

yaprak kıvrılması

5 Eklenti(ler)
merhabalar balkonumuzda zeytin yetiştirmeye açlışıyoruz balkonumuz gün boyu havalanıyor ve sürekli aydınlık ve güneş alıyor sizlerden bi konuda yardım bekliyorum 8. 9 ay önce Bodur ARBEQUINA Zeytin Fidanı aldık hemen saksıya diktik gelişim gayet iyidi yeni yapraklar çıktı ancak haftasonu itibari ile yapraklarda bükülmeler bazı yaprakların yarısının koptugunu bazı yaprakların ise kıvrıldıgını gördüm yeni cıkan yapraklarda eski yapraklardan daha geniş geldi gözüme bu kıvrılmalar engelemek için bükülmeleri engelemek için ne yapmalıyım bazı kişiler bor eksikliği bazı kişilerde yaprak bükülme hastalığına yaklanmış gibi sözler söylediler bense sadece yapı marklerınden satılan katı gübreden baska ek bi sey vermedim resimleride ekliyorum yardım etmenizi ve nasıl mücadele etmeyi bilmiyorum yardımlarınızı bekliyor yardım eden arkadaslarada şimdiden teşekkür ederim saygılar

Melih Bakırlıoğlu 18-04-2013 08:37

Bidiğim kadarı ile virüs hastalığı oluşmuş. Bilinen bir ilacı yok, bizler borax ve kırmızı örüümcek ilacı kullanıyoruz. Çiçeklenme öncesi ve tohur tutup saçma tanesi büyüklüğüne gelince atıyoruz.
Yaprakların büyük, geniş olmasının bir mahsuru yok. Görebildiğim kadarı ile yeni sürgünler veriyor, ağacınız büyüyüp serpilmeye başlamış. :)

iskorpit 18-04-2013 09:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Melih Bakırlıoğlu (Mesaj 1140767)
Bidiğim kadarı ile virüs hastalığı oluşmuş. Bilinen bir ilacı yok, bizler borax ve kırmızı örüümcek ilacı kullanıyoruz. Çiçeklenme öncesi ve tohur tutup saçma tanesi büyüklüğüne gelince atıyoruz.
Yaprakların büyük, geniş olmasının bir mahsuru yok. Görebildiğim kadarı ile yeni sürgünler veriyor, ağacınız büyüyüp serpilmeye başlamış. :)

ilginize ve zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim

MeyveliTepe 18-04-2013 09:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi iskorpit (Mesaj 1140669)
merhabalar balkonumuzda zeytin yetiştirmeye açlışıyoruz balkonumuz gün boyu havalanıyor ve sürekli aydınlık ve güneş alıyor sizlerden bi konuda yardım bekliyorum 8. 9 ay önce Bodur ARBEQUINA Zeytin Fidanı aldık hemen saksıya diktik gelişim gayet iyidi yeni yapraklar çıktı ancak haftasonu itibari ile yapraklarda bükülmeler bazı yaprakların yarısının koptugunu bazı yaprakların ise kıvrıldıgını gördüm yeni cıkan yapraklarda eski yapraklardan daha geniş geldi gözüme bu kıvrılmalar engelemek için bükülmeleri engelemek için ne yapmalıyım bazı kişiler bor eksikliği bazı kişilerde yaprak bükülme hastalığına yaklanmış gibi sözler söylediler bense sadece yapı marklerınden satılan katı gübreden baska ek bi sey vermedim resimleride ekliyorum yardım etmenizi ve nasıl mücadele etmeyi bilmiyorum yardımlarınızı bekliyor yardım eden arkadaslarada şimdiden teşekkür ederim saygılar

Resimlerden gördüğüm kadarı ile bir besin ya da mineral eksikliği değil (fazlası olabilir mi, çıkaramadım). Ben karşılaşmadım ama Melih bey bu konularda tecrübelidir, şayet bir virüs ise çaresi yoktur.

Resimlerde bazı yaprakların üzerinde minik partiküller varmış gibi geldi. Yaprakların ön ve arkasını iyice inceleyebilir misiniz? Minik, bazen gözle zor görünen canlılar olabilir mi?

iskorpit 18-04-2013 10:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1140812)
Resimlerden gördüğüm kadarı ile bir besin ya da mineral eksikliği değil (fazlası olabilir mi, çıkaramadım). Ben karşılaşmadım ama Melih bey bu konularda tecrübelidir, şayet bir virüs ise çaresi yoktur.

Resimlerde bazı yaprakların üzerinde minik partiküller varmış gibi geldi. Yaprakların ön ve arkasını iyice inceleyebilir misiniz? Minik, bazen gözle zor görünen canlılar olabilir mi?

sitede başka sayfalarda karşılaşmıştım küçük canlılar hakkında yaprak altlarına gözle hata zoom bir lens bile fotograf çektim göremediğim bişey varmı diye ancak
gercekten göremedim **** gözden kaçırdım melih beyle görüşme yapmam lazım ozaman ilginize çok tesekkür ederim saygılar

nkutsay 20-05-2013 20:34

Merhabalar,

2 ay once dıkılen zeytın ağacım :(

Anladığım kadarıyla pamuklu bıt. Elımdekı tek tarım ılacı neemazal. Uygulayayım mı?

Bazı yapraklar da fotograftakı gıbı sarı ve halkalı. Onun ıcın ne yapmalıyım?

Tesekkurler...

http://p1305.hizliresim.com/19/n/n90t6.jpg

MeyveliTepe 20-05-2013 20:46

Önce basınçlı su püskürterek pamuksu yapıyı güzelce yıkayın. Peşinden neemazal uygulayabilirsiniz.

nkutsay 20-05-2013 20:51

Tamam tesekkurler. Onu hemen yapacağım. Neemazalı haftaya tekrarlamam gerek sanırım.

Yapraktakı sararma onemlı mı? Oranı yüzde 5'ten az.

Melih Bakırlıoğlu 21-05-2013 08:01

Yaprakların sarı ve halkalı olması, adı üzerinde ''halkalı leke'' hastalığıdır. ZİRAİ İLAÇÇILARDAN DÜŞÜK ORANLI BAKIR ALIN. MAHSULDEN SONRA VE ÇİÇEKLENMEDEN ÖNCE KULLANIN. EN KÜÇÜK ŞİŞE SİZE UZUN YILLAR YEETER.

Zafer İLKEN 07-06-2013 10:55

1 Eklenti(ler)
Değerli arkadaşlar

Deliceye Çekişte aşılı olan 4 yaşındaki zeytin ağacım geçen sene açtığı bütün çiçekleri
hemen döktü, bu sene çok az açtı ve bir süre sonra hepsini döktü. Özellikle üst yapraklarında (ön ve arka yüzeylerinde)
siyah-gri küçük noktalar var, ancak bu noktalar öylece duruyor, büyümüyor, sararmıyor ve yaprağı dökmüyor. İnternet incelememde, belirtilen hastalıklarla birebir örtüşen bir sonuç bulamadım. Yardımlarınızı bekliyorum

Zafer İLKEN

yasarugur 17-06-2013 14:06

Sararan zeytin yaprakları

2 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar,bu hafta zeytin bahçeme gittiğimde bazı ağaçlarda limon sarısı gibi yapraklar gördüm, kaygılandım size bir sorayım dedim,nedir bu,bir tür hastalık mı yoksa atılan zirai ilacın doz yüksekliğinden oluşan bir yanıklık mı,bilen bir arkadaşın cevaplamasını rica ediyorum,saygılarımla

syıldıran 17-06-2013 15:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yasarugur (Mesaj 1170856)
Merhaba arkadaşlar,bu hafta zeytin bahçeme gittiğimde bazı ağaçlarda limon sarısı gibi yapraklar gördüm, kaygılandım size bir sorayım dedim,nedir bu,bir tür hastalık mı yoksa atılan zirai ilacın doz yüksekliğinden oluşan bir yanıklık mı,bilen bir arkadaşın cevaplamasını rica ediyorum,saygılarımla

Sn. yasarugur ,
Zeytin ağaçları bazı dönemlerde yaşlı yaprakları dökerler , ömrünü tamamlamış yaprak yavaşça sararır ve sonra dökülür , merak etmeyin ardından sağlıklı ve yeni yapraklar çıkar , merak etmeyin endişe edilecek bir şey yok . Selamlar . .

yasarugur 17-06-2013 16:10

Teşekkür ederim syıldıran, sağolun...

Muallim 09-07-2013 05:07

2 Eklenti(ler)
Yöremizde her geçen yıl daha da yaygınlaşan zeytinde kurma hastalığının başlangıcı

Eklenti 424551

İlerlemiş hali.Bu hastalığı önlemek için ne yapılabilir?

Eklenti 424552

Melih Bakırlıoğlu 09-07-2013 09:56

Vertisilyumun bugün için bir ilacı yok. Mümkün olduğu kadar toprağı az işlemek, kuruyan dalları bekletmeden kesip hemen yakmak.
Bazı arkadaşlar solarizasyon ile ağacı kurtardıklarını söylüyor.

Bence ağacı kesip, kökünü çıkarıp olduğu yerde yakıp, 2-3 sene beklemek.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024