agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni1190Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-05-2010, 07:52   #1321
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Sn zerdust

Bu bölümde size, ne yaparsanız zeytin bahcenizi nasıl daha iyi satacagınız konusunda ben dahil pek kimseden yardım gelecegini zannetmiyorum.
Eger kendiniz samimi bir şekilde yetiştirir, yardım isterseniz gelecek olan yardımlara şaşırırsınız.
Yok eger ugraşamıyorum, vaktim yok derseniz, mevcut haliyle, kıymetini bilen birine satıp, bu bölümüde kendisine tavsıye ederseniz bence en iyisini yapmış olursunuz.

saygılarımla

Düzenleyen Zeytinlibahçe : 09-05-2010 saat 09:15 Neden: ek
Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2010, 08:26   #1322
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayhan Dukel Mesajı Göster
Sn zerdust

Bu bölümde size, ne yaparsanız zeytin bahcenizi nasıl daha iyi satacagınız konusunda ben dahil pek kimseden yardım gelecegini zannetmiyorum.
Eger kendiniz samimi bir şekilde yetiştirir, yardım isterseniz gelecek olan yardımlara şaşırırsınız.
Yok eger ugraşamıyorum, vaktim yok derseniz, mevcut haliyle, kıymetini bilen birine satıp, bu bölümüde kendisine tavsıye ederseniz bence en iyisini yapmış olursunuz.

saygılarımla
Sn. Ayhan Dukel ,
Mesajınıza aynı duygularla katılıyorum. Eminim ki forumdaki arkadaşların büyük çoğunluğuda aynı düşüncededir. Saygı ve selamlar . .

Düzenleyen syıldıran : 10-05-2010 saat 08:27 Neden: yazım hatası
syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2010, 16:23   #1323
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Şimdi de böyle oldu
Name:  Resim 037.jpg
Views: 2450
Size:  71.4 KB

Name:  Resim 038.jpg
Views: 2468
Size:  70.5 KB

Name:  Resim 039.jpg
Views: 2486
Size:  71.8 KB

Name:  Resim 040.jpg
Views: 2454
Size:  71.1 KB

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2010, 16:29   #1324
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2009
Galeri: 43
Cevizleri bu boyda mı diktiniz?

köknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2010, 20:18   #1325
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Hayır sevgili köknar, üç yıl önce zeytinlerin arasına ekmiştim, büyümelerini bekliyordum, iki yıl daha zeytinler duracaktı fakat don vurunca fırsat bu fırsat zeytinleri kökledim, başka türlü hiç kıyamazdım.
Name:  KOPYAS~4.jpg
Views: 2438
Size:  61.4 KB

Eski 12-05-2010, 20:24   #1326
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2009
Galeri: 43
Cennet bahçesi gibi olsun dilerim. Sizin emeklerinize çabucak yanıt verecektir eminim.

köknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2010, 21:16   #1327
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Sn lilium

Cevizlerinizide en az zeytinleriniz kadar güzel yetiştirmişsiniz, agaclar netin bir kurmayı olarak siz bu işi biliyorsunuz.

Zeytinlerden sonra bahçenizi bu şekilde görmek çok güzel

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2010, 23:28   #1328
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

İyi dileklerinize teşekkür ederim arkadaşlar, bu başlıkta ceviz konuşamayacağız tabi ki, zeytin bahçesiyken ceviz bahçesi olunca zeytin başlığında ceviz de oldu.

Kusurumuzu bağışlarsınız umarım.

Fotoğrafları koymamın sebebi de bonboş kalan bahçenin, cevizlerin yeşermesi ile bahçenin tekrar dolması moralimi biraz olsun düzeltti, sizlerle paylaşmak istedim.

Eski 13-05-2010, 12:38   #1329
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2009
evdeki balkonlarda zeytin yetiştirilebilirmi

iuymaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2010, 16:10   #1330
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Fotoğrafları koymamın sebebi de bonboş kalan bahçenin, cevizlerin yeşermesi ile bahçenin tekrar dolması moralimi biraz olsun düzeltti, sizlerle paylaşmak istedim.
Sn. Lilium,

Böyle güzel bir bahçenin sahibini uzak bahçelerin yakın işbirliği katılımcıları arasında görmek güzel olurdu.

Selamlar.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2010, 14:56   #1331
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2008
Resimdeki masum bir örümcek,yumurtaları için zeytin ağacını seçmiş.
Yapraklardaki sararmaya gelince,fazla sulamaya bağlı olarak Azot Eksikliği meydana gelmiş olmalı,büyütecek bir sorun yok ağacınızda.

yalıçapkını Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2010, 16:04   #1332
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Zeytin ağacını çok sevdiğim için bahçemin batıya bakan yönüne geçtiğimiz sonbaharda 8-10 yaşlarında olduğunu tahmin ettiğim büyükçe bir zeytin ağacı diktim. Bahçenin etrafı açık oldğu için güneş alması oldukça iyi. Bu baharda bolca çiçeklendi şu anda da büyümekte olan epeyce zeytin var üzerinde.
Beni üzen konu özellikle iç kısımlarda sararan yaprakların gittikçe çoğalması. Çok dikkatle üzerini araştırmama rağmen buna neden olacak herhangi bir zararlıya rastlayamadım . Yalnız bolca, örümcek ağına benzer oluşumlar görüyorum dallar arasında,geçen gün de ne olduğunu bilmediğim koza gibi birşeyi dürterken içinden bir örümcek ve yumurtalar fırladı (galiba örümceğin yuvasını bozdum) Bu bir zeytin zararlısı olabilir mi?
Sararan yaprakların ve örümceğin resimlerini ekliyorum. Benim zeytin ağacım çim alanda dikili, gün aşırı otomatik sistem ile sulama yapıyorum, acaba sulama buna yol açar mı ?( Gerçi dikildikten sonra kışa girdiğimiz için sulama kapalıydı,yeni yeni yağmurlama ile sulamaya başlıyoruz)
Yoksa yeni dikildiği için henüz alışma dönemi mi yaşıyor? Bunları tek tek kendime soruyor ama cevap veremiyorum. Sizler cevaplarımı bulmamda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim )

Eklenen Resimler

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2010, 17:41   #1333
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Çok teşekkürler yalıçapkını. Azot eksikliğini gidermek için hemen şimdi gübrelemeli miyim? Yoksa belli bir zamanı var mı?

Eski 29-06-2010, 10:50   #1334
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Sulama sorununuz olmadığına göre Amonyum Sülfat(şeker) gübresini suda eriterek verebilirsiniz.Ağacınızın her bir yaşı için 50 gr yeterli olur .Organik olsun derseniz iyi yanmış 1-2 kova ahır gübresini 100 lt su içinde bekletip şerbetini verirseniz ağacınız gerekli ihtiyaçlarını karşılamış olur.
Piyasada bolca bulunan sıvı gübreleride kullanıp temiz bir şekilde sorununuzu halledebilirsiniz.

kisacikd beğendi.
Eski 29-06-2010, 20:03   #1335
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Teşekkürler. En kısa zamanda gübreleyeceğim ağacımı.

Eski 30-06-2010, 18:48   #1336
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Birşey daha sormak istiyorum gübrelemeyle ilgili olarak: Internette araştırırken meyve irileşme döneminde azot eksikliğine karşı yapılacak gübrelemenin yapraktan potasyum nitrat verilerek ( yaklaşıl 600 g / 20 lt) yapılmasının önerildiğini gördüm. Bana kolay gözüktü. Buna ne dersiniz? Yoksa amonyum sülfatla topraktan daha mı uygun olur ?

Eski 01-07-2010, 10:01   #1337
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Okuduğunuz bilgi doğru,p.nıtrat meyve gelişimini teşvik eden bir gübredir,yapraktan veya sulama suyuyla uygulanması kolaydır.Ancak Potasyum nitrattaki azot miktarı azdır.Azot toprakta çok hızlı hareket ettiği için özellikle sık sulanan alanlarda kolaylıkla azalmaktadır.
20.20.20 npk ve iz elementleri içeren kaliteli bir yaprak gübresi ağacınızın ihtiyacını karşılayacaktır.

Eski 01-07-2010, 10:09   #1338
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Sonuçta sizin bir tanecik zeytin ağacınız var ben bu ağacı organik tarım uygulayarak yetiştirmenizi şiddetle tavsiye ederim.Kimyasal gübre ve ilaçlara bulaşmadanda bu işi çok kolay yapabilirsiniz.Forumda araştırırsanız ve meyvelitepenin blogunda herşey mevcut.
Ağacınızın toprağına mutlaka leonardit uygulamanızı şiddetle tavsiye edebilirim.kolay gelsin

Eski 09-07-2010, 21:11   #1339
Yeni Üye

cumaöğretmen's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Aslına bordo bulamacı hep tartışılıyor. Sn. Meyvelitepe ve Sn. Ayhan Bey'in bu konudaki tecrübeleri önemli.
Bakır sülfata en fazla karşı çıkılmasının nedeni topraktan yok olmasının yıllar alması ve suda çözünerek akarsulara ve göllere karışması. Akarsu ve göllere karıştığında 1mg/litre si bile sulardaki yararlı bakteriler, algler ve balıklar için öldürücü olabiliyor.
Ayrıca ilaçlama yapan kişilerde akciğer kanserinde artışa neden olduğu söyleniyor, ancak veriler yeterli değilmiş.
Bu durumda dal kanseri ve çeşitli mantar hastalıklarına alternatif yollar bulmalıyız. Bakırı bitkinin ihtiyacı olan iz element oranları dışında hiç kullanmamalıyız. Ancak alternatif bulana kadar başka çare yok gibi duruyor.
Arkadaşlar, kaynatılmış Eşek Isırsanı suyunun yapraktan verilmesinin balsıra ve benzeri mantari hastalıklara karşı iyi geldiğini ben de duymuştum. Bu yıl denemekte kararlıydım, ancak bazı nedenlerden dolayı uygulayamadım. Bu yöntemin bakırlı ilaç ve kükürt uygulamasını azaltacağını düşünüyorum.
Saygılar.

cumaöğretmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2010, 23:06   #1340
Yeni Üye

cumaöğretmen's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2009
Arkadaşlar, bu böceği kiraz yapraklarının üstünde gördüm. Tanıyan var mı? Zararlı mıdır, faydalı mıdır? Bilgi veren olursa sevinirim. Saygılar.

Eklenen Resimler

cumaöğretmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2010, 12:58   #1341
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Osuruk böceğine benziyor genelde yeşil renkte olur. Çok pis kokar...

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2010, 18:48   #1342
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalıçapkını Mesajı Göster
Sonuçta sizin bir tanecik zeytin ağacınız var ben bu ağacı organik tarım uygulayarak yetiştirmenizi şiddetle tavsiye ederim.Kimyasal gübre ve ilaçlara bulaşmadanda bu işi çok kolay yapabilirsiniz.Forumda araştırırsanız ve meyvelitepenin blogunda herşey mevcut.
Ağacınızın toprağına mutlaka leonardit uygulamanızı şiddetle tavsiye edebilirim.kolay gelsin
Sevgili Yalıçapkını,yardımlarınız için çok teşekkürler.Evet,ağacım bir tanecik. Ama onu o kadar çok seviyorum ki ))
Üzerinde irileşmeye başlayan zeytinleri gördükçe nasıl mutlu oluyorum anlatamam..
Meyvelitepenin blogunu ara sıra okuyorum.Ama zeytin bakımı için oraya başvurmak aklıma gelmemişti,teşekkürler

Eski 17-07-2010, 18:38   #1343
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2010
ivava

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cumaöğretmen Mesajı Göster
Arkadaşlar, bu böceği kiraz yapraklarının üstünde gördüm. Tanıyan var mı? Zararlı mıdır, faydalı mıdır? Bilgi veren olursa sevinirim. Saygılar.
görüntü biraz bulanık ama tahminimce bizim burada ivava derler kiraz için zararlı olduğunu biliyorum .

kayastop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2010, 16:55   #1344
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2010
zeytin fidanı

merhaba sızlere bır sorum olacak zaytın fıdanı çimlendirme solüsyonu diye bırsey varmış bılgısı olan varsa ve paylaşırsa sevinirim...

zeytindalı17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2010, 07:56   #1345
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
Akşam Toprak Tv seyrederken Alaçatı'da Çamdede lakaplı bir amca , 4 yaşındaki zeytin fidanlarını işaret etti gözlerime inanamadım ,fidanların her biri neredeyse 5 m boyda idi,bu yaşta fidanın o boyda olması normal midir? Çok merak ettim.

yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2010, 22:36   #1346
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasarugur Mesajı Göster
Akşam Toprak Tv seyrederken Alaçatı'da Çamdede lakaplı bir amca , 4 yaşındaki zeytin fidanlarını işaret etti gözlerime inanamadım ,fidanların her biri neredeyse 5 m boyda idi,bu yaşta fidanın o boyda olması normal midir? Çok merak ettim.
Aslında 8 yaşındadır.

Diktiği yılı hesaplıyordur.

Örneğim,

4 yaşında fidan almıştır. 4 yıl da yetiştirmiştir. 5 m. olmuştur.

Köylü kurnazlığıdır. ( Ben de bazen yaparım.)

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2010, 23:44   #1347
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-10-2007
1 yaşında bir fidanı dikin bir de 4 yaşındaki fidan dikin yanına, 4 sene sonra 1 yaşındaki fidan ,4 yaşındakini geçecektir.
Güzel bir bakım yapılmışsa neden olmasın , 4-5 metre uzunluğa erişebilir zeytin fidanı 4 senede.

qba1976 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2010, 08:09   #1348
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2009
Arkadaslar, Canakkale yoresinde 3.5 yasinda Trilye zeytinligim var. Fidanlar bakimli, sulaniyor ve keyifli. Tum yaz boyunda Zeytin Fidan Tirtili (Palpita Unionalis) ile mucadele ettim ve halen de mucadeleye devam ediyorum. Taze surgunlere cok ciddi zarar veriyorlar ve fidanlarin buyumesine engel oluyorlar. Bu zararlinin ruhsatli bir ilaci yok. Simdiye kadar Decis, Prestige ve Proteus ile larva donemlerinde birer hafta ara ile ilacladim ancak populasyonu dusuremedim. Bu hafta Dursban 4 adli ilaci deneyecegim. Mucadelesinde basari saglamis arkadaslarim tecrubelerini paylasirlarsa sevinirim. Saygilar

Zeyno waffle beğendi.
oakcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2010, 11:11   #1349
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oakcan Mesajı Göster
Arkadaslar, Canakkale yoresinde 3.5 yasinda Trilye zeytinligim var. Fidanlar bakimli, sulaniyor ve keyifli. Tum yaz boyunda Zeytin Fidan Tirtili (Palpita Unionalis) ile mucadele ettim ve halen de mucadeleye devam ediyorum. Taze surgunlere cok ciddi zarar veriyorlar ve fidanlarin buyumesine engel oluyorlar. Bu zararlinin ruhsatli bir ilaci yok. Simdiye kadar Decis, Prestige ve Proteus ile larva donemlerinde birer hafta ara ile ilacladim ancak populasyonu dusuremedim. Bu hafta Dursban 4 adli ilaci deneyecegim. Mucadelesinde basari saglamis arkadaslarim tecrubelerini paylasirlarsa sevinirim. Saygilar
Sn. oakcan ,
Merhaba . Aynı sorun benim diktiğim fidanlarda da vardı . Bende bir çok ilaç denedim. Bir çok denemeden sonra sonuç aldım. Birer ay ara ile Dimethothe etkili madde ihtiva eden (Rogor , Poligor , Korumagor , Cansagor vb.) bir ilaç ile Methidathion etkili maddeli (Supracide , Suprathion vb.) bir ilacı dönüşümlü olarak kullanıyorum ve baya iyi sonuç veriyor. Mesajınızda kullanmayı düşündüğünüz Dursban 4 adlı ilacı hiç kullanmadım , ayrıca bildiğim kadarıyla zeytinde kullanılmıyor. Selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2010, 12:15   #1350
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
Sn oakcan,Muğla tarım il müdürlüğü yayınladığı dergide konuyla ilgili Beta Cyflutrin formülasyonu EC dozu 25 mm/100lt suya önermiş.
http://webdeyim.net/tr/e_dergi/mugla...m-ve-gida/1/81

Düzenleyen yasarugur : 11-08-2010 saat 12:16 Neden: adres ekledim
yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, gübre, zeytin, zeytin gübreleme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024