agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni1190Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-02-2008, 22:00   #481
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oleae09 Mesajı Göster
Uzun zamandır siteye işlerimin yoğunluğu nedeniyle uğrayamamıştım.Mine Hanım yani meslektaşım tahmin etdiğim kadarıyla gerçekten tam bir uzman.Verdiği bilgilein hepsine bir meslektaşı oarak katılıyorum ve tebrik ediyorum.

Ben Aydında çalışıyorum ve budamayla ilgili bir kaç kelime yazmak istiyorum. Zeytin ağacına yapılacak budama yöre yöre değişmektedir çünkü Aydındaki sıcaklık ile Balıkesirdeki sıcaklık ve diğer iklim değerleri oldukça farklı.

Zeytin yüksek sıcaklıktan çok etkilenir ve çiçek silkmekten tutun dallar üzerinde yanık lekelerine kadar oldukça fazla zararlanmalar oluşur. Bu yüzden zeytin ağacının orta kısmını direk güneş ışınları gelmeyecek şekilde açmalıyız.
Bu yanık lekeleri potasyum noksanlığından kaynaklanıyor. Bence toprak tahlili yaptır derim. Daha önce benim fidanlarda olmuştu ve ziraat mühendisi getirmiştim, potas noksanlığından kaynaklanıyor dedi. www.zae.gov.tr budama bu sitede var. yöre yöre budama ayrıldığını sizden duydum bursa, manisa, çanakkale, balıkesir bizim yaptığımız budamadan yapıyor. Bilmeyenlerin kafasında soru işareti bıraktırma.

Özcan2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2008, 14:43   #482
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Özcan2007 Mesajı Göster
Bu yanık lekeleri potasyum noksanlığından kaynaklanıyor. Bence toprak tahlili yaptır derim. Daha önce benim fidanlarda olmuştu ve ziraat mühendisi getirmiştim, potas noksanlığından kaynaklanıyor dedi. www.zae.gov.tr budama bu sitede var. yöre yöre budama ayrıldığını sizden duydum bursa, manisa, çanakkale, balıkesir bizim yaptığımız budamadan yapıyor. Bilmeyenlerin kafasında soru işareti bıraktırma.
Bende bir Ziraat mühendisiyim ve cevap şekliniz hiç hoş değil. Güneş ışınlarının direk dallara gelmemesi gerektiği sizin yazınızdaki link olan zeytincilik araştırma enstitüsündeki arkadaşların da tavsiyesi. Ayrıca zaten dediğiniz illerde çok farklı iklim koşulları yok. Benim uyarım çok sıcak olan illerde ağacın orta kısmının çok açılmamasıdır.

Düzenleyen Mine Pakkaner : 05-03-2008 saat 21:25
oleae09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2008, 21:18   #483
Ağaç Dostu

Sayın Mine Hanım
Zeytin ağacınız varsa fotoğrafını forumda yayınlaya bilirmisiniz. Merak ediyorum nasıl bir budama şekli uyguluyorsunuz.

Eski 09-03-2008, 20:34   #484
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bizim kendi zeytinlerimiz dededen kalma klasik susuz yetiştiricilik zeytinleri. 10 sene kadar önce kabaklayıp gençleştirdik. Boylarını küçülttük, dallarını açtık. Arasından kuş uçar geçer. Bir ara hem kendimizinkileri hem de baktıklarımızı fotoğraflarım.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2008, 13:25   #485
Ağaçsever

TeKiN80's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2008
selam arkadaşlar bu forumu yeni buldum gezdim çok güzel bi forum yöneticilerin eline sağlık.Ben osmaniyeden bi zeytinciyim daha dorusu babam zeytinci yakşalık 250 dönüm zeytinlik arazimiz var sayısı 4000 e yakın ben bu konuda eğitim almak istiyorum.Balıkesirde Edremit de bi enstitü varmış 2 yıllık orayı yazmak aklımdan geçiyor ama ora hakkında pek bilgiye sahip değilim araştırdım ama bulamadım rica etsem bu okul hakkında bilgisi olanlar **** okuyanlar bana yardımcı olabilirmi?Şimdiden teşekkür ederim.

Düzenleyen TeKiN80 : 18-03-2008 saat 18:39
TeKiN80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2008, 18:22   #486
Ağaç Dostu

Tekin80 chat diliyle forum yazmak yasaktır. Lütfen forum'u düzeltin.

Eski 27-03-2008, 10:11   #487
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-02-2008
zeytin ağaçlarına nisan ayı içinde amonyum sülfat atmak şart mı?yapraktan azotlu gübre versek aynı neticeyi alabilirmiyiz. örneğin floral 20-20-20 diye gübre var.yaprak gübresi.100 litre suya 250-300gr uygulanıyormuş.

zeytunsever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2008, 13:28   #488
Ağaçsever

hayalciciftci's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2008
zeytin

Merhaba,

Ben Ankara'da yaşıyorum. Biraz çılgınca gelebilir ama izmir'den bir arkadaşımdan bir zeytin fidanı istedim. Fidan Şubat (2008) ortalarında geldi bana ve büyükçe bir saksıya diktim. Maalesef yaprakları yeşil olarak kuruyor ve dökülüyor. Ankara'da zeytin yetiştirmek çılgınlık gibi ama büyümesini çok istiyorum. Zeytin ağaçları hakkında bilgisi olan bana yardım ederse çok sevinirim.

hayalciciftci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2008, 18:35   #489
Ağaçsever

TeKiN80's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2008
Bana göre şart değil ama ben şubat ayının sonunda mart başına doğru uyguladım.Birde yapraktan uygulama yapmak daha iyi imkanın varsa yapraktan daha iyi alıyor çünkü.Ben ilaçlamayıda yaptım çiçek öncesi artık çiçekler açmak üzere yaprak gübresi bor bunları uyguladım tavsiye ederim.

TeKiN80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 17:50   #490
Yeni Üye

asped's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
benimde istanbul da evimin baçesinde var.henüz 1 yaşında.ancak şu anda tam tarif ettiğiniz gibi yaprakları sararıp dökülüyor.Ancak son derece dayanıklı bir ağaç bekleyin toparlayacaktır.

asped Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2008, 11:03   #491
Ağaçsever

hayalciciftci's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2008
Teşekkür ederim, umarım benim zeytinim de söylediğiniz kadar dayanıklıdır. Eğer yeniden yeşerirse onu ilerideki zeytinliğimin kurucu üyesi yapacağım

hayalciciftci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2008, 01:18   #492
Yeni Üye

gwaeron's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2008
merhaba, yeni üye oldum bu yüzden biraz acemiyim..
benim bitirme tezim zeytinlerle ilgili de..
acaba Gordel zeytin çeşidinin ağaç kuvveti, meyve eti%, çekirdek%, periyodisite ve döllenme durumunu yazar mısınız..??
ayrıca Ascolano, Gordel, Hojiblaca, Verdial, Manzanilla dos Hermonos, Manzanilla Cormano çeşitlerinin şu şekilde (aşağıdaki gibi) büyük fotoğraflarını da bulabilir misiniz acaba..??
3hafta içinde acil ihtiyacım var da...

Eklenen Resimler

Düzenleyen gwaeron : 05-04-2008 saat 10:12 Neden: bazılarını buldum, bulamadıklarımı yazdım :(
gwaeron Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2008, 13:07   #493
Ağaç Dostu

Sayın Mine Pakkaner
Gemlik zeytin çeşidinde siyah renk çok önemlidir, Gemlik zeytin ağacına siyah zeytin rengi verebilmek için nasıl gübreleme yapmalıyız ? Gemlikte zeytin çiftçilerine sorduğum zaman kükürt, demir sülfat öneriyolar.
İkinci sorum 15.15.15 taban gübresini yaprak gübresi olarak kullana bilirmiyiz ? Siz daha önceki mesajınızda yaprak gübreleri ile toprağa verilen gübreler aynı formda demiştiniz.

Eski 08-04-2008, 17:03   #494
Ağaçsever

Bence Kullanamassin 15-15-15 I Yapraktan Yakabilir.

Eski 08-04-2008, 17:04   #495
Ağaçsever

ASIL ŞUNU İYİ ANALİZ ETMEK LAZIM. ACABA hiç topraktan gübreleme yapmadan hep yapraktan gübreleme yapılsa sonuç nasıl olur.topraktan atılanın çoğunu alamıyor deniyor.

Eski 08-04-2008, 19:04   #496
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ZEYTUNSEVER Mesajı Göster
ASIL ŞUNU İYİ ANALİZ ETMEK LAZIM. ACABA hiç topraktan gübreleme yapmadan hep yapraktan gübreleme yapılsa sonuç nasıl olur.topraktan atılanın çoğunu alamıyor deniyor.
Topraktan alır ama yapraktan atılan gübreler güneş kurutursa almayabiliyor. Ben 15.15.15 gübresini eritip geçen sene çicek öncesi attım ama yakma oluşmadı, gübreyi ağaç aldımı pek emin değilim.

Eski 08-04-2008, 20:59   #497
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Sayın Mine Pakkaner
Gemlik zeytin çeşidinde siyah renk çok önemlidir, Gemlik zeytin ağacına siyah zeytin rengi verebilmek için nasıl gübreleme yapmalıyız ? Gemlikte zeytin çiftçilerine sorduğum zaman kükürt, demir sülfat öneriyolar.
İkinci sorum 15.15.15 taban gübresini yaprak gübresi olarak kullana bilirmiyiz ? Siz daha önceki mesajınızda yaprak gübreleri ile toprağa verilen gübreler aynı formda demiştiniz.
Mine Pakkaner 'e soralım 2006-2009 (Zirai danışma, bahçe tasarımı, peyzaj) ye bakarsanız aynı formda demediğimi göreceksiniz. 15.15.15 taban gübresinin yapraktan uygulanması ile ilgili bilgim yok.

Gemlik kendi yöresi dışında dikildiğinde fizyolojik olarak kahverengimsi renk yapabilmekte. Bunun dışında herhangi bir besin eksikliği olmazsa meyve rengi güzel olur. Özellikle potasyum meyve rengine güzel etki eder.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2008, 15:02   #498
Ağaçsever

Alıntı:
Topraktan alır ama yapraktan atılan gübreler güneş kurutursa almayabiliyor. Ben 15.15.15 gübresini eritip geçen sene çicek öncesi attım ama yakma oluşmadı, gübreyi ağaç aldımı pek emin değilim.
yaprak gübrelerini imkan varsa gece atacan pulverizatörle.ozaman buharlaşma hemen olmaz.esas öğrenmek istediüim şu. nisan ayı içinde amonyum sülfat verilecekse azot ihtiyacını yapraktan ilaçlayarak karşılasak olmaz mı?yanlış mı olur.bilenler cevaplasa memnun olurum.mine pakkaner hanımefendiden özellikle cevap bekliyorum.

Eski 09-04-2008, 15:57   #499
Murat

Giriş Tarihi: 28-03-2007
zeytin çeşitleri

Bahsettiğiniz çeşitlere ilişkin bilgi veya resimlere aşağıdaki linkten ve ilgili bölümdeki arkadaşlardan e-posta ile temin etme şansınız var.

http://www.zae.gov.tr/islah/3.asp

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gwaeron Mesajı Göster
merhaba, yeni üye oldum bu yüzden biraz acemiyim..
benim bitirme tezim zeytinlerle ilgili de..
acaba Gordel zeytin çeşidinin ağaç kuvveti, meyve eti%, çekirdek%, periyodisite ve döllenme durumunu yazar mısınız..??
ayrıca Ascolano, Gordel, Hojiblaca, Verdial, Manzanilla dos Hermonos, Manzanilla Cormano çeşitlerinin şu şekilde (aşağıdaki gibi) büyük fotoğraflarını da bulabilir misiniz acaba..??
3hafta içinde acil ihtiyacım var da...

muratozaltas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2008, 16:18   #500
Yeni Üye

gwaeron's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratozaltas Mesajı Göster
Bahsettiğiniz çeşitlere ilişkin bilgi veya resimlere aşağıdaki linkten ve ilgili bölümdeki arkadaşlardan e-posta ile temin etme şansınız var.

http://www.zae.gov.tr/islah/3.asp
Çok Teşekkür Ederim muratozaltas.. Mail Atmak gerçekten aklıma gelmemişti...
şu 25Nisan bitsin de biraz rahatlıyayım bari.. Yoksa delirecem

gwaeron Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2008, 16:28   #501
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2007
Galeri: 2
Benzer bir hayalle ben de balkonuma bir zeytin diktim. İstanbulda yaşıyoruz, balkon poyraza bakıyor. Kış şartları oldukça sert, yazında sıcaktan kavruluyor zeytin. Ama benimki 3 yıldır yaşıyor, yaprak da dökmedi. Hatta forumu keşfetmeden önce dayanamayıp ağacı yanlış budadım ama yapraklanmaya devam ediyor. Belki cinsi ile ilgilidir.

Phin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2008, 16:33   #502
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

merhaba, bu mesajın yeri burası mı çok iyi bilmiyorum. Nereye yazayım bulmak için aylardır forumun neredeyse her köşesini okudum.
Benim İstanbulda balkonda yetiştirdiğim bir zeytinim var. (Tamamen cahil cesareti olsa gerek) onu bir cüce ağaç yapmak gibi bir de hayalim var.
Şu anda 3 yaşında ve durumu da fena değil.
Sormak istediğim konu Zeytin ne zaman çiçeklenir ve meyve verir ? (mevsim ve yaş olarak)

Eski 09-04-2008, 17:35   #503
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Phin Mesajı Göster
merhaba, bu mesajın yeri burası mı çok iyi bilmiyorum. Nereye yazayım bulmak için aylardır forumun neredeyse her köşesini okudum.
Benim İstanbulda balkonda yetiştirdiğim bir zeytinim var. (Tamamen cahil cesareti olsa gerek) onu bir cüce ağaç yapmak gibi bir de hayalim var.
Şu anda 3 yaşında ve durumu da fena değil.
Sormak istediğim konu Zeytin ne zaman çiçeklenir ve meyve verir ? (mevsim ve yaş olarak)
İyi bakılırsa 2 yaşında meyve verir en geç meyve verme süresi 5 yaşında verir.
zeytinde çicek somakları nisan'ın ilk haftası
zeytinde çicek açımı nisan sonu ile mayıs 2 haftası
zeytinde meyve tutumu mayısın son haftası ile haziranın ilk haftası.
Zeytin eylül'ün 15 hasat edilmeye başlanır, ocak ayın son haftalarında hasat biter.

Eski 09-04-2008, 17:58   #504
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Alıntı:
İyi bakılırsa 2 yaşında meyve verir en geç meyve verme süresi 5 yaşında verir.
zeytinde çicek somakları nisan'ın ilk haftası
zeytinde çicek açımı nisan sonu ile mayıs 2 haftası
zeytinde meyve tutumu mayısın son haftası ile haziranın ilk haftası.
Zeytin eylül'ün 15 hasat edilmeye başlanır, ocak ayın son haftalarında hasat biter.
Çok teşekkür ederim. Gidip tomurcuklara yakından bakayım

Eski 13-04-2008, 21:35   #505
Ağaç Dostu

Merhaba Selehattin Bey
Ben zeytin ağaçlarıma ikinci bordo bulamacı uygulamak istiyorum ama çicek tomurcukları gözüküyor ağaçlarda. Zeytin çicek tomurcuklarını yakarmı bordo bulamacı ve toksit etkisi yaparmı ? 100%1'mi yapmalıyım bordo bulamacını ? Teşekürler görüşmek üzere.

Eski 15-04-2008, 21:13   #506
Yeni Üye

thebe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-10-2007
Merhaba arkadaşlar;
Zeytin yağı saklama kapları ve zeytin yağı toptan fiyatları hakkında fiyat bilgilerine ihtiyacım var, yardımcı olabilirseniz sevinirim. Toplama kapları şişe fiyatları fark edebilir, ortalama fiyat benim için yeterli olacaktır.
50 litre plastik,
18 Lt teneke,
10 lt teneke,
5 lt teneke,
1 lt teneke,
2 lt plastik,
1 lt cam,
0.5 Lt cam,
250 ml cam.

Yağ asit oranları:
0-0,8 diziem,
0,8-2,0 diziem

İlgilenenlere şimdiden teşekür ederim.
Saygı ile.

Düzenleyen thebe : 17-04-2008 saat 13:54
thebe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2008, 19:11   #507
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2007
Thebe ,dostum zeytinlerin nasıl oldu? Umarım gelişmeye başlamışlardır.Yoksa bu sene diktiğin halde hemen ürün vermeye mi başladılar da şişe maliyetlerini araştırıyorsun. Saygılar

hatipali74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2008, 19:39   #508
Ağaç Dostu

Zeytin çicek tomurcuklarını yiyen pamuklu bit'e ilaçlama mücadalesi başlamıştır.

Eski 17-04-2008, 13:51   #509
Yeni Üye

thebe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-10-2007
Hatipali74;
Zeytinleri diktim, şimdi yaşatmak için çabalıyorum, ama bu arada da zeytinyağı işini araştırıyorum. California'da birçok çiftçi zeytini yetiştikten sonra bu işlere başvurduğundan sıkıntı çekiyorlarmış, ben şimdiden başlayarak zaman kazanmak istedim.

thebe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2008, 07:51   #510
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Sn. Arkadaşlar ,
Mart ayı ortasında yeni diktiğim domat cinsi zeytin fidanlarının bazılarının filiz kısımlarında karınca yoğunluğu var ve örümcek ağı oluşumları var , çıplak gözle baktığımda herhangibir zararlı göremedim , bu durum bir zararlı belirtisimidir ? Eğer zararlı var ise mücadelesi konusunda ne yapabilirim . Saygı ve selamlar...

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, gübre, zeytin, zeytin gübreleme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024