agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-11-2019, 19:22   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2015
Wink Zeytinde bordo bulamacı alternatifi ve ilaçlama

Merhabalar arkadaşlar bu konu varmı bilmiyorum varsa kusura bakmayın. telefondan giriyorum arama yap dediğimde yazı yazamıyorum kayboluyor .
Köyde çiftçilik yapıyorum fazla arazimizde yokta genede şükür.
Aydın /Karacasu da malum buralarda heryer zeytin ancak ağaçlarda acayip şekilde dal kanseri deniliyor galiba ur gibi hastalık mevcut. Özellikle 1. Gemlik 2. Marzelli 3. Kaba zeytinde var diğer Domat ve Eşek zeytinlerinde rastlamadim. Başka hastalıklarda mevcut tabi ama ilaçlama ile önüne geçebiliyoruz.
Şimdi budama sonrası ve hasada kadar bordo bulamacı gelenektir buralarda en az 2 kere kesin atılır.
Ziraatçi para kazanma derdinde bişey sorsan kendi dediğini satmaya çalışıyorlar. Gülleci bulamacı için kükürt alayım dedim adam bisürü şey söylüyor kükürt atma diye zeytini yok yakar yok öle böyle eder sanane ver işte demi.
Ben Geçen yıl 1 kere bordo attım .1 kere Gülleci bulamacı+ Etidot67. 1 kere de genel ilaç+sıvı organik gübre pamuklu bit Vs. İçin karışımı attım halkalı leke hastalığı vardı baya bitti denecek kadar çok seyrek gördüm hasatta.
Hasat bitti sayılır budama yapılacak sonrası bordo bulamacı atmayı düşünüyorum .

Gülleci bulamacı ve Etidot67 den geçen yıl memnun kaldım sizin sayenizde forumda baya okumuştum bu sene tekrar hazırlar uygularım.Kaolin kilinide deniyecem bu yıl.
Fazla ilaç kullanmamakdan yanayım ama olmuyor kullanmayınca.
Keşke takvim olsa organik ilaçlı ve zirai ilaçlı olarak zeytin için uygulama takvimi şu ilaçlar şu aylarda atılabilir şeklinde herşeyi hazır istiyor gibi oldum galiba 😅

Bordo bulamacı 10 kg fiyatı 180 tl - 230 tl arası değişiyor alternatifi varmı varsa nedir?
Varsa önerisi olan zeytin hakkında dinlemeye hazırım. Konuyu baya bi dağıttım başka yerde varsa kusura bakmayın silerim .

Eklenen Resimler

@ydınlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2019, 07:30   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Dal kanserli ağaçların budamasını en sıcak havalarda yapıp %5 lik borda bulamacı uygulayın.

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bordo bulamacı, ilaçlama takvimi, zeytin ilaçlama

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024