agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni97Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-04-2012, 07:24   #61
Ağaç Dostu

peyyide's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Halil Bey,
Gelen ziraat mühendisi arkadaş, zeytinlerde mantar hastalığı olduğunu bordo bulamacı yapılması gerektiğini söyledi

peyyide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2012, 17:41   #62
Ağaç Dostu

peyyide's Avatar

Geçen yıl diktiğim 272 adet arbequina zeytin fidanımdan 140 tanesinin üzerinde zeytin var, diğerleri zeytinsiz. 18 fidanımda kurudu zaten Bu normal mi?

Zeyno waffle beğendi.

Düzenleyen peyyide : 03-07-2012 saat 08:47
Eski 03-07-2012, 08:16   #63
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çınarmunarı Mesajı Göster
Ben Balıkesirli olmama rağmen benim köyümün topraklarında(İvrindi) zeytin soğuk vurduğu için yetişmiyor. Benim de zeytin ağacına karşılıksız bir ilgim var. Denemek için iki yıl önce sayın Halil Önen'in hediye ettiği (Halil Bey'e tekrar teşekkürler...) iki adet bodur zeytini dikmiştim. İkiside kurudu. En son bir tane Gemlik bulup diktim o da ciddi şekilde zararlanmış belkide kurumuştur. Kısacası bizim zeytin aşkımız galiba karşılıksız çıktı. Herhalde şartları çok zorlamamak gerekiyor.
Sn. Çınarmunarı ,
Zeytin diktiğiniz İvrindi'deki arazinizin deniz seviyesinden yüksekliği nedir , bir de kışın sıcaklık kaç dereceye kadar düşüyor ? Selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2012, 10:18   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi peyyide Mesajı Göster
Halil Bey,
Gelen ziraat mühendisi arkadaş, zeytinlerde mantar hastalığı olduğunu bordo bulamacı yapılması gerektiğini söyledi
Eğer mantar ya da dal kanseri _ bakteri_ hastalığı yoksa, başlamamışsa gülleci bulamacı kullanabilirsiniz. Kaplama yapıp hastalığın gelmesini engeller...

Bordo bulamacı ağacı_ bitkiyi yavaşlatır. Kullanılabilir tabi...

mrduran ve peyyide beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2012, 10:26   #65
Ağaç Dostu

Alıntı:
Geçen yıl diktiğim 272 adet arbequina zeytin fidanımdan 140 tanesinin üzerinde zeytin var, diğerleri zeytinsiz. 18 fidanımda kurudu zaten Bu normal mi?
İlk yıl için normal, bazılarının zeytin vermemesi...

Bunlar setrifakalı ve sağlık kontrolü yapılmış fidanlar kuruma sebebi dikim ve beslenme _ su_ hataları olabileceği gibi tam sebebi bulunamadan da kuruyabiliyor.

Benim de diktiklerimden bazıları kurudu sulamada ara da kaçırmış ya da yeterli su veremediğimden olmuştu, kök hastalık problemi değildi...

arbequina suyu ve bakımı seviyor...

mrduran ve peyyide beğendi.
Eski 03-07-2012, 23:06   #66
Ağaç Dostu

peyyide's Avatar

Halil Bey, çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için Gülleci bulamacı tarifini sayfanızdan okudum. Bu sıralar yapmam uygun mu?

Eski 03-07-2012, 23:44   #67
Ağaç Dostu

Alıntı:
Halil Bey, çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için Gülleci bulamacı tarifini sayfanızdan okudum. Bu sıralar yapmam uygun mu?
Yaz_kış ve çiçekte, meyvede dahil uygulanabiliyor...

peyyide beğendi.
Eski 04-07-2012, 07:11   #68
Ağaç Dostu

peyyide's Avatar

Halil bey bu hafta sonu gülleci bulamacını yapmaya çalışacağım. Gelişmeleri size bildiririm. Tekrar teşekkürler

Halil Önen ve mrduran beğendi.
Eski 06-07-2012, 18:41   #69
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Kışın soğuklardan zarar gören bodur zeytinimiz. Tam emin olamıyorum sanırım aşı üstünden sürgün vermiş.

Name:  bodur_zeytin.jpg
Views: 7877
Size:  41.3 KB

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2012, 17:44   #70
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Wink

Herkese tekrar Selamlar,
Gömeç / Ulubeyler mevkisindeki 37 dönüm arazime arbequina ekimi için uzun süredir araştırma yapıyorum. Arazi 10 derece eğimli, traktör işleyebiliyor. En üst noktası 345 metre yükseklikte. Araştırma yaptıkça arbequina için anlatılanların biraz abartılı olduğunu düşünmeye başladım.

Öncelikle sık dikimli bu tarz zeytinliklerin ömrünün yaklaşık 15-20 yıl olduğunu öğrendim internette bulduğum 2-3 kaynaktan. Doğal olarak bu bilgiye Arbequina satan yerlerin sitesinde rastlanmıyor.

İkinci olarak, hektar başına verilen üretim rakamları güneyden kuzeye doğru düşmekte doğal olarak. Mesela İspanya'nın Cordoba bölgesi 37 derece enleminde (bizim Muğla gibi) ve hektar başına 13-14 tonluk bir üretim bildirilmiş, ama Katalonya bölgesi 41 derece enleminde (istanbul - izmit gibi) ve burada üretim 7-8 ton / hektar.

Gömeç (39 derece enleminde) için bu rakam en iyi ihtimalle 10-11 ton / hektar olacak diye tahmin ediyorum.

Oysa bu bölgede domat zeytini eken birisi 5. senede ağaç başına 30 kilo kadar zeytin aldığını söyledi, ne kadar doğru bilmiyorum ama bu doğruysa dekara 15 ağaç, yani hektara 150 ağaç domat da 4.5 ton / hektar ürün verebilir. Bu ağaçların verimi 10 yaşına kadar artıyor bildiğim kadarıyla ve çok uzun seneler yaşıyorlar. Görünen o ki 10 senede ortalama üretim sanırım aynı olacaktır.

Çok yoğun dikildiği için Arbequina'nın fidan, sulama ve bakım maliyetleri çok yüksek. Dönüm başına 160 fidan ve ona uygun sulama sistemi tesisi, ona yetecek gübre, her sene budama vs. ciddi gider kalemleri.

Bu kadar küçük bir alanda budama ve hasat mekanizasyonu çok maliyetli olacağı için, o alandaki avantajlarını da artı hanesine yazamıyorum.

Özetle, Ayvalık ya da Domat zeytininde dekar başına dikilen sayı daha az, bu da arbequina'ya oranla yatırım ve bakım masraflarının azalması anlamına geliyor oysa 10 yıllık ortalama üretim arasında çok uçurum olmayacak gibi. Tabi Ayvalık ya da Domat zeytinine ait 5. 6-10 yıllık ortalam üretim rakamları yok elimde, sadece sağdan soldan aldığım bilgilere göre yorum yapabiliyorum.

Sesli düşünüp buraya yazdım sanki ama yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Murat

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2012, 18:11   #71
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
2 sene önce ben de çok üstüne düşmüş ciddi ve denenmiş adam gibi bir bilgiye ulaşamamış, ulaştıklarım da vaat, temenni ve umuttan öteye gitmediğini görünce Arbequina defterini kökten kapatıp kendi türlerimize yoğunlaşmıştım.

İyi tetkik etmenizi öneririm. Bahçeniz küçük değil...

Başarılar!

Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2012, 18:17   #72
-

Bir de şu 5. senede 30 kg konusu var... Aman diyeyim!

Eski 14-07-2012, 21:22   #73
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Sayın Odeh,
Bu bölge için tavsiye edeceğiniz bir çeşit ya da başka bir meyve var mı? Ayrıca, yerli türler hakkına yıllık verim ortalaması konusunda çok fazla bilgi bulamadım açıkçası, böyle bir bilgi varsa paylaşabilir misiniz?

bir de bahsedilen 30kg arbequina için değil, domat zeytini içindi.
teşekkürler

Düzenleyen tiryaki : 14-07-2012 saat 22:21
Eski 14-07-2012, 22:35   #74
-

5 yasında 30 kg mubalaganin daniskasi efendim. Onu unutun.

Dursunlu civarindasiniz sanırım... Tür seçerken ben yaglik ve sofralik olarak ticari bir ayrım yapmış, sofraliga ve yeşile ağırlık vermiştim. Tüm bunlar ticari beklentinize ve bakım kapasitenize bağlı olduğu gibi sabır gosterebileceginiz zaman dilimine de bağlıdır. Yani efsanelere değil imalat yapan bir tüccar kobi gibi planlayınız. Ve fidan satanlara değil alip da tecrübe edene danışınız bir de Halil Bey'in fikrini alabilirsiniz...

syıldıran ve mrduran beğendi.
Eski 14-07-2012, 22:37   #75
-

Bana sorsanız zeytin yerine badem yapın derdim. Ama bu zeytinin yanlış olduğunu asla göstermez. Tek konu (sorun) -bence- zeytin spekulatif bir ürün...

Eski 14-07-2012, 23:45   #76
-

Madem fikrimi sordunuz sunu da eklemek isterim. Neden ziraat düşünmüyorsunuz? Topragınızı bilmiyorum ama romantik bir tarım pesinde olmadıgınızı düşünürsek, belki kuskonmaz ya da seçkin türlerin olduğu tam tekmil bir bağ belki de enginar dahi olabilir... 1-2 favorim. Son yaptıgım fizibiliteye göre 37 da bag için alt sınır (45-60 da uygunu)... Yani atılan taşa değecek ölçü...

Bir de bu gözle ölçüp biciniz...

Basarılar!

Eski 26-08-2012, 21:26   #77
Ağaç Dostu

peyyide's Avatar

Arbequina zeytinlerime birşeyler olmuş Bir kaç haftadır şehir dışında olduğumdan bahçeye uğrayamamıştım.
Bazı zeytin fidanlarımın yapraklarında pamuk gibi, örümcek ağı gibi birşeyler var ve yaprakların ucu kurumuş. Bilen varsa nedir bu? Ne yapmalıyım? Halil Bey...yardım... bir iki resim çektim ama net olmamış.Yine de ekliyorum.

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
Eski 27-08-2012, 00:01   #78
Ağaç Dostu

Alıntı:
Arbequina zeytinlerime birşeyler olmuş Bir kaç haftadır şehir dışında olduğumdan bahçeye uğrayamamıştım.
Bazı zeytin fidanlarımın yapraklarında pamuk gibi, örümcek ağı gibi birşeyler var ve yaprakların ucu kurumuş. Bilen varsa nedir bu? Ne yapmalıyım? Halil Bey...yardım... bir iki resim çektim ama net olmamış.Yine de ekliyorum.
Zeytin 'güve' zararlısı, diğer adı ile zeytin uc zararlısı. Genelde genç sürgünlerde olur...

'Güve' için kimyasal zehirlerden kullanılıyor...

Ben ise Delfin WG kullanıyorum, organik bir ilaç. 16 lt. lik sırt tulumbasına bir yemek kaşığı kadar konur ve 15/20 adet kesme şeker konur, yapıştırıcı olarak...

15 günde bir atılır eğer yoğunsa haftada bir üç defa üst üste atılır...

Elinizde varsa _ karışıma_ 750 gr. yoğurt kabı dolusu kaolin kili de konabilir.

Örümcek ağı gibi oluşum sizi yanıltmasın, o zararlı değil...

Gülleci bulamacı zeytin uc zararlısına _ güve_ etkili değil... Önceden; Devamlı gülleci bulamacı kullanılırsa bu zararlı pek olmuyor.

Zeytin uc zararlısının meyveye zararı pek olamaz ama genc sürgünleri ve yapraklarına zarar verdiği için yıl kaybettirir...

Eski 27-08-2012, 01:58   #79
Ağaç Dostu

peyyide's Avatar

Çok teşekkürler Halil Bey. Gülleci bulamacını yapsaydım belki bu zararlıyla mücadele etmek zorunda kalmazdım
Hemen Delfin WG bulup uygulayacağım. Kaolin kili elimde yok ne yazık ki. Bu konuyla ilgili sayfayı okudum, haziran ayında uygulanması gerektiği yazıyor. Faydası olacaksa alayım. Tabi bu arada nereden bulacağımı bilmiyorum. Ziraii ilaç bayilerinde bulabilir miyim?

Eski 27-08-2012, 02:18   #80
Ağaç Dostu

Alıntı:
Çok teşekkürler Halil Bey. Gülleci bulamacını yapsaydım belki bu zararlıyla mücadele etmek zorunda kalmazdım
Hemen Delfin WG bulup uygulayacağım. Kaolin kili elimde yok ne yazık ki. Bu konuyla ilgili sayfayı okudum, haziran ayında uygulanması gerektiği yazıyor. Faydası olacaksa alayım. Tabi bu arada nereden bulacağımı bilmiyorum. Ziraii ilaç bayilerinde bulabilir miyim?
Kaolin kili ziraii ilaç bayilerine pek bulunmuyor...Çeşitli firmalardan internet üzerinden getirtmek mümkün...

Kolin güneşin yakıcılığından korumak için kullanıldığından _ bazı zararlılara karşı çaydırıcı özelliği vardır_ yaz aylarının her birinde kullanılabilir... Ay olarak sınırlandırılmasına katılmıyorum...

Koalininin Delfin ile beraber kullanılması zamandan tasarruf da sağlar. Ayrıca etkili bir ikili oluşturuyor...

Siz acil olarak Delfin kullanmamız şimdilik iyi duruyor Sevgili Peyyide...

Ayrıca Gülleci bulamacı+kaolin+Delfin üçlüsünü ben kullanıyorum ve memnunum...

Bu üçlü zeytin sineğine, zeytin meyve güvesine _ sapından giren ve zeytinlerin dökülmesine sebep olan_ zeytin uc zararlısına ve kabuklu bite etkili...

Eski 27-08-2012, 02:27   #81
Ağaç Dostu

peyyide's Avatar

Tekrar teşekkür ederim. Çok zaman almazsa üçlü olarak kullanmaya çalışacağım. Olmazsa yalnız Delfini kullanırım. Yarın netleşir...

Halil Önen beğendi.
Eski 29-08-2012, 14:36   #82
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Arbequina ile ilgili güzel bir yazı: TARIM MERKEZ.COM :: Murat Kkakr - Arbequin

mrduran beğendi.
Eski 29-08-2012, 21:43   #83
Ağaç Dostu

peyyide's Avatar

Dün Delfin bulamayınca arkadaşım muadili olan Agree 50 WG göndermiş. Umarım aynı etkiyi gösterir. Bugün de gülleci bulamacını hazırladım. Yarın ikisini birden zeytinlere uygulayacağım. Biraz ağır oluyor ama Adana çok sıcak, ancak akşamüstü çalışabiliyoruz bahçede... Zeytin uç zararlılarının canına okuyacağız yarın
Bu arada gülleci bulamacının kokusu berbat.

Eklenen Resimler

Eski 04-09-2012, 14:21   #84
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-09-2012
Halil Bey iyi günler ben antalyalıyım zeytin ekmeyi düşünüyom bu tür verimli olurmu acaba teşk.

ne yapmalı beğendi.
antbebox07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2013, 08:24   #85
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Selamlar,
Geniş ölçekli sık dikim "bodur" zeytin ekimi için aşağıdaki kitabı büyük uğraşlar sonucu edinmiştim.
http://www.olint.com/en/news/olive-g...on-now-english
Kitabı okumak isteyenler varsa, geri vermek koşuluyla, benden ödünç alabilir.

Temelli almak isteyen olursa bana özel mesaj atabilirsiniz.
murat

Eski 15-03-2013, 12:52   #86
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2011
Merhaba, konu uzun süredir sessiz kalmış. Konudaki mesajların tamamnı okudum ve merak ettiğim dikim yapan arkadaşların şuanki durumu nedir? Yani özellikle ege bölgesinde bu ağaçlardan verim alabilen varsa ve deneyimlerini paylaşırsa sevinirim. Bende yakında edremitten 3 dönüm kadar bir yer alıcam ve bu yere zeytin dikmeyi düşünyorum. Elbette satanların değil ama dikenlerin olumlu tavsiyeleri neticesinde. Görüşlerinizi bekliyorum. Saygılar.

peyyide beğendi.
muratekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2013, 15:18   #87
Ağaç Dostu

peyyide's Avatar

Merhaba, benim arbequina zeytinlerim daha çok küçük, iki yaşındalar. Çok ilginç ama iki yıldır evime birkaç kilo zeytin giriyor bahçemden. Zeytin tane boyutu küçük fakat lezzetli. Sanırım önümüzdeki dönem verimi artar.

Eski 13-08-2013, 03:02   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2008
Tavşanlı da zeytin

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egetropical Mesajı Göster
Eklenti 260547
Zeytin ağacı -10 derece kısa süreli soğuklara dayanıklıdır. Uzun süreli soğuklardan etkilenir. 7-8 sene önceydi sanırım Çanakkale bölgesindeki zeytin ağaçları aşırı soğuklardan etkilendi üreticiler 2-3 sene ürün alamadı.
Arbequina İ-18 soğuklara dayanıklıdır ama ülkemiz iç anadolu bölgesinde verimli olamaz.
ege bölgesinde Uşak, Kütahya,Afyon, Burdur, Isparta iç kısımlarında yetişmez.
Tabi agaç yetişir ölmez kuytu bölgede yaşamını sürdürür ama meyve vermez.
Arbequina zona değerleri ise,
Hardiness:
USDA Zone 10a: to -1.1 °C (30 °F)
USDA Zone 10b: to 1.7 °C (35 °F)
USDA Zone 11: above 4.5 °C (40 °F)

İspanyadaki katalonya bölgesi de ege bölgesi gibidir. Kış şartları bizim Edremit, Çanakkale gibidir. kısa süreli soğuklar hatta 1 veya 2 gün süren kar yağışları varmış.

meyve ve yağ kalitesi olarak denizden en fazla 20-30 km olmalıdır. Denize 1-15 km olanlar en kaliteli yağı oluşturur.
Zeytin ağacının genetiği ile hala bilinmeyen sırlar var.
Ayni bahçeden 1. yıl 0,5 asit 1 asit zeytinyağı alınırken ertesi yıl 5-6 asit yağ alınabilir. zeytin ağacı hasat yapılan yılın ortalama Hava sıcaklığı, denizden esen nemli rüzgarın, sulamanın (yağışların), toprak kalitesinin, organik veya kimyasal beslemenin, budamanın etkisi ile değişkenlik gösterir.
Türkiyede Çanakkale ile Foça arası (kuzey ege) yağları ile izmir -Antalya arası (güney ege) yağları arasında bile aşırı fark vardır.
Erzincanda veya Konyada su kenarları, baraj ve göl kenarlarında denemelidir. ama ticari olarak birşey beklememek lazım. zira karadeniz bölgesindede.
Kütahya 'nın Tavşanlı ilçesinde yaşamaktayım. Geçen senelerde zeytin fidanı diktim evimizin bahçesine kışı atlatamadı. Ancak bazı evlerin bahçelerinde gayet sağlıklı bir şekilde yetişmiş zeytin ağaçları var. İlçemizde yenidünya ağaçları da sağlıklı bir şekilde büyüyor meyve vermeseler de. Sizce tekrar denemeli miyim zeytin fidanı dikmeyi ?

erdemoztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2014, 15:03   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2013
Merhaba, 2011 yılında Arbequina zeytin fidanı diken arkadaşlar, zeytin fidanlarının durumuyla ilgili bilgi ve fotograf paylaşabilir mi? Çünkü fidan satıcılarının değil onların bilgi ve tecrübeleri çok değerli...
Cevap bekliyoruz
Saygılarımla

mduran01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2014, 16:07   #90
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-12-2014
Aynen bende bu konunun takipçisiyim acaba Mersin de deneyen olmuşmudur.

Silifkel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024