agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Yerörtücü ve Yayılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni284Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-08-2007, 20:54   #1
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Alisyum, Kuduz Otu (Alyssum sp.)

Tohumunu Yapı marketten almıştım. Minik güzel çiçekleri var:

Name:  27agustos 040.JPG
Views: 23892
Size:  68.2 KB

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2007, 21:18   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
alisyum. Botanik adı Alyssum sp.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 22:57   #3
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2009
Galeri: 15
Alyssum (Kuduz Otu)

Coştukça Coşar Kraliyet Halısı Alyssum

Bahçenin yazın ihtiyacı olduğu herşey var onda: Mis gibi bal kokusu ve çok sayıda çiçek.

Toprak : Geçirgen bahçe toprağında sağlıklı gelişim gösterir. Nemli olmasına dikkat edin. Çok ıslak **** fazla kuru toprak onu mutsuz eder.

Bakım : Güneş alan açık alanlar onun için idealdir. Dayanıklıdır. Sıcaklığın -2 derecenin altına düşmediği bölgelerde, kışın da canlılığını korur.

Üretim : Şubat ayının ortasından yaz başlangıcına kadar tohumla yapılır. Aralarında 30 santimetre boşluk bırakmalısınız. 20 gün kadar sonra çimlenme tamamlanır. Bahçeye alabilirsiniz.
Çiçekler : Yaz boyunca yığın halinde açar. Genellikle beyazdır ama pembe, mor, kırmızı, olanlarıda vardır. Bal gibi kokar. Boyu 10-20 santimetreyi bulabilir. Daha çok örtü bitkisi olarak kullanılır. Bahçe sınırı olarak da çok şık durur. Nisan ayında çiçekleriyle karşılaşacaksınız.

Benim nisan ortasında ektiğim tohumların şimdiki hali (çiçek açtılar)

Eklenen Resimler

622ali, Jakin ve berat85 beğendi.

Düzenleyen Chotanaq : 14-03-2011 saat 12:25
Chotanaq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2009, 22:25   #4
Ağaç Dostu

kar-topu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2009
Bende birkaç tane almıştım çiçekleri çok güzeldi ama şimdi çiçekleri azalmaya başladı.Sanırım gölgede olmalarından kaynaklanıyor.

kar-topu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2009, 00:27   #5
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Ben geçen yıl deli gibi tohum yetiştirme sevdasına girişmiş ve alyssumlarda başarılı olmuştum ama büyüttüğüm alyssumların sadece 4-5 tanesi kışı atlattı ve çok büyüdüler.

Bu yıl bir kaç tohum daha yetiştiriyorum,bakımı çok kolay ve minik çiçekleri çok güzel görünüyor.Alyssumlar için özellikle bir şey yapmıyorum,sadece suluyorum.

Tohumdan yetiştirmek iteyenler için gelişim evrelerini göstereceğim.Resimlerin hepsi geçen yıla ait...

Eklenen Resimler

ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2009, 00:29   #6
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Bir kök alyssumu saksı aranjmanında kullanmıştım,dökülen tohumlardan 10-12 kadar fide çıktı saksıda,büyütebilirsem sedumların arasına dikeceğim yine..

Eklenen Resimler

gilan, abk, Yenisu ve 3 kişi beğendi.
Eski 23-05-2009, 09:30   #7
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Birşey sormak istiyorum resimlerden gördüğüm kadarıyla renkli olan çiçek önce beyaz gibi tam açıyor sonra mı renkleniyor?

Çünkü benim 2 tür rengim vardı ikiside beyaz açınca şaşırdım şu an tam gelişme dönemindeler.

Eski 23-05-2009, 10:00   #8
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Sn.Ardabora ,4. mesajda ki fotoğraflar sizin bahçeye mi ait ?

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2009, 22:00   #9
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Sn.Chotanaq,

Eflatun olan alyssum çok uçuk bir renkte açmaya başladı, hatta toz pembe açacaklar diye sevinmiştim ama sonradan iyice rengi belirginleşti.

Bir kaç tane sıklamen ve toz pembe açtı ektiğim bu paketten, yaz boyunca çiçekli kaldılar ama kışı geçiremediler.

Şu an elimde oldukça büyümüş bir beyaz ve iki mor var. Geçen gün de gidip iki tane sıklamen ve toz pembe aldım yine, çünkü elimdeki yeni minik fideler, saksıdaki beyaz alyssumlardan..

Sn. nurcanaybay,

Evet resimler benim ön bahçemden..Bu resimde alyssumların büyüklüğü daha iyi belli oluyor.Resim 3 mayısta çekildiği içimn yeni aldığım alyssumlar ekili değil.

Eklenen Resimler

abk, Yenisu, hberbul ve 4 kişi beğendi.
Eski 23-05-2009, 22:51   #10
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ardabora Mesajı Göster
Sn.Chotanaq,

Eflatun olan alyssum çok uçuk bir renkte açmaya başladı, hatta toz pembe açacaklar diye sevinmiştim ama sonradan iyice rengi belirginleşti.

Bir kaç tane sıklamen ve toz pembe açtı ektiğim bu paketten, yaz boyunca çiçekli kaldılar ama kışı geçiremediler.

Şu an elimde oldukça büyümüş bir beyaz ve iki mor var. Geçen gün de gidip iki tane sıklamen ve toz pembe aldım yine, çünkü elimdeki yeni minik fideler, saksıdaki beyaz alyssumlardan..

Sn. nurcanaybay,

Evet resimler benim ön bahçemden..Bu resimde alyssumların büyüklüğü daha iyi belli oluyor.Resim 3 mayısta çekildiği içimn yeni aldığım alyssumlar ekili değil.
Ne kadar güzel ya burası

Benim çiçekler bugün renk değiştirdi ilk önce mor oldular bakalım zamanla ne olacak.

Eski 27-05-2009, 21:04   #11
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Kuduz otu son halleri;

Eklenen Resimler

Eski 14-04-2011, 15:57   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2011
Evet bende yapı marketten aldım şimdi çimlendiriyorum

alp96 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2011, 23:33   #13
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Bende bu bitkiden var havaların ısınmasına gerek yok bendekiler ölmediler bile. ve çok arsızlar bir zamanlar iki kök olan şimdi her yerde. direk dikin bence çimlenmesinede gerek yok. Benim sayfada resimleride var yeni çekilmiş

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2011, 10:24   #14
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Tohumdan ektim. Şu anda çimlendi. Sorunsuz çimleniyor. Ankarada kışı geçiremezler. Ancak ulaştığım birçok bilgi tohumlarını döküp hersene bulunduğu yerden tekrar çıktığını ifade ediyor.

nurguldk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2011, 15:16   #15
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Terasımda bakıyorum çok çabuk büyüyor. Tohumunun döküldüğü yerden çıkıyo. bence hiç tereddüt etmeden direk ekin. Çok sık ekmeyin. Karların altındada kalıyolar ama bir şey olmuyo. olsada önemli deil dökülen tohumlar hemen büyüyo. hep çiçekli ve kokuyolar.

Eski 15-04-2011, 21:50   #16
Ağaç Dostu

nardane's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurguldk Mesajı Göster
Tohumdan ektim. Şu anda çimlendi. Sorunsuz çimleniyor. Ankarada kışı geçiremezler. Ancak ulaştığım birçok bilgi tohumlarını döküp hersene bulunduğu yerden tekrar çıktığını ifade ediyor.
Sevgili nurguldk , acaba ektiğiniz bu tohumlar ne kadar sürede çimlendi?
Merak ettim , bende ekeli beş gün oldu bekliyorum.

nardane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2011, 09:07   #17
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Ben de sarı ve beyaz çiçeklenen türünden ektim. Galiba diğer adı ballıca imiş. Bal+pudra+vanilya kokan çiçekler açacakmış. Ben satıcının yalancısıyım

Çimlendirme sırasında pek sorun yaşamadım. Bu çiçek seyreltilerek şaşırtılıyormuş. Bu nedenle doğrudan saksıya serptim ve üzerlerine kapak toprak koymadım. Tohumlar toz tohum şeklinde, çok minik olduğu için ve ışık çimlenmelerinde büyük rol oynağı için örtülmemesi gerektiği yazıyordu talimatnamede. Bir de tohumları kuma karıştırarak tuzluk yardımı ile serpiştirmek daha iyi olur. Ben elimle hallederim diye düşünmüştüm. Pek orantılı değildi dağılımları. Ama saksıyı çimlenene kadar strechfilm ile sarmıştım. Fakat bulundukları yer oldukça aydınlık olmasına rağmen kısa zamanlı olarak sadece akşam güneşini alıyordu ve bu nedenle hepsi gereksizce uzayarak pencereye yönelmişti. Ben de bu hafta sonu buludukları saksıda seyreltmek yerine sağlıklı görünenlerini başka bir saksıya mesafeli olarak dikip, kapalı balkona aldım. Evet dün bunu yaptım ve bugün İstanbul 'a kış geri geldi. Umarım hayatta kalırlar.

Jakin beğendi.
Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2011, 13:30   #18
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nardane Mesajı Göster
Sevgili nurguldk , acaba ektiğiniz bu tohumlar ne kadar sürede çimlendi?
Merak ettim , bende ekeli beş gün oldu bekliyorum.
Ben epey önce ekmiştim havalar daha serindi. O nedenle sanırım 10-15 gün sonra gördüm çimlenmelerini. Şu anda şaşırtılabilecek büyüklükteler ama hala yeni çimlenen tohumlar var. O nedenle sabırlı olun nemlendirin hatta çimlenene kadar streçle kapatın çıkacaklardır

Eski 18-04-2011, 13:31   #19
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Bu arada seralarda fidesi de var bilginiz olsun.

Eski 18-04-2011, 14:31   #20
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Galiba yazılarımı okumuyorsunuz. çok kolay yetişen bir5 bitki bende yıllardır var 10 yıl önce fidesini ektim. Mor ve beyaz iki fide. şu anda 3 renk oldu. Kendi kendine çoğsldılar.
soguktan etkilenmiyolar. terasta duruyolar. kapalı yerde büğyütmek zor. açık alan seviyo.

Eski 19-04-2011, 12:11   #21
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Serkan Bey,
Yazılarınızı okuyorum, ayrıca diğer üyelerin yazılarını da okuyorum. Bitki çok yıllık evet ama ılıman iklimlerde. Emin olun Ankara'nın iklimi hiç de ılıman değil İstanbul ile kıyaslanamıyor maalesef. İstanbul'da Begonvil dahi oluyor.
Yalnız iklim uygun olmadığında da, kendi döktüğü tohumlardan hersene yerinde çoğaldığını bir çok üye yazmış. Bu durumda sorun yok gibi görünüyor zaten

Eski 20-04-2011, 12:08   #22
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

2008 baharında tohumdan yetiştirdim,daha sonra bahçeye diktiklerimin donmadığını ve düşen tohumlardan yenilerinin çimlendiğini görünce tohum işine son verdim.baharla birlikte sağdan soldan minik fideleri çıktıkları yerden toplayıp başka yerlere dikiyorum.beyaz,toz pembe ve eflatun renkleri var bende.koyu mor bir tonu daha var ama bulamadım.ayrıca sarı alyssum da çok hoş bir görüntü veriyor ama çiçekçilerde bulamadım,tohumla da uğraşmak istemiyorum açıkçası...beyaz olanın şekerli bir kokusu var,aranjmanlara çok yakışıyor bu çiçek..

Eklenen Resimler

Eski 02-05-2011, 16:50   #23
Ağaçsever

izgi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2011
Ben açık ve koyu mor 3-4 fide aldım saksıda denemek için saksıya yayıldılar hatta kenarlarından sarkacak gibi duruyorlar. Renkleri çok güzel eğer sarkma durumları olursa askılı bir saksıya alıp sayılarını da çoğaltma niyetindeyim. Gerçi hızla yayıldıkları için bu sayıda bile sarkabilirler diye düşünüyorum. Çok zahmetsizler. Ben su ihtiyaçlarını bilmiyorum, rastgele suluyorum ama sorun çıkartmadılar

izgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2011, 20:54   #24
Ağaç Dostu

füsunANK's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2006
Galeri: 49
Ben de tohum aldım, henüz ekmedim. Aldığım kişi, fideleri şaşırtmaya gerek olmadığını söyledi. Nerede yetişecekse oraya ek tamam dedi. Öyle deneyeceğim.
Geçen sene balkonumda bir saksıda vardı. Saksıyı kışın balkonda bıraktım. Minik minik yapraklar vardı üzerinde bütün kış, halada duruyor. Bakalım canlanacak mı, gelişecek mi.
Bu arada ; Ankara'nın iklimi galiba değişmeye başladı, geçen yıl balkonda bıraktığım katmer petunyalardan biri de hala canlı. Diğerleri de bahar başına kadar inat ettiler , yeşildiler ama Şubat gibi ikisi öldü. Üstelik Ankara'nın en yüksek tepesinde, en soğuk yerde , açık balkonda bir tanesi yaşamaya devam ediyor.

füsunANK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2011, 21:01   #25
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Ankara'nın ikliminin en kötü yanı Şubat başındaki iki haftalık dönem.
Pek çok bitki aslında dona dayanıyor ama her sene Şubat başında -15'i görüyoruz, onu atlatmak zor oluyor işte.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2011, 21:11   #26
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Ben, Buyukada`da tohumlari direkt topraga serpistirmistim. Maalesef, kedilerim (acemi Bahcivanlarim ) altini ustunu yerine getirmisler. Ne cikarsa bahtima demekten baska carem yok.

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 14:21   #27
Ağaçsever

izgi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Andora Mesajı Göster
Ben de sarı ve beyaz çiçeklenen türünden ektim. Galiba diğer adı ballıca imiş. Bal+pudra+vanilya kokan çiçekler açacakmış. Ben satıcının yalancısıyım
Bu koku durumunu öğrendim ya hemen gittim beyaz aldım iki tane de vanilya vanilya koksunlar bakalım. Minik çiçekleri çok hoşuma gidiyor çok ciciler.

Eski 03-05-2011, 19:54   #28
Ağaç Dostu

nardane's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2011
İlk fotodaki nisan ortasında tohumlanan bir alisyum ise demekki benimkiler açmayacak .
Hala ilerleme yok ,yarın tam güneşe bırakayım bakalım etkili olacak mı?
Fotolayınca ekleyeyim.

nardane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2011, 23:51   #29
Ağaçsever

izgi's Avatar

Maalesef saksıya hapsedilmiş alisyumlarım. Böyle bile çok güzel görünüyorlar.

Name:  karışık 077.jpg
Views: 18160
Size:  66.4 KB

Name:  karışık 078.jpg
Views: 18150
Size:  70.7 KB

Eski 08-05-2011, 18:17   #30
Yeni Üye

yeşil melek_p's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2011
sn.ardabora
05.08.2009 numaralı resminizdeki en sağ alt köşedeki yer örtücü bitkinin adını biliyormusunuz acaba?? çok merak ediyorum çok güzel görünüyorlar top top..

yeşil melek_p Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024