agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yeni başlayanlar için yardım (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/)
-   -   Bonsai Gölgesinde Sohbetler (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/2002.htm)

18-01-2007 15:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi turunç (Mesaj 67271)
Yakupbio' nun çalışmasından bahsediyorsun sanırım. Beni samimi görmene sevindim.:) Samimiyeti pekiştirmek için neden bonsai için bir fidan alıp başlık açmıyorsun. Korkma; düşündüğün kadar zor değil. Biz yardım ederiz. Ne dersin?

Ya fidanı nerden alacağımı bilmiyorum tam olarak ama suda söğütlerim çimleniyor onlar çok mu uzun sürer (evet diyeceğini tahmin ediyom da dene de br söyleyeyim dedim) :confused:

Şu hani avucun içine alıp mini bonsai diyolar ya onları yapmak çok mu zor? Bizim bağda kayısı dalının kiraz dalının altında filan çok çıkıyordu geçen yıllarda, onlardan eğer çıkan varsa bir kaç tane saksıya alayım mı :confused:

O yüzden küçük bi bonsai yapmak istedim ama büyüğünü yapmak o kadar zor olduğuna göre küçüğü kimbilir ne kadar zordur :confused:

Selamlar :)

turunç 18-01-2007 15:09

Merhaba ebonsa;
Mini bonsai yapacaksan, sana hemen yardımcı olalım. Önce sitede burayı okuyarak başla. Takıldığın olursa sor.. Ben burdayım en azından:)

18-01-2007 15:15

Teşekkürler turunç abi (bir sakıncası yoktur umarım abi dememin :)

turunç 18-01-2007 15:17

:) keh keh keh; Sakıncasi var tabii... Abi deme, ama ablayı kabul ederim...

18-01-2007 15:19

şimdi bizim bağda 15- 20 cmlik kayısılar oluyo onları minik bonsai yapmak için direk kumuyla alıp sonra ne yapmam gerekir ki?

18-01-2007 15:20

şeyy çok özür dilerim
ayy çok utandım :o
Turunç abla

turunç 18-01-2007 15:25

Utanmana gerek yok. Yüzüme bakarak Ümit abi diyenlerin haddi hesabı yok. Alıştım artık. Hatta; acaba ben abiyim de ben mi farkında değilim diye aklımdan geçmiyor da değil:P

turunç 18-01-2007 15:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ebonsa (Mesaj 67592)
şimdi bizim bağda 15- 20 cmlik kayısılar oluyo onları minik bonsai yapmak için direk kumuyla alıp sonra ne yapmam gerekir ki?

Onları bahara girerken topraktan dikkatlice köklerini sarsmadan çıkar. Dikkat et kazık kökünü de fazla zedeleme. Daha çok küçükler çünkü. Sonra önceden hazırladığın saksıya dik. Tutarsa ne güzel olur. Onlardan mini bonsai yaparsın.:)

18-01-2007 16:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi turunç (Mesaj 67597)
Hatta; acaba ben abiyim de ben mi farkında değilim diye aklımdan geçmiyor da değil:P

:D :D

o zaman çıkan kayısılardan martın başında dikkatlice alayım. :) Sonra saksıya ektikten sonra onları ne yapacağımı bilmiyorum :D ya da neyse hele bi o zaman gelsin ben o zamn size sorarım ne yapacağımı :D

Şey benim sudaki söğütleri ne yapıcam? Onları nasıl bonsai yapıcam ? İyice köklenince saksıya ekicem aradan yıllar geçecek sonra büyünce iyice budayıp bir bönsai olmalarını mı sağlayacağım ? :(

(belki bu söğütleri %80 mesajlarımın hepsinin bir yerinde dile getirdim :D)

galiba çok fazla soru sordum, bıktırmak da istemiyom ama napıyım merak ediyom işte :D (fazla merak insanı ya maldan eder ya candan diye bir atasözü mü vardı ne :D)

turunç 18-01-2007 17:20

Söğütlerin kök verdi mi? Yeterince köklenince saksıya dikeceksin. Büyük ihtimalle tutacaklar. Sonra baharda verdiği sürgünlerin biraz odunlaşıp dal kıvamına gelmesini bekleyeceksin. Yaz sonuna doğru odunlaşırlar. O sırada tellemeye başlarsın. Sonbaharda yaprak dökecekler. Ortaya çıkan dal yapısını düzene sokmak ve ağaca bir şekil vermek için budama yapacaksın. Şimdilik bu kadar.:)

memet 18-01-2007 18:44

Ebonsa söğütlerini saksıya alıp budamaya başlamadan önce, imzanda biraz budama yapıp kısaltman iyi olur.. bu kadar uzun imzaları, yönetimde budayıp kısaltıyor..

18-01-2007 19:04

Tamam budamaya imzam ile başlayayım

Beyaz beyaz küçük benekler var üzerinde daha :(

Ama kayısı ve başka fidanlar da olabilir bağdan alacağım :)
(martın başı değil mi en uygun zaman?)

turunç 18-01-2007 19:48

Uygundur:)

turunç 18-01-2007 23:19

Ali Hocamızın salı toplantısının sonuçlarını ve resimleri çok merak ediyorum. Keşke 15 günde bir olsaydı. Biz de bir gün bonsai kulübümüzde aylık toplantılarımızı yapacağız. Hatta sergilerimizi insanların beğenisine sunacağız:) Açıkçası bonsailerimle ilgilenirken özellikle sergiye gidecek muamelesi yapıyorum. Bu beni şevklendiriyor ve daha özenli çalışıyorum. Şimdilerde mini bitkileri minicik saksılara dikip, bonsainin yanında kullanmayı düşünüyorum. Bu sebeple bir yerde gördüğüm gibi kasımpatı kullanmayı düşünüyorum. Yonca olabilir. Bir de aşk merdiveni olabilir. Seçeceğim bu minik bitkiler bile bana mutluluk veriyor. Ne güzel bir hobi; bonsai. Kendimi özelden de özel hissettiriyor. Hala başlamayı düşünenlere hayret ediyorum. Neyi düşünüyorlar kimbilir. Oysa ne kadar zevkli olduğunu bilseler, benim gibi neden daha önce başlamadım derlerdi...

DEVRlM 18-01-2007 23:56

turunç, hani çalışmalarını göremedim henüz ? hehehe :D
Bizim için çalışıyor, çizim yapıyordun ya hani ! Buraya ekleyecektin ya hani .. İşte o çizimlerden bahsediyorum hehehe.. Kötüyüm ben kötüyüm ((:

turunç 18-01-2007 23:57

Burgulu gövde tekniği

Yeni öğrendiğim bir teknikten bahsetmek istiyorum. Burgulu bir gövde elde etmek için kolay ve pratik bir yol. Benim sheffleranın dallarından birini köklendirerek bu çalışmayı test edeceğim. Şimdilik sadece acemice bir çizim yapıyorum. Yorumunuza açıyorum...
Eklenti 6688Eklenti 6689

Çelik köklendirirken bu şekilde bir işlem yaparak köklendirebiliriz. Ya da fazla kalın olmayan, esnek gövdeli bir fidan,ı bu şekilde kamışa sararak, burgulu gövde elde edebiliriz. Gevrek gövdeye sahip ağaç türlerinde bu yöntem ancak genç fidanlara uygulanabilir diye düşünüyorum... Bilginize...

DEVRlM 19-01-2007 00:05

turunç çok güzel olmuş, diğer mesajımı okuma ! ((: Arşivime aldım bunuda. Emeğine sağlık..

turunç 19-01-2007 00:09

Sen de saol:) Çalışıyorum derken, kendime güldüm. Bir saattir laptopta paintte çizim yapmaya çalışıyorum. Fare olmayınca çok zor gerçekten. Deli miyim de fare kullanmıyorum acaba? Zira fare var ama çıkarıp takmaya üşeniyorum açıkçası...

DEVRlM 19-01-2007 00:32

Sen bence hemen yat, uyu turunç abla. :D İyi değilsin bu gece anladım. hehehe Ben mausesiz duramam. Senin mauseyi kedi yedi sanırım. ((:

tourkana 19-01-2007 10:37

wine2007 CNR fuarına katılırsanız, Çeşme Bğacılık standına mutlaka uğrayın,beklerim...

turunç 19-01-2007 10:46

İnşallah; kısmet olursa katılmak isterim.

DEVRlM 19-01-2007 11:30

Bahar başlangıcında İstanbul'a gideceğim. Kısmet.. Bonsai ile ilgili bir kaç kitap almayı düşünüyorum. Fuara gitmeyi bende çok isterim.

malina 19-01-2007 19:54

Bonsai yanısına yapabilecekleriniz :)

Patateslerinizi ararsanız burada.. :)

turunç 20-01-2007 08:59

Ali hocam; Merhabalar...

Konik ladinle ilgili elinizde bonsai resimleri var mı? Ben bulamıyorum, fikir edinmek için çok iyi olurdu..:)

Şule 20-01-2007 21:37

Arkadaşlar bonsaide bahar bakımı ile ilgili olan makalenin bir kısmını çevirdim. Bahar geliyor, ilgilenenleriniz varsa:D , çevirisi tamamlanmış metinler arasında.

turunç 20-01-2007 21:59

Çok teşekkürler Şule. Hoşgeldin:))

Şule 20-01-2007 22:28

Hoşbulduk Turunç!

acerpalmatum 21-01-2007 03:11

Teşekkürler eline sağlık ŞULE...

DEVRlM 23-01-2007 22:13

Selamlar herkese.. Yarın, bir aksilik çıkmazsa, yeni ektiğim bonsai adaylarımın fotoğraflarını siteye ekleyeceğim. Mandalina, Portakal, zeytin, dut.. Onları ekerken, nasıl heyecanlandığımı anlatamam. Oy oy oy..

Stapes 23-01-2007 22:42

Merhaba

Merhaba;
Siteye bugün üye oldum ve bu da ilk yazım.Aslında bir süre izlemeyi düşünüyordum ancak yeni üyelerin kendilerini tanıtması konusundaki genel istence yanıt olarak yazmaya karar verdim.

Kırkbir yaşı tamamlamak üzere,kamuda çalışan hekimim.Doğadan kopmamaya (şehir yaşamının izin verdiği ölçüde) gayret ediyorum.Hobilerimi de bu yönde geliştirmeye çalışıyorum(kampçılık,mağaracılık,sualtı tüplü dalış).

Çiçeklerle ilgim üniversite yıllarında başladı.Odamın boyutları,ayıracak zaman sorunu,kalender yapıları gibi nedenlerle,o yıllardaki favori bitkilerim kaktüslerdi.Bana göre çok sayılacak tür sayısına ulaşmıştım.Zorunlu hizmet,askerlik dönemlerimde sevgili annem bütün iyi niyetine rağmen onları (sanırım ben dönünceye dek büyüsünler diye bol bol sulayarak) birer birer bitkiler cennetine yollamıştı.

Kaktüslere ilgim halen sürmekte.Ancak bonsailer de ilgimi çekiyor.Biraz korkarak,biraz sabrımı ölçmeye çalışarak (fotoğraflarını gördüğüm formlara ulaşmaya yetecek mi?) izliyorum.Forumu okudukça cesaretim artıyor.Başlangıç için yeterli bilgi düzeyine ulaştığımda başlayacağım sanırım.O zaman yazacağım mesajlar bu kadar uzun olmayacaktır.

Sabrınızı daha fazla zorlamadan,tüm üyelere doğayla bütünleşen günler diliyorum...
Erdal YAVUZ

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024