agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-06-2008, 11:43   #1
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Bonsai iyi bir hediye olur mu?

Büyük mağazaların toplu ve nispeten ucuza getirtmesiyle bonsai artık ülkemizde daha kolay bulunur oldu ve hediye olarak da çok hoş bir fikir olarak görülüyor.

Deneyimli arkadaşlar ne düşünüyor bilmiyorum ama ben bonsai için yaptığım araştırmalar sonucunda bonsainin çoğu zaman iyi bir hediye olmayacağı kanaatine vardım.

Birisine bonsai hediye etmenin bir çiçek hediye etmekten farklı, belki kedi ya da köpek hediye etmeye benzer olduğunu düşünüyorum.

Bonsai için kesme çiçek gibi solana kadar keyfini sürelim demek zor. Bitkileri sevdiği için bonsai alınan kişiler de yaşadıkları kayıplarda üzüleceklerdir.
  • Ev içindeki çiçekli, çiçeksiz diğer bitkilerle bonsai bakımı benzer değil. Daha yoğun dikkat ve bakım gerekiyor.
  • Hediye edilen kişinin uygun bakımı yapabilmesi için bonsai hakkında bilgi edinmesi, müdahale tekniklerini öğrenmesi gerekiyor.
  • Her bonsai iç mekan için uygun değil. Satılan türün iç mekan için uygun olduğu araştırılıp sonra alınmalı.
  • İç mekan bonsailer için de her evin koşulları uygun olmayabilir. Kışın düşük sıcaklık ihtiyacı duyan türler için ısıtılmayan oda olması, nem sevenler için nemlenme yapılması vs gerekebilir.
  • Dış mekan bonsailer için gölge ve güneş alternatifleri olan balkon, bahçe koşulları sağlanmalı.
Ancak bitkilere ilgi duyan, koşulları uygun olan ve yeni bir hobiyle tanışmasını istediğiniz kişiler için bonsai mutlaka çok hoş bir hediye olabilecektir.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2008, 12:39   #2
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Bence bonsai hediye edilecek kişi, bonsailere merakı olan biri olmalı. Belki daha önce deneyimi olmalı ki dediğiniz gibi sorunlar yaşanmasın.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2008, 12:50   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Eğer bana hediye edecek olursanız çok güzel bir hediye olur.

Nasıl bakılacağını iyi anlatmak şartıyla dostlara da iyi hediye olabilir. Öldürene kadar sevmeye başlayabilirler. Meretler kedi yavruları gibi, zorla kendini sevdiriyor. Bonsainin yayılması için vesile olur belki.

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2008, 13:11   #4
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Bonsainin ülkemizde de yaygınlaşmasını isteyen, bu uğurda her türlü sorumuzu sabırla cevaplayan Ali Beyin ve diğer usta arkadaşların affına sığınıyorum.

Eski 13-06-2008, 13:15   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Ben bonsai iyi bir hediye olabilirmi sorusuna baska bir acidan bakiyorum.
Soyle ki, bir kisi kendi icin, veya bir sevdigi icin bonsai aldigi zaman. O agacla birlikte bircok kaygilari da birlikte aliyor. Cinsi ne, buna nasil bakarim, ihtiyaclari nelerdir yasatabilmek icin neler yapmaliyim gibi.

Kucucuk hediye bir bonsai, insanlari, onun hakkinda arastirmalar yapmiya,onu nasil yasatacaklarini ogrenmiye yonlendiriyor. Kisi gerekli bilgileri toplayip, pratikte uygulamaya baslarsa ilk agacin yasama sansi yuksektir.

Hic bilgisi olmadan kendisine ve ya baskasina hediye agac alip bonsai sevgisinin cekimi icerisine giren bir cok uyemizin oldugunu dusunuyorum. Yani hediye alinacak bonsai kisileri bonsai dunyasina tasiyaycaktir ve o ilk agacin actigi yoldan yuruyup kim bilir nice guzel agaclar yapacak ustalar cikacaktir.

Yani kucuk bir bonsai hediye ederken belkide o sevdiginize, ileride olusacak bir bonsai ustaligini hediye ediyorsunuz diye dusunuyorum.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2008, 13:43   #6
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Benim kaygım, daha önceleri benim de düşündüğüm gibi, bonsai alınır, fotoğraflarda görüldüğü gibi ev içinde güzel bir yere yerleştirilir, arada su ve vitamin verilir diye düşünülmesi.

Yoksa bonsaiyi görüp etki alanına giren kişiler mutlaka oluyor.

Eski 13-06-2008, 15:02   #7
Ağaç Dostu

Bir de şöyle bakın. O ağaçları eninde sonunda birileri alacak. Almazsa da marketler bakamayıp öldürecek.

Eski 13-06-2008, 16:48   #8
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Aslında mağazalarda bolca bonsai bulunması çok hoş. Belki bonsainin adını bile duymamış olanlar bu vesileyle görmüş oluyor.

Bir başka bakış açısı da:
insanın hayatında hiç olmazsa bir kere evine bonsai girmesi de hoş bir şey
olabilir.

Eski 13-06-2008, 18:11   #9
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eaglion Mesajı Göster
Bir de şöyle bakın. O ağaçları eninde sonunda birileri alacak. Almazsa da marketler bakamayıp öldürecek.
Arz ve talep dengesi Eaglion, isteyen olmazsa satan da olmaz. Markette satılan bir bonsainin bugün bir aceminin eline geçme olasılığı, deneyimli birinin eline geçme olasılığından çok çok daha yüksek. Ama hediye olunca durum biraz daha kritik. Aldığınız hediye bir ağacın ölmesi hoş olmaz, ama kendi almışsa, kendi düşen ağlamaz gibi bir durum oluyor Sevgiler.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2008, 01:25   #10
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vyssera Mesajı Göster
Aldığınız hediye bir ağacın ölmesi hoş olmaz
Hediye aldığımız ağacın ölmesinin aldığımız çiçeğin ölmesinden ne farkı var. Eğer değerini bilmeyecekse umursamaz bile. Değerini bilen ve ölmesinden rahatsızlık duyacak biriyse de, en azından "nasıl bakılır bu?", diye biraz uğraşacaktır. Tabi ki; her önüne gelene bonsai hediye edelim de demiyorum.

Bu konuda Ali Bey gibi düşünüyorum. İster hediye edelim ister kendileri alsınlar, en azından bir bölümünde bonsai sevgisi başlayacaktır.

Piyasadaki bonsailer, ilk başta talep olmadan arz edildi. Bu şekilde talepler de başlarsa (ki başlıyor), arz daha da artacaktır. Bu da sonunda bize, bonsai gübresi, aletleri saksıları olarak dönenecektir. Biliyorsun, Türkiye'ye getirmemelerinin yegane sebebi yeterli talep olmamasıymış!!!

Eski 14-06-2008, 10:56   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Arkadaslar, yalniz Turkiyede degil, buralarda da ve sanirim diger bircok ulkede de, daha once hic bonsai gormemis bircok insan belkide bonsai ile supermarketlerde tanisiyor ve kimileri icin gelip gecici olan bu tanisma, kimileri icin de kalici, yasamlarinin bir parcasi oluyor ve yasam boyu suruyor.

Ister biri tarafindan hediye alinsin, **** herkes kendi icin alsin farketmez. ne sekilde olursa olsun bonsai ile tanisan, bonsai bilgilerine de bir sekilde ulasmiya calisacaktir ve bu surec icerisinde, gercekten bonsai yapmak istiyenler tum olumsuzluklari tum guclukleri yenip hedeflerine ulasacaklar. (ki agaclar.net'te buna benzer ornekleri bulabilirsiniz)

Supermarketlerden bonsai almak sadece bir baslangictir. Kendi fidanlarini yetistiren **** bonsaiye uygun fidanlari fidancilardan alip kendi bonsailerini yapmiya basliyan arkadaslar sanirim bir daha supermarketlerden bonsai almiyacaktir. Cunku kendi calismalari sonunda elde edilen bonsailerin, carsida satilanlardan cok daha iyi ve guzel oldugunun gorecektir.

Sayin Eaglio'na katiliyorum. Bu gun bonsai getiren yerler, yarin bonsai saksisi, tel, bonsai aletleri, neden getirmesin. Hele bu iste talep oldugu goruldugu zaman bircok yerde bonsai ile ilgili tum malzemeleri bulabileceginizi dusunuyorum.

Hepinize kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2008, 23:44   #12
Ceq
Yeni Üye

Ceq's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2008
Ben Bonsai ile arkadasimin bana hediye etmesi sonucu tanistim ve boyle bir hediye almis olmak cok hosuma gitti
Caba gerektirdiginin farkindayim ama cok zevk alarak ugrasiyorum.Ölürse cok uzulurum,evet,ama bu sefer daha bilincli olarak bir tane daha alirim tahminimce
Arkadasim hediyenin yaninda bakimi hakkinda bilgiler iceren iki dosya yazi ve birkac cd de vermisti,onlarin da cok faydasi oldu..

Aldığım en güzel hediyeydi bence

Ceq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024