agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni136Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-03-2008, 11:11   #301
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Sürgünde 2-3 yaprak bırakıp budama yapın. Ama dikkat edin bazen yeni başlayanlar kendilerini kaptırıp Dal üzerinde 2-3 yaprak bırakıyor ve ağaç kuşa dönüyor.
Kurulamalar için ağacı doğrudan güneş ışığından uzaklaştırp aydınlık bir yere koyun,3 günde bir bir bardak su verin. Tüm yapraklar dökülse bile bu uygulamadan sonra canlanacaktır.
Yaşadığım tecrübeler neticesi ile sonuç garantilidir

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2008, 08:50   #302
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sabiha Mesajı Göster
...sizlere guzel cicekli fotograf gonderemiycem cunku daha tomurcuktayken dokulup kuruyorlar sebebini bilmiyorum ayrica agacin dallarinda da bir iki siyah noktalanmalar ve dokulmeler var...
...keske diyorum budamanin sekilli anlatimi olsaydi o zaman cesaret eder ve budardim boyle bi kaynak var mi acaba foruma katilan arkadaslar paylasirlarsa cok sevinirim
BONSAILI GUNLER

Sabiha Hanım,

Fukien tea'nin çiçekleri zaten fazla uzun ömürlü değildir. En fazla 10-15 gün. Ama bir defa açmaya başladığında sürekli yenileri gelir. Yanlız çiçek açtığı dönemde çiçekleri ıslatırsanız yarım gün içinde sarımtıraklaşıp çürüyorlar. Bu nedenle ıslatmamanız gerekir.

Hasta yaprakların resmini gönderirseniz daha detaylı sorunu konuşabiliriz. Şimdilik bu yaprakları köklerinde kesip atmakla başlayabilirsiniz.

Budama her ağaca göre farklı özellikler gösterebilir. Aynı şekilde sizin hedeflediğiniz tarza göre de. Aşağıdaki linkde genel budama kuralları ile ilgili bir başlık var. Öncellikle bunu incelemenizi öneririm.

Bonsai'de Budama ve Yaprak Küçültme

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2008, 09:10   #303
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2008
Tessekur ederim Eaglion
ama problem su ki hic acmadan sararip kuruyup dokuluyorlar.Dun sadece bir tanesinin actigini gordum oda bugun solmus ama maalesef ben hergun yapraklarini islatiyordum ne kadar hataliymisim.

sabiha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2008, 09:34   #304
Doğasever

since_1071's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2005
Galeri: 74
Bende Bonsai ' min türünü merak ediyorum.

Arkadaşlar Merhaba,

Aşağıda fotoğrafları bulunan bonsai min türü hakkında yardımcı olabilirmisiniz. Bir arkadaşımdan hediye geldi. Yaz aylarında çiçek açtığını söyledi. Fakat türü hakkında bir bilgim yok. Yarımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Bonsai ve yapraklarının detay fotoğrafları

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_2633.jpg (45.9 KB, 488 views)
Dosya Türü: jpg IMG_2637.jpg (60.0 KB, 482 views)
Dosya Türü: jpg IMG_2638.jpg (59.7 KB, 476 views)
since_1071 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2008, 12:09   #305
Ağaç Dostu

Yaprakları naneye benziyor. Bu durumda nane gibi de kokması gerekir. Emin değilim.

Profilinize baktığımda meslek olarak "Bilgisayar Destekli Kalıp Tasarımcısı" olduğunu gördüm. Bildiğiniz gibi Türkiye'de bonsai saksısı konusunda sıkıntımız var. Üreticilerle görüşüldüğünde de kalıp yapmanın pahalıya geleceği söyleniyor. Sizin bize bu konuda herhangibir katkınız olabilir mi?

Eski 25-03-2008, 12:12   #306
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Nane olması mümkün değil, odunsu yapısı var çünkü.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2008, 12:48   #307
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Nane olması mümkün değil, odunsu yapısı var çünkü.
Mehmet Bey, ben de sadece yapraklarını benzettim. Emin olmak için aradığımda odunsu gövdesi olan bazı naneler varmış. Ama onların yaprakları farklı görünüyor.

Sırayla
1.Jamaika nanesi
2. Güney afrika nanesi 3. Bonsai nane ???

Bu da saksılanmış mutfak nanesi linkihttp://www.crateandbarrel.com/family...c=1502&f=14448

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg jamaica mint.jpg (143.4 KB, 484 views)
Dosya Türü: jpg 390Tetradenia_riparia.jpg (34.3 KB, 475 views)
Dosya Türü: jpg 62205.jpg (61.6 KB, 474 views)
Eski 25-03-2008, 12:48   #308
Doğasever

since_1071's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eaglion Mesajı Göster
Yaprakları naneye benziyor. Bu durumda nane gibi de kokması gerekir. Emin değilim.

Profilinize baktığımda meslek olarak "Bilgisayar Destekli Kalıp Tasarımcısı" olduğunu gördüm. Bildiğiniz gibi Türkiye'de bonsai saksısı konusunda sıkıntımız var. Üreticilerle görüşüldüğünde de kalıp yapmanın pahalıya geleceği söyleniyor. Sizin bize bu konuda herhangibir katkınız olabilir mi?
Merhabalar ,

Öncelikle cevabunız için teşekkür ederim. Yapraklar naneye benziyor fakat öyle bir kokusu yok.
Evet bilgisayar destekli kalıp tasarımcısı olarak bir otomotiv şirketinde görev yapmaktayım. Zira yaptığım tasarımlar Otomobillerde kullanılan sac parçalar üzerine. Yani bu konuda pek bir yardımım olamayacak. Zira seramik v.b. kalıpçılık işlemi hakkında pek bir bilgim yok. Fakat bu işin kalıpçılığı konusunda bilgisi olan var ise tasarım esnasında yardımcı olabilirim. Tekrar teşekkürler.

Eski 25-03-2008, 13:00   #309
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Arkadaşlar yaprakları bazı erik türlerine benziyor, hatta bendeki prunus triloba'nın yapraklarına çok benziyor. Çiçeğini görmek gerek. Ağaç iç mekan bitkisi mi yoksa dış mekan mı? Arkadaşınız söyledi mi.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2008, 13:14   #310
Doğasever

since_1071's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vyssera Mesajı Göster
Arkadaşlar yaprakları bazı erik türlerine benziyor, hatta bendeki prunus triloba'nın yapraklarına çok benziyor. Çiçeğini görmek gerek. Ağaç iç mekan bitkisi mi yoksa dış mekan mı? Arkadaşınız söyledi mi.
İç mekan olduğunu söyledi ama ondan da pek emin değil. Cevabınız için ayrıca teşekkürler.

Eski 25-03-2008, 13:41   #311
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi since_1071 Mesajı Göster
...Zira yaptığım tasarımlar Otomobillerde kullanılan sac parçalar üzerine. Yani bu konuda pek bir yardımım olamayacak. Zira seramik v.b. kalıpçılık işlemi hakkında pek bir bilgim yok...
Gelir gelmez üstünüze atladığım için üzgünüm. Bu kadar imkansızlık içerisinde sürekli Amerika'yı yeniden keşfetmek zorunda kaldığımız için her gördüğümüz fırsatı yoklar olduk. Mecburen sizi de bir yokladım.

Bu arada belirttiğim gibi, ben de nane olduğunu düşünmüyorum. Sadece yaprakları ilk gördüğümde aklıma nane geldi.

Eski 25-03-2008, 13:47   #312
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
İlk gördüğümden beri gözüm biryerden ısırıyor diyorum, ama kesin bişey söylemem mümkün değil, deneyimli üyelerimizin yorumlarını beklemenizi tavsiye ederim, sevgiler, saygılar.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2008, 15:24   #313
Doğasever

since_1071's Avatar

Alıntı:
Gelir gelmez üstünüze atladığım için üzgünüm. Bu kadar imkansızlık içerisinde sürekli Amerika'yı yeniden keşfetmek zorunda kaldığımız için her gördüğümüz fırsatı yoklar olduk. Mecburen sizi de bir yokladım.

Bu arada belirttiğim gibi, ben de nane olduğunu düşünmüyorum. Sadece yaprakları ilk gördüğümde aklıma nane geldi.
Estağfurullah . Amacımız da bu değilmi zaten. Forum sayfalarında birbirimize yardımcı olmak bildiklerimizi paylaşmak, bilmediklerimi de öğrenmek.

Dediğim gibi yardımcı olabilirsem ne mutlu bana. Çorba da bizim de tuzumuz olur en azından.

Eski 25-03-2008, 19:15   #314
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Belki saçma bir tahmin olacak ama ben mine (lantana camara) türünün yapraklarına benzettim. Olabilir mi acaba?

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2008, 12:38   #315
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Alıntı:
Mehmet Bey, ben de sadece yapraklarını benzettim. Emin olmak için aradığımda odunsu gövdesi olan bazı naneler varmış. Ama onların yaprakları farklı görünüyor.

Sırayla
1.Jamaika nanesi
2. Güney afrika nanesi 3. Bonsai nane ???
2. ve 3. Adenium olabilir ,yani çöl gülü.

Eski 27-03-2008, 10:17   #316
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tourkana Mesajı Göster
2. ve 3. Adenium olabilir ,yani çöl gülü.
Resimleri aldığım sitelerdeki tür isimleri öyleydi. Belki bizde çöl gülü olarak geçiyor olabilir. Sadece meraktan aramıştım. Detaylı bilgim yok.

Eski 02-04-2008, 19:47   #317
Doğasever

since_1071's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi since_1071 Mesajı Göster
Arkadaşlar Merhaba,

Aşağıda fotoğrafları bulunan bonsai min türü hakkında yardımcı olabilirmisiniz. Bir arkadaşımdan hediye geldi. Yaz aylarında çiçek açtığını söyledi. Fakat türü hakkında bir bilgim yok. Yarımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Bonsai ve yapraklarının detay fotoğrafları
Bonsai ' m çiçek açmak için filizlendi bugün farkettim. 6 adet yaprak uçlarında filizlenmeler mevcut. Sanırım bunlar ağacımın çiçekleri. Çiçekler belirince fotoğrafları buradan paylaşacağım. O zaman sanırım ağacımın türü hakkında kesin bir bilgiye varacağız. Paylaşmak istedim.

Eski 27-04-2008, 13:32   #318
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Bu gun artik yapraklarini dokmiye hazir iki agacin fotograflarini cektim ve sizlerle paylasmak istedim.
Cin karaagaci ve Japon karaagaci, herkes tarafindan kolaylikla karistirilacak cinsler oldugundan ve burada da benim agacim hangi cins diye sorulan sorulardan oldugundan agacinin cinsinin ne oldugunu ogrenmek isteyenlere yardimci olur sanirim. aradaki yaprak farki iyice goruluyor.

cin karaagaci, J. karaagaci 004.jpg
Cin karaagaci (Chinese elm) Ulmus parvifolia

cin karaagaci, J. karaagaci 003.jpg
Japon karaagaci(Japanese elm) Zalkova serrasa

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2008, 09:47   #319
Doğasever

since_1071's Avatar

Bonsaim Çiçek Açtı

Daha önce türünü sorduğum #304 referanslı forum konusunda ki fotoğraflara ilaveten bonsai 'min çiçek açmış fotoğraflarınıda gönderiyorum. Türü konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_2917_800x533.jpg (26.8 KB, 414 views)
Dosya Türü: jpg IMG_2920_800x533.jpg (23.2 KB, 406 views)
Dosya Türü: jpg IMG_2921_800x533.jpg (23.8 KB, 401 views)
Dosya Türü: jpg IMG_2923_800x533.jpg (24.5 KB, 402 views)
Dosya Türü: jpg IMG_2924_800x533.jpg (16.5 KB, 398 views)
Eski 01-05-2008, 09:05   #320
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Bu bitkini adı nedir?

İyi günler
İnternette buluduğum bu bitkinin adını ve bonsai stilinin adını öğrenmek istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Teşekkür ederim.

NationalArboretum011.JPG

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2008, 16:02   #321
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-06-2007
Arkadaşlar,

Merhaba, ilk bonsaimi ben de biraz önce Bauhaus'tan aldım. Üzerindeki etikette dış mekan bonsaisi yazıyordu ve toprağının devamlı nemli olması gerektiği, -5 dereceye kadar dayanıklı olduğu ve ayda bir gübre istediği yazıyordu. Fakat türünü yazmamışlar, yardımcı olabilir misiniz? Fotoğrafını ekliyorum:

Başlığın 48 numaralı mesajındaki türe benziyor ama onun için de iç mekan türü demişssiniz...(tekrar baktım pek de benzemiyormuş)

Düzenleyen scubat : 05-05-2008 saat 08:19 Neden: imla hatası
scubat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2008, 11:04   #322
Ağaçsever

kimse bana yardımcı olmadı, ama sanırım "biberiye" benim bonsai...

http://www.proflowers.com/prodimg/BRSrosemary_l.jpg

Eski 05-05-2008, 13:10   #323
Ağaç Dostu

Scubat, agacainin ne oldugunu bilemedim(yapraklarinin yakindan fotografini cekip eklermisin?) yalniz biberiye degildir, verdigin linkte de gorebilirsin biberiyenin govde ve yaprak yapisi senin agacindan degisiktir. Oyuzden biberiye olmadigini dusunuyorum.

Eski 05-05-2008, 13:44   #324
Ağaç Dostu

Lymyt's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2007
Ali Bey scubat'ın bonsaisinin aynısı bi arkadaşımda var yakın resimlerini çektim gönderiyorum umarım yardımcı olur.. Türünü bende bulamadım..
+ağac biberiye değil yaprakları çok daha yumuşak bir nevi püskül gibiler..

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg clip_image002.jpg (29.1 KB, 374 views)
Lymyt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2008, 13:49   #325
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Scubat, agacainin ne oldugunu bilemedim(yapraklarinin yakindan fotografini cekip eklermisin?) yalniz biberiye degildir, verdigin linkte de gorebilirsin biberiyenin govde ve yaprak yapisi senin agacindan degisiktir. Oyuzden biberiye olmadigini dusunuyorum.
Ali Bey,

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Akşam evden hemen detaylı çekip siteye post edeceğim. Benim yapraklar daha uzun, sarkık, canlı ve açık yeşil. Ama yine de şu ana kadar yaptığım araştırmalara göre en çok benzeyen tür biberiye.

Eski 05-05-2008, 14:18   #326
Ağaç Dostu

Daha once gomedigim bir cins ne oldugunu bilmiyorum. Ne oldugunu ogrenirsem tekrar yazarim.

Marketlerde satilan bonsailerin cogunun uzerinde isimleri yok isimleri belirtilmiyen agaclari almayip saticilara karsi bir tepki gostrirseniz belki onlar da agaclari aldiklari yerden agaclarin cinslerini belirtmeleri istenir diye dusunuyorum.

Eski 05-05-2008, 14:25   #327
Ağaçsever

sanırım doğruyu buldum, yabancı bir forumdan bir arkadaş cevabı yapıştırdı anında :
Pseudolarix ya da golden larch

http://www.kellscraft.com/Arnold%20Arboretum/AA0054.JPG

türkçesine bakıyorum şimdi..

refulin beğendi.
Eski 05-05-2008, 16:40   #328
Ağaç Dostu

Lymyt's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2007
evet, scubat bende birkaç yabancı siteden baktım ve senin yazdığın tür doğru. Yani Golden Larch kabaca çevirirsek altın karaçam..

Ayrıca bakımıyla ilgili biraz çeviri yaptım kesinlikle dışarıda tutulması gerekiyormuş. 0 C derece ve altında sulamak gerekmiyor deniyor. 0 C üstünde ise topraga bir kürdan çöpü batırıp 5 dk bekletip ona göre sulama yapmak tavsiye ediliyor. Yani soktuğumuz kürdan çöpü ıslaksa sulama yapmamıza gerek yok.. Son baharda yapraklarını döküyor ve kışın uyku dönemine giriyormuş bu dönemde suya pek ihtiyacı yokmuş.. ****** diğer tüm dış mekan bonsaileri gibi aşırı soğuk ve şiddetli rüzgardan korunması gerekiyor..
+sanırım kozalak veren bir bitkiymiş.

Gübreleme ile ilgili bilgi bulamadım..

umarım bulduğum bilgiler yardımcı olur.. tabi kesin bilgiler için daha tecrübeliler tarafından bilgilendirilmemiz lazım..

Lymyt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2008, 08:37   #329
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi scubat Mesajı Göster
sanırım doğruyu buldum, yabancı bir forumdan bir arkadaş cevabı yapıştırdı anında :
Pseudolarix ya da golden larch

http://www.kellscraft.com/Arnold%20Arboretum/AA0054.JPG

türkçesine bakıyorum şimdi..

Öncelikle Bauhaus a dış mekan bonsailerinin geldiğini sayende öğrendik... Bunlar her ne kadar sığ saksılara dikilmiş fidan gibi dursalarda ,burdan ve diğer kaynaklardan öğreneceğiniz tekniklerle zaman içerisinde güzel bir tarz yakalama potansiyeline sahip .
Ağacın cinsi bana Larix gibi geldi..Yaprak döken bir çam türüdür .. Ama larix in satış fiyatları Bauhaus ta satılacak düzeyde düşük olmadığı için çok emin değilim..

Eski 06-05-2008, 10:34   #330
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Daha once gomedigim bir cins ne oldugunu bilmiyorum. Ne oldugunu ogrenirsem tekrar yazarim.

Marketlerde satilan bonsailerin cogunun uzerinde isimleri yok isimleri belirtilmiyen agaclari almayip saticilara karsi bir tepki gostrirseniz belki onlar da agaclari aldiklari yerden agaclarin cinslerini belirtmeleri istenir diye dusunuyorum.
Ali bey çok haklısınız.

bonzai çeşitlerine bu ne ağacı diye sorduğumuz vakit,cevap bu bonzai ağacı dır.
cevabı çok kötü bir durum.

iremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bonsai

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024