agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-03-2008, 15:13   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2008
Yurdışından bonsai getirtmenin sorunları

Merhabalar,

Bonsai yetiştirmeye ilk adımımı atmak üzereyim ve yaklaşık bir haftadır piyasa araştırması yapıyorum. Yabancı kaynaklardan ve buradan az çok okuduğum kadarıyla tohum ile bu işe başlamak çok uzun zaman almaktaymış. Bu nedenle belli bir yaşta bir bonsai alarak işe koyulmayı planlıyorum. Ayrıca tohum da sipariş etmeyi düşünüyorum, atıl durumda olan arka bahçemizi bu konuda seferber edebilirim. Fakat alışveriş yapmadan önce aklıma takılan birkaç noktayı sormak isterim;

1-Amerika'dan bir bonsainin buraya gelmesi yaklaşık 15-20 gün alacaktır. Satıcı ise bir hafta diyor.. Sanırım Fed-Ex ile filan yollayacak. 15-20 günde bonsai ölmeyecek midir? Yoksa alınacak bazı profesyonel önlemlerle yaşar durumda gönderilebilir mi?

2-Başlangıç için hangi ağacı tavsiye edersiniz.. Ben Japanese Red Maple (Japon akçaağacı) ya da Juniper (ardıç) düşünüyorum.. Ortalama fiyatları 50$ civarında. Shipping Cost ise 48$ olarak aldım bi satıcıdan.. Yani toplamda 100$'a geliyor en fazla. Hatta çok daha ucuza gelebilir. 10-15$'a satılanlar da var. e-bay'den arattırıp link olarak tavsiyede bulunursanız sevinirim.

3-Olmazsa olmaz bonsai aletleri-malzemeleri nelerdir?

Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Saygılarımla,
Emre

doktorbune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2008, 15:26   #2
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Sayın doktorbune aramıza hoş geldiniz herşeyden önce şunu belirtmek isterin dışarıdan isterseniz hazır bonsai alabilirsiniz. Ama kesinlikle tohum almayınız. Çünkü gelecek tohumlar bizde de bulunan normal ağaç tohumları gelecektir.
Formu biraz daha incelerseniz bunları göreceksiniz. Bonsai ye gelince ister satın alın ister herhangi bir fidancıdan alacağınız uygun bir fidanı bonsa yapın bu konuda da formda yeterli bilgiler mevcut olup takıldığınız yerlerde sorularınızı sorduğunuzda sizi aydınlatacak arkadaşlarımız olacaktır. Kolay gelsin.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2008, 15:40   #3
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Geçen sene bahar aylarında Bauhaus'ta Akçaağaç ve Porsuk bonsaileri vardı, bu işe başlamaya niyeti olanlar için oldukça ideal büyükükte idiler.
Ben sizin yerinizde olsam Bauhaus ,koçtaş gibi yerlere bu ürünlerin gelmesini beklerim.En azından görerek alırsınız..
Fiyatları 50 YTL'ydi.
Ben yazsonu arka köşelerde indirime girmiş bir ACER Dissectum aldım, ve şu anda çok güzel ve sağlıklı bir görünümü var.
Tohumdan bonsai uzun zaman alır, sıkılmam diyorsanız bu yöntemi mutlaka denemelisiniz.Her aşamasını görmek ayrı bir keyif kaynağı olur.
Alet edavat konusunda ,TEL-Budama ,tel kesme,yaprak,dal iç bükey(konkav) budama makası -MACUn olmazsa olmazlardır.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2008, 16:35   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2008
Tekrar Merhabalar,

Öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Bursa Koçtaş'a dün baktım fakat hep aynı türde bonsailer vardı ve pek hoşuma gitmediler açıkçası.. Türlerini bilemiyorum ama pinus, acer vs. değillerdi. Çok ucuzdular fakat beğenmeyeceğim bir ağacı almak istemedim. E-Bay'de bonsailerin resimleri de var. 3 yaşından 10 yaşına kadar türlü türlü bonsailer var. Tavsiye edebileceğiniz ürün olursa linkini yollayabilirsiniz. www.e-bay.com'dan bonsai diye arattırmanız yeterli.

***Aklıma takılan en önemli soru şu: 15-20 günlük yolculuğa dayanabilir mi bir bonsai?

doktorbune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2008, 17:27   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Sevgili doktorbune,

Aramıza hoş geldiniz.

Ebay veya herhangbi internet sitesinden bonsai almak hiç akıllıca değil. Yurtdışından posta gerçekten de 1 hafta içerisinde Türkiye'ye giriş yapıyor. Gümrük kaydı vs sonunda size bir mektup geliyor, gelin falanca gümrük dairesinden alın diye. Bu 10-15 sonra oluyor. Siz ertesi gün gitseniz bile ağaç en az 20 gün karanlıkta ve susuz kalmış oluyor. Ölmediyse de ölecektir. Gümrükten telim almanızda ayrı bir mesele zaten. Öyle ha deyince teslim etmiyorlar.

Detaya girmeyeceğim, çünkü internetten almayın. Sanırım anlatabilidim.

Tourkana'nın dediği gibi tohum, çelik, fidan, market bonsaisi, dilediğiniz yöntemleri deneyin. Ama mutlaka üzerinde çalışacağınız bazı ağaçlarınız olsun. Bir tohumun şekillendirilmeye başlaması için en az 15 yıl beklemeniz lazım.

Eğer tohum alacaksanız yine internet üzerinden almayın. çevrenizdeki ağaçlardan toplayın. Tohumdan başarı şansı zaten düşükken, bir de bekleyip kurumuş tohumlarla uğraşmayın.

Kolay gelsin, nice başarılı bonsailer dilerim.

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024