agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-11-2007, 14:26   #1
Yeni Üye

badboy27's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2007
Bodur nar mı yoksa kiraz mı alayım?

Arkadaşlar bugün fidan almak için büyük bir peyzajcıya gideceğim. Bana bu iki tür arasında seçim yapmak için ne gibi önerileriniz olabilir?
Benim şu anda hali hazırda bonsai adayı olma yolunda bekleyen bir ligustrum var. Ona iç mekanda bakıyorum. Bir de dış mekan için kiraz veya nar düşünüyorum. Sizce yeni başlayan biri için bu iki türden fidan alırken nelere dikkat etmeli? Bununla ilgili konuları okudum ancak yine de eklemek isteyen arkadaşlar olabilir diyerek açtım konuyu. Bu ikisinden birine karar verdim diyelim. Saksının büyüklüğü ve kullanılacak toprak karışımları nasıl olmalı?
yardım ederseniz çok mutlu olacağım. Bugün şöyle bir bakacağım. Sizlerden de öneriler aldıktan sonra satın alacağım. Bu yüzden lütfen önerilerinizi iletin. En doğru kararı vermemde bana yardımcı olun.
Şimdiden teşekkürler.

badboy27 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2007, 15:39   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Benim iki nar fidanım var, hoş görünümü oluyor ama, üstünde çalışması kolay değil, tellemeye direniyor.
Başlangıç için daha kolay fidanlara yönelmeli.
Toprak karışımlarıyla ilgili forumda bolca bilgi bulabilirsin. Saksıya, fidanı aldıktan sonra karar vermek daha uygun. Başlangıçta, fidan belirli bir boya gelene kadar, büyükçe bir saksıda olması daha iyi.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2007, 16:20   #3
Yeni Üye

badboy27's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2007
Toprak için %50 inşaat kumu, %30 bahçe toprağı, %20 torf karışımı düşünüyorum. Bir de nehir kumu deniyor ancak nasıl bulabileceğimi bilmiyorum.Saksının en altına da 2-3 cm mıcır drenaj için koyulacak bildiğim kadarıyla.
Bir de narı tercih etmemin sebebi başlangıçta çok sulamaya dayanıklı, ve kolay gelişen bir tür olması. Arkadaşların bazıları yeni başlayanlar için çok uygun diyor ben de bu yüzden yöneldim aslında nara.

badboy27 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2007, 19:12   #4

memet's Avatar

İnşaat kumuyla sakın yanılma, denizden alınmış da olabilir. Dere kumu olduğundan emin olmadan alma. Daha iyisi dereden kendin al. Antep'de deniz kumu ne arar, diyebilirsin. Riskine girmemeli.
Kum yerine perliti de deneyebilirsin.

Eski 15-11-2007, 22:35   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-09-2007
aslında pek alakalı bi nokta da olmayabilir mesajım ama geçenlerde kardeşimle konuşurken(kendisi mimar) kumdan açıldı konu inşaatlarda deniz kumu korozyona sebep olduğu için uygun değil ve yasak dedi genelde istanbulda bu tür hileler daha çok ama %90 hepimizin kullandığı hatta halk ağzıyla çaykumu dedi. sonuçta alınan yerin beyanı da söz konusu nasıl inanılır hiç bilmiyorum sonuçta soru **** sorun devam ediyor tam bi cevabı yok

gorefast Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2007, 00:14   #6

memet's Avatar

Eğer, derekumu olacağına güveniyorsanız, çok ince granüllü olmamasına dikkkat edin..

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024