agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni175Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-02-2013, 10:26   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2013
Limon ve Nar Hakkında Sorular

Selam :

Daha önceden narlarım tohumlarından çıktığını yazmıştım. Bunlardan 3 tanesi kurdu ve 1 tanesi şu anda büyümesine devam ediyor.Yeni minik yapraklarını açtı ve bunların üzerinde 1mm kadar yeni uzama bölgesi oluştu.Etrafını ısı izolasyonu için tahta kürdanlarla bir set yaptım ve oda sıcaklığını 20C ye düşürdüm(Daha önceden 25C idi mevsim şartlarına uygun hale gelmesi gerekiyormuş ondan yaptım).Saksı pencere kenarına 40 cm kadar uzakta duruyor ve güneş alıyor. Sizce bu nar gelişimini sürdürür mü ve daha başka ne yapmam gerekiyor ?

Diğer üç nar kuruyunca ben 1 tane greyfurt 2 tanede limon tohumunu küçük kaplarda 2 gün suda beklettim , aspirinli bir su karışımı vardı.Daha sonra dışındaki sert kabukları çok dikkatli bir şekilde tohumdan ayırdım ve o şekilde toprağa diktim.2 haftada hepsi çimlendi onların etrafına da aynı şekilde tahta kürdanlardan bir set oluşturdum.Bunların gelişimlerini sürdürme ihtimalleri nedir ve gelişimlerini sürdürebilirlerse daha başka ne yapmam gerekiyor ?

Kürdanlardan oluşturduğum set güneş ışığına engel olmayacak şekilde duruyor.

Dwalin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2013, 15:53   #92
Ağaçsever

zevraki's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2013
arkadaşlar bonsai hakkında araştırmalar yaptım.Ben bununla ilgilenmek istiyorum.Araştırdığım kadarıyla mesela karaçam fidanını kullanabiliyoruz?yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum.İyi günler.

zevraki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2013, 17:23   #93
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn zevraki,

Ağaç türlerinin bir çoğunun bonsaisini yapabilirsiniz, karaçam da bunlardan birisi.
Siz tohumdan mı başlayacaksınız?

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2013, 16:41   #94
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2013
Herkese selamlar arkadaşlar,

Ben bonsai sanatında bir konuya çok fazla kafayı taktım ve hangi konuyu okursam okuyayım bir neticeye varamadım.

Öncelikle ben tohumdan yetiştirmek istediğim ağaçlarımın böyle 60-70 cm boylara ulaşmasını istemiyorum uzunluk olarak örnek veriyim 35cm bir boyu geçmesini istemiyorum. ****** bunun yanı sırada gövdenin kalınlaşmaya devametmesini istiyorum benim görüşüme göre bir ağaç bir metre boya kadar uzatılıp sonra ana gövdenin kesilerek kısaltılma işleminde kesilen yerdeki o koca iz beni çok rahatsız ediyor ben o iz olmadan ilk baştan bonsai ağaçımı kısa boylu nasıl tutabilirim ama genişlemeye devametmesinide istiyorum bunun için ne yapabilirim. İlla gövde gelişsin diye bir fidanı 3 yıl boyunca uzatıp daha sonrada koca bir kesik izi bırakma pahasına kesmemizmi gerekiyor o kesik izi olmadan tohumdan yetişen bir ağaçta kısa bırakma işlemini nasıl yapıyoruz ağacın genişlemesini durdurmadan yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

mister73 beğendi.
sprwon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2013, 17:10   #95
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn sprwon

Kalınlaşma ile uzama aslında ağaçlarda doğru orantılı bir durum. Uzamayan, gelişmeyen bir ağaç aynı zamanda çok kalınlaşmaz da.

Ancak uzun bir ağaç alıp kısalttığınızda sizin de belirttiğiniz gibi mutlaka gözle görünür bir yara izi kalacaktır. Bu izi genelde bonsaiciler ağaç üzerinde değişik oyma, shari, jin çalışmaları yaparak doğal görünüme kavuşturuyor ve göze doğal bir yara izi gibi görünmesini sağlıyorlar, tıpkı bir ağaç kovuğu gibi...

Bunun yanı sıra gövde ve nebarinin kalınlaşması için de değişik teknikler var (kök boğma, kurban dal bırakma, vs.) veya şöyle de yapabilirsiniz:

Tohumdan çimlendirdiğiniz bir fidan belirli bir kalınlığa geldiğinde (örn. 0,5 - 1 cm) radikal olarak kısaltırsınız, kestiğiniz noktaya en yakın sürgün tepe rolüne soyunacak ve yukarı doğru uzayacaktır. Bir süre sonra (örneğin ertesi yıl) ilk kestiğiniz noktanın biraz üzerinden yine radikal kısaltırsınız.... bu işlemleri her sene üst üste tekrarladığınızda gövde hem kalınlaşır hem de konikleşir. Bitkiniz de henüz genç olduğundan her boy kısaltmada oluşacak yara izleri bitki büyüdüğünde (8-10 sene sonra) büyük bir ağacın boyunu kısaltmayla mukayese ettiğinizde neredeyse hiç belli olmaz.

Eski 19-02-2013, 09:48   #96
Yeni Üye

Evet anladım yardımlarınız ve ilginiz için çok çok teşekkürederim.

Affınıza sığınarak bir soru daha sormak istiyorum? Kök budamayla ağacın uzamasını ne derece durdurabiliriz ****** yine tohumdan yetiştirilmeye başlanan bir fidandan bahsediyorum, filiz vermiş bir fidanda en erken kök budamayı kaç ay sonra yapabiliriz?

Daha net sormam gerekirse kök budamayla ağacın uzamasını durdurup ama genişlemeye devam etmesini sağlamak amacıyla herhangi yapılan bir kök budama sistemi varmıdır?

Teşekkürederim,

Eski 19-02-2013, 10:27   #97
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Ben bu şekilde bir budama şekline rastlamadım, kurbanlık dal uygulamalarına bir bak istersen, (sacrifice branch) , sen bu dalı gövde devamında kullanabilirsin ya da tepeyi ağaç gençken kesip yan dalları kurbanlık dal olarak bırakırsın, bu dallar da gövdeyi kalınlaştırdıktan sonra budamasını yaparsın.

mister73 beğendi.
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2013, 13:11   #98
Yeni Üye

Teşekkürler Hasan Ali abi. Seninle pazar günü görüştüğümüzdede buna benzer şeyleri yüzyüze olarakta söylemiştin ama ben hem pek kavrayamadım hemde saksılama çalışmasıyla meşgul olduğunuz için fazla soru sorup dikkatinizi dağıtmak istememiştim.

Cevap için tekrardan çok çok teşekkürederim, eğer bu konu hakkında başka bilgiler paylaşmak isteyen Abiler, arkadaşlar olursada onların görüşlerini,bilgilerini ve tecrübelerini öğrenmekten zevk duyarım tekrardan çok teşekküreder saygılar sunarım

Hasan Ali Abi bu arada hediye ettiğin köklenmeye başlamış dallar içinde tekrardan çok çok teşekkürederim ayrıca ileride harika bir forma kavuşacağını düşündüğüm akça ağaç'ı bana kazandırdığın içinde tekrardan teşekkürler, sağlıkla ve hoşçakalmanı temenniederim,

Ferit ŞENEL

tourkana beğendi.
Eski 21-02-2013, 10:21   #99
Ağaçsever

zevraki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Sn zevraki,

Ağaç türlerinin bir çoğunun bonsaisini yapabilirsiniz, karaçam da bunlardan birisi.
Siz tohumdan mı başlayacaksınız?
Tohum başlamayı düşünüyorum fakat ilk bonsaim olacak bu yüzden tereddütteyim.Çünkü biraz zor oluyormuş.Onun yerine daha çabuk büyüyen bir ağaç türü arıyorum.Sonuçta başlangıç aşamasındayım ve yanlışlıkla bazı şeyler yapabilirim.Örneğin yanlış dalın budanması gibi.Siz hangi ağaç türünü önerirsiniz bana.

Eski 21-02-2013, 10:27   #100
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Açıkcası Kütahyanın iklimi konusunda ve bölgenize özgü türler konusunda net bir fikir sahibi değilim ancak hem ikliminize uygun hem de hataları tolere etme kapasitesi yüksek ağaçları tercih ediniz, örn.: dut, ligustrum, zeytin, ardıç, vs. yeni başlamak için ideal ama dediğim gibi bölgenizde yetişebilirliği konusunda araştırmanız gerekecek biraz

Eski 21-02-2013, 13:32   #101
Ağaçsever

zevraki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Açıkcası Kütahyanın iklimi konusunda ve bölgenize özgü türler konusunda net bir fikir sahibi değilim ancak hem ikliminize uygun hem de hataları tolere etme kapasitesi yüksek ağaçları tercih ediniz, örn.: dut, ligustrum, zeytin, ardıç, vs. yeni başlamak için ideal ama dediğim gibi bölgenizde yetişebilirliği konusunda araştırmanız gerekecek biraz
Teşekkür ederim.Verdiğiniz bilgiler için.

Sakaki beğendi.
Eski 21-02-2013, 18:26   #102
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2013
Wink tohumdan japanese maple bloodgood yardım

İyi günler ben daha bu sabah 10 adet japanese maple tohumu sipariş ettim dışarda büyütecek uygun yerim veya durumum yok o yüzden evde buyutmek durumundayım daha önce hiç bonsai yapmadım ve ilk deneyimim olcak bu şu anda açıkçası tek amacım ağacı öldürmeden büyütebilmek daha sonra da güzel bir bonsai yapmak ****** bunun için neler dikkat etmeliyim neler yapmalı neler yapmamalıyım ne gibi bir teknik kullanmalıyım tohumu hazırlamak için neler yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

rkursada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2013, 08:31   #103
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Ilık bir bardak suya tohumları koyun , 1 gün bekletin ve daha sonra bunları torf içine alıp karıştırın, fermuarlı naylon poşete koyun, buzdolabında 15-20 gün beklettikten sonra ekimini yapın.

İlk 2-3 yıl dokunmayın ,saksısını her yıl kademeli olarak büyütün. Ama ilk başta çok da küçük bir saksıya koymayın.

Şimdilik bu kadarı yeterli, gelişim aşamalarını paylaşırsanız örnek olur. İyi çalışmalar , başarılar.

Eski 24-02-2013, 00:58   #104
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tourkana Mesajı Göster
Ilık bir bardak suya tohumları koyun , 1 gün bekletin ve daha sonra bunları torf içine alıp karıştırın, fermuarlı naylon poşete koyun, buzdolabında 15-20 gün beklettikten sonra ekimini yapın.

İlk 2-3 yıl dokunmayın ,saksısını her yıl kademeli olarak büyütün. Ama ilk başta çok da küçük bir saksıya koymayın.

Şimdilik bu kadarı yeterli, gelişim aşamalarını paylaşırsanız örnek olur. İyi çalışmalar , başarılar.
teşekkür ederim tohumlar pazartesi elimde olacak dediklerinizi yapıp ilerlemeleri sizinle paylaşacağım on tohumu da koyayım mı saksıya bu arada bu sabah bir arkadaşım bana hazır bir bonsai hediye etti onun da türünü öğrenir öğrenmez elimden geldiğince ilgilenip uğraşacağım yardımınız için teşekkür ederim

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 11.jpg (35.5 KB, 635 views)
Dosya Türü: jpg 33.jpg (39.8 KB, 628 views)
rkursada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2013, 09:34   #105
Yeni Üye

trojen17's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2013
Galeri: 1
Wink Karacam ve erguvan hakkinda yardim istiyorum.

Merhaba arkadaşlar. Dun toprak saksıya 2 tane karacam tohumu ektim. Bugün de 4 tane erguvan ve 2 tane daha karacam tohumu ekeceğim. Adim adim kaydetmek istiyorum her şeyi. Konya da yaşıyorum karacam ve erguvan için yardımlarınızı bekliyorum.

Aşağıdakiler erguvan tohumu yukarıdakiler karacam.

Nasıl dikeceğimize dair bilgiler. Bir yanlışlık var mı ya da öyle yapma böyle yap gibi fikri olan ?

Toprak ve saksı...

Karaçamın ve erguvanın nasıl yetiştirileceğine dair bilgisi olan yardımcı olursa çok sevinirim :-) . Mesela terasa mi çıkarmalıyım yoksa oda sıcaklığında mı durmalı?

trojen17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 13:58   #106
Yeni Üye

seabird1905's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2013
merhabalar

arkadaşlar ***. ben de bonsai yetiştirmeye gjönül verenlerdenim ancak hiçbir deneyim ve tecrübem olmadan başladım bir internet sitesinden tohum satın aldım , nitekim tohumlarım geldi anlatıldığı gibi 3 gün suda bekletip sonra toprağa ektim ve 15 gün sonra tohumlar filizlendi şuan 3 tane tohumum ince dal şeklinde uzadı ve çekirdek hala başında , bu aşamadan sonra nasıl yapmalıyım üçünü ayrı ayrı saksılaramı ayırmalıyım veya sıcaklığı soğukluğu nasıl olmalı sulama şekli nasıl olmalı bunlar konusunda yardıma ihtiyacım var, büyüyüşlerinide fotoğrafladım ayrıca onlarıda ekleyeceğim siteye.. site harika faydalı bilgiler bulabiliyorum. ancak genellikle büyümüş ürünler hakkında bilgiye ulaşabildim. yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum, iyi günler...

olcim beğendi.
seabird1905 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 14:12   #107
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seabird1905 Mesajı Göster
arkadaşlar ***. ben de bonsai yetiştirmeye gjönül verenlerdenim ancak hiçbir deneyim ve tecrübem olmadan başladım bir internet sitesinden tohum satın aldım , nitekim tohumlarım geldi anlatıldığı gibi 3 gün suda bekletip sonra toprağa ektim ve 15 gün sonra tohumlar filizlendi şuan 3 tane tohumum ince dal şeklinde uzadı ve çekirdek hala başında , bu aşamadan sonra nasıl yapmalıyım üçünü ayrı ayrı saksılaramı ayırmalıyım veya sıcaklığı soğukluğu nasıl olmalı sulama şekli nasıl olmalı bunlar konusunda yardıma ihtiyacım var, büyüyüşlerinide fotoğrafladım ayrıca onlarıda ekleyeceğim siteye.. site harika faydalı bilgiler bulabiliyorum. ancak genellikle büyümüş ürünler hakkında bilgiye ulaşabildim. yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum, iyi günler...
Merhaba seabird1905, hoş geldiniz

Bitkileriniz şu aşamada henüz bonsai harici bir mertebedeler ve bunlarla ilgili bu tür sorularınıza bonsai bölümünden ziyade, bitkilerin türü ne ise (mesajınızda belirtmemişsiniz) onlara ait bilgilerin bulunduğu ilgili başlıklara bakmanız daha uygun olacaktır. Çünkü üzerlerinde bonsai işlemlerine başlamadan önce uzunca bir süre gelişmesini beklemek durumundasınız ve güzel gelişim göstermeleri için de bu türlere özgü bakımları öğrenip uygulamanız gerekiyor.

Başarılar diliyorum

Dipnot: Forumda m r b, s l m, t ş k gibi kısaltmalar yazdığınızda bu kelimelerin yerine *** şeklinde bir işaret görürsünüz çünkü forumda bu tür chat dili kullanımı yasak. Bilginiz olsun

Eski 20-03-2013, 01:29   #108
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2013
ben de agaclik bir alanda buldugum birkac akca agac tohumu daha cimlenmeye baslarken buldum topraga kok salmamislardi onlarla ufak bi baslangic yapmayi dusunuyorum ayrica bi fidanlikta uygun bir fidan(zeytin olabilir) bulup onun uzerinde tecrubelerimi gelistirmeyi dusunuyorum. umarim o filizleri cok sarsmamisimdir. agaclik alanlarda cam agaclarinin diplerinde cok miktarda boyle filiz vardi. muhtemelen gelisime uygun olmayacaklari yerde cimlenmisler. umarim ben de bu iste biraz basarili olabilirim. cok heyecanliyim

Sakaki beğendi.
hussez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 13:01   #109
Yeni Üye

trojen17's Avatar

Karacam tohumlarim filizlendi. Yaklasik 2.5 hafta oldu. Erguvan tohumlari henuz cimlenmedi.
Filizlenen karacam tohumlarini ayri saksilara ne zaman almaliyim ?

Sakaki, nazarslan ve 3qq beğendi.
Eski 22-03-2013, 13:40   #110
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-04-2007
Sayın Trojen17, eğer imkanınız varsa saksı toprağına yaklaşık 2-3 cm uzunluğunda bakır tel sokunuz (3 fidenin tam ortasına 1 tane sokmanız da yeterli). Bakır bazı mantar hastalıklarını (kök boğazı çürüklüğü gibi) engeller. Ayrıca bu fideleri bu yıl ellemeyiniz. Çünkü çam köklerinin en hassas olduğu şeylerden biri de hava ile temas etmesidir.

trojen17 ve Derya69 beğendi.
Özgür Tosun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2013, 09:06   #111
Yeni Üye

trojen17's Avatar

Tesekkurler Ozgur bey.Birsey daha sormak istiyorum. Ortadaki filizin kokunde bir sorun var sanirim. Ne yapmaliyim?

Eski 23-03-2013, 14:34   #112
Yeni Üye

burak.yildirim's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2013
Merhabalar ben de sitenize yeni üye oldum.

Bonsailer sayesinde sizlerden şu iki günde bile çok şey öğrendim. Ben de trojen17 gibi tohumdan bonsai yapmak için kolları sıvadım. karaçamların tohumlarını 1 gün suda beklettikten sonra uçlarını çok hafifçe çekirdek çitler gibi minnacık açtım ve bugün itibariyle diktim. sonra güzelce suladım ve şu an heyecanla büyümelerini bekliyorum. fotoğrafı da aşağıya ekliyorum. değerli bilgilerinize ihtiyacım olduğunu belirtir, bu yazımı okuduğunuz için teşekkür eder, saygılar sunarım.

Burak YILDIRIM

Sakaki beğendi.
burak.yildirim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2013, 11:14   #113
Yeni Üye

seabird1905's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2013
Aman Allahım harika benim yolumda gidenleri buldum burada fotografları görünce sevindim sakaki arkadaşım teşekkür ederim aydınlattıgın için beni, trojen17 arkadaşım seninle aynı durumdayız bende şimdi ekleyecegim fotolarımı aynı aşamadayız şuanda. karaçamlarım filizlendi ve bu beni çok mutlu ediyor, erguvanlarımın çıkmasını bekliyorum ama hala bi, gelişme yok acaba bi yanlışlıkmı yaptım ekerken diyorum..

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2.jpg (36.7 KB, 593 views)
Dosya Türü: jpg 5.jpg (50.7 KB, 584 views)
Dosya Türü: jpg 8.jpg (41.9 KB, 584 views)
seabird1905 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2013, 23:05   #114
Yeni Üye

trojen17's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seabird1905 Mesajı Göster
Aman Allahım harika benim yolumda gidenleri buldum burada fotografları görünce sevindim sakaki arkadaşım teşekkür ederim aydınlattıgın için beni, trojen17 arkadaşım seninle aynı durumdayız bende şimdi ekleyecegim fotolarımı aynı aşamadayız şuanda. karaçamlarım filizlendi ve bu beni çok mutlu ediyor, erguvanlarımın çıkmasını bekliyorum ama hala bi, gelişme yok acaba bi yanlışlıkmı yaptım ekerken diyorum..
Bendeki erguvan tohumlari da henuz filizlenmedi. Ama 2 haftaya kadar filizlenicegini dusunuyorum.

Eski 24-03-2013, 23:37   #115
Yeni Üye

hideline's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2013
Trojen17 arkadaşım öncelikle merhaba ben de sizin gibi erguvan ve karaçam kiti sipariş ettim yarın gelecek. Siz nasıl bir süreç izlediniz tohumları dikmek için?

hideline Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 12:57   #116
Yeni Üye

burak.yildirim's Avatar

yüksek müsaadelerinizle üstadlarıma bir iki sorum olacaktı.

karaçam tohumlarını bir gün suda bekletip diktim. şu an çimlenme aşamasındalar ve bir yerlerden su fısfısı buldum toprağını her gün alt deliğinden su damlayana kadar suluyorum. toprağı kuruduktan sonra tekrar suluyorum.

erguvan tohumlarımı ise 3 gün suda beklettim. çıtçıtlı bir poşetin üzerine bonsai ekim setiyle gelen toprağın içine koyup buzdolabına koydum. aklımda acaba hemen diksem olur muydu diye de soru işareti kaldı.

acaba bu söylediklerimi doğru yapıyor muyum? ölmelerini hiç istemiyorum çünkü.. hevesimin kırılmasını istemiyorum..

Eski 25-03-2013, 14:58   #117
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-04-2007
Sayın trojen17, bahsettiğiniz fidan kökünde pek sorun gözükmüyor, sorun çıkarsa bundan sonraki dönemde çıkar diye düşünüyorum. Ayrıca sorun olsaydı derhal yan yatar ve bitkinin toprağa temas ettiği yerde kuruma, solma başlardı.

trojen17 beğendi.
Özgür Tosun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2013, 02:41   #118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2013
Hayırlı geceler herkese. Bende internetten aldığım karaçam tohumları filizlendirebildim. Tohumları ektikten sonra 10. günlerinde çıktılar. Bakalım büyümelrini dört gözle bekliyorum.
2013-03-26 03.22.18.jpg

vek66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2013, 08:09   #119
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Bu kitler tam ticari kazanç zihniyetinin ürünleri.

Birincisi Çamlar için asla sırlı saksı kullanmıyoruz,
İkincisi ürün reklamında " masanızın üzerinde bonsai ağacı " gibi bir ibareler olduğunu gördüm ki bu ağaçların hepsi dış mekanda durması gerekir.
Üçüncü ve son olarak , ürün ambalajındaki gibi kalın gövdeli bir ağaç olması için 10-15 yıl en azından beklemeniz gerekir ki o da mevcut saksısında imkansız.

Eski 26-03-2013, 08:37   #120
Yeni Üye

burak.yildirim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tourkana Mesajı Göster
Bu kitler tam ticari kazanç zihniyetinin ürünleri.

Birincisi Çamlar için asla sırlı saksı kullanmıyoruz,
İkincisi ürün reklamında " masanızın üzerinde bonsai ağacı " gibi bir ibareler olduğunu gördüm ki bu ağaçların hepsi dış mekanda durması gerekir.
Üçüncü ve son olarak , ürün ambalajındaki gibi kalın gövdeli bir ağaç olması için 10-15 yıl en azından beklemeniz gerekir ki o da mevcut saksısında imkansız.
Desenize ticaretin kurbanı olduk

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024