agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni175Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-04-2014, 12:25   #271
Ağaçsever

böörtlen's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2014
Sn. Adem Keskin, anlatım hatam olmuş, dostlardan özür dilerim. Aklımdaki tam olarak şuydu; Bahçe yoksa, saksıya ekilecektir mutlaka ki ilk aşamada önemli olan tohumun çimlenmesi değil mi? Örneğin ben bonsai kasesine ektim ve filizlendi, henüz çok küçük olduğu için toprağı ve kase derinliği kendisi için yeterli, biraz gelişince onu serbest büyüyebileceği daha derin bir saksıya alacağım. (Şimdi buradaki anlatımımda deneyimlerinize göre hata bulabilirsiniz ama ben başka bir şey deneyimlemek istiyorum, doğanın içinde yaşadığım için, bitkilerin, ağaçların zor alanlarda ve şartlarda nasıl doğup büyüdüklerini ve hayatta kaldıklarını gözlemdiğimden, kendi erguvanımı da zorlamak ve bu esnada onun ihtiyaçlarını anlamak çabasındayım)

Konuyu fazla dağıtmadan, sanırım sn seviperisi'nin minumum seviyede dahi olsa bitki yetiştirmek konusunda tecrübesi olduğunu varsayarak 'saksı mühim değil, normal bir ağaç gibi yetiştireceksiniz' derken ne yapması gerektiğini anlayacağını düşünmüştüm

Tekrar özür dilerim.

böörtlen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2014, 19:32   #272
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Sayın böörtlen ,sizin art niyetle cevap verdiğinizi zaten düşünmedim. Sizin biliyor diye düşünmenizden kaynaklanan bir durum var. Sizin saksı önemli değil demeniz diğer zamanları da kapsadığı için arkadaş küçük bir saksıda adayı büyüsün diye bekler , sadece bunu anlatmak istedim. Bence inanın tecrübelerime güvenerek söylüyorum ilk olarak ne kadar büyük saksıya veya toprağa dikilirse çok şey değişmekte.Küçük saksıda 3-4 senedir olan bir fidanı büyük saksıda olan bir fidan bir sene de yakalamakta gelişimde. Sizin yaklaşımınızla önemli olan tohumun yeşermesi tabi ki ama ne kadar çok toprak o kadar çok gelişim. Başarılar.

Sakaki ve böörtlen beğendi.

Düzenleyen Adem Keskin : 24-04-2014 saat 11:52
Adem Keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2014, 10:44   #273
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2014
Tohumdan yetiştirdiğim Erguvan'ım için yardım

Merhabalar.

Forumu inceleyince kandırıldığımı anladım ama olsun bir şekilde bu işe bulaşmış olduk. İnternette bonsai ekim kiti diye satılan ürünlerden aldım. yaklaşık 2-3 ay kadar önce tohumu diktim şuan erguvanın boyu 10-12 cm civarında.

Daha önce hiç bonsai çalışması yapmadım, bilgimde forumdan göz atabildiğim başlıklarla sınırlı. Tavsiyeleriniz ve forumdaki bilgiler ışığında bu işte kalıcı olmak istiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Erguvanımın gelişim sürecine ait fotoğraflar :

1.jpg

2.jpg

Son hali :
3.jpg

Son hali :
4.jpg

Son hali :
5.jpg

Geniş büyük bir saksıya mı almalıyım? Su ve güneş ile arası nasıldır? Bu gibi konularda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Betül Nursel beğendi.
Emre Babayiğit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2014, 21:55   #274
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre Babayiğit Mesajı Göster
Merhabalar.

Forumu inceleyince kandırıldığımı anladım ama olsun bir şekilde bu işe bulaşmış olduk. İnternette bonsai ekim kiti diye satılan ürünlerden aldım. yaklaşık 2-3 ay kadar önce tohumu diktim şuan erguvanın boyu 10-12 cm civarında.
Merhaba Sn Emre Babayiğit,

Gerçi artık almışsınız ama bu mesajı okuyacak yeni başlayan arkadaşlara hatırlatma amacıyla tekrar etmek istiyorum ki: İnternette bonsai kiti, bonsai tohumu, vs. şeklinde satılan hiçbir ürüne itibar etmeyiniz, bu tür ürünlerin çoğu bonsai yapmanıza kesinlikle yardımcı olmayacağı gibi, var olan hevesinizi de kaybetmenize neden olacaktır.

Hatta internette bonsai adıyla satılan minicik saksılara ekilmiş incecik bitkilere de kesinlikle para vermeyiniz. O küçücük saksılardaki odunsu dokusu bile gelişmemiş fidanlar, daha doğrusu fidecikler bonsai olmadığı gibi, bonsaiye dönüşme ihtimali de neredeyse imkansızdır. Yani hem para hem de zaman kaybından ve hevesinizin kırılmasından başka elinize hiçbir şey geçmeyecektir. (Zaten bu tür ürünler de size cazip görünmesi ve albenili hale gelmesi için genelde çok küçük, renkli bonsai saksılarına ekili durumda satılır ve birçoğu da alıcısı çok olması amacıyla "içmekan bonsaisi" diye yanlış bir şekilde sunulur)

Sadece ve sadece: gelişmiş bir gövdeye sahip, odunsu dokusu oturmuş, nebari ve koniklik açısından iyi bir durumda olan veya iyi bir duruma gelebileceği konusunda potansiyele sahip olan bonsai adaylarını dikkate almanızı öneririm.

Alıntı:
Daha önce hiç bonsai çalışması yapmadım, bilgimde forumdan göz atabildiğim başlıklarla sınırlı. Tavsiyeleriniz ve forumdaki bilgiler ışığında bu işte kalıcı olmak istiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Erguvanımın gelişim sürecine ait fotoğraflar :

Eklenti 486772

Eklenti 486773

Son hali :
Eklenti 486774

Son hali :
Eklenti 486779

Son hali :
Eklenti 486780

Geniş büyük bir saksıya mı almalıyım? Su ve güneş ile arası nasıldır? Bu gibi konularda yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Aslında konunun bu kısmı, yani bitkinin tohumdan üzerinde bonsai çalışmalarına başlayabileceğiniz bir fidan kıvamına gelinceye kadarki süreç çok da bonsai ile ilgili değil. Bu süreçte daha ziyade bitkinin özellikleri, bakım ihtiyaçları ve koşulları, gübreleme ve su ihtiyacı, istediği toprak karışımı ve pH'ı gibi türe özgü bilgileri okuyup öğrenmeniz daha doğru olacaktır.

Bir de unutmadan: Bitkiniz böyle bir kıvama o minik saksıda asla gelmez! Mümkün olduğunca büyük bir saksı kullanmanız, hatta imkanınız varsa fidenizi bahçeye ekmeniz, bitkinin hızlı ve iyi bir gelişim göstermesi için en mantıklı yöntemdir.

Başarılar dilerim.

NOT: Hepimiz bu hataları az veya çok yaptık geçmişte, siz de çok dert etmeyin
Zararın neresinden dönerseniz kardır.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2014, 21:39   #275
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2014
bu çok önemli değil belki 10 sene sonra bonsai olacak bu minik fidecik ama ben yapmış olacağım. ilk fırsatta büyük bir saksıya alıp hızlı gelişmesini sağlamaya çalışacağım. ne tür bir toprak kullanmam gerekir güneşi ve suyu nasıl almalı konularında yardımcı olabilir misiniz

tourkana ve böörtlen beğendi.
Emre Babayiğit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2014, 23:35   #276
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Merhaba Emre Babayiğit,

Alıntı:
bu çok önemli değil belki 10 sene sonra bonsai olacak bu minik fidecik ama ben yapmış olacağım.
Ne demek istediğinizi tam anlamadım, ben zaten hazır bonsai almanızı önermedim, yanlış anladınız sanırım; tam tersine, ben kendiniz yapmanız için tercih etmeniz gereken en uygun yöntemleri söyledim.

Alıntı:
ilk fırsatta büyük bir saksıya alıp hızlı gelişmesini sağlamaya çalışacağım. ne tür bir toprak kullanmam gerekir güneşi ve suyu nasıl almalı konularında yardımcı olabilir misiniz
Bu konularda bilgiler forumda birçok başlıkta mevcut. Forumun "arama" özelliğini kullanarak bu bilgileri bulabilirsiniz. Bulamazsanız bana yazın, yardımcı olmaya çalışırım.

Başarılar dilerim.

Eski 29-04-2014, 10:17   #277
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2014
Benim ektiğim bonsai tohumlarından 2 tane karaçam tohumu filiz vermiş beş tane ekmiştim 2 si filizlenmiş nasıl mutlu oldum var yaa erguvanlardan da aynı performansı bekliyorum bakalım ) gerçi öyle kılcal incecik bir filiz umarım büyütebilirim ) fotosunuda ekliyeyim.... sanki bir payım varmış gibi sevindim yahu )

böörtlen beğendi.

Düzenleyen Betül Nursel : 29-04-2014 saat 12:14
Betül Nursel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2014, 10:55   #278
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.Betül Nursel.
Affınıza sığınarak iki önemli hatayı düzeltmek istiyorum. Çünki sizin mesajınızı okuyan diğer üyelerden yanılgılar içine düşenlerin olabileceği endişesinyim.
-Öcelikle Japonca BON = TABAK --- SAİ = AĞAÇ anlamlarına gelmektedir. Yani tabaktaki-ağaç gibi bir anlama gelmekte. Oysaki sizin yazdığınız "Z" ile birlikte ne talihsizliktirki bir uyuşturucu maddenin ismi olagelmiştir. Buda toplumumuzda bizim gibi bu değerli sanatla ve hobiyle uğraşan kişileri zan altında bırakmaktadır. Bu elbette sizin ve ya bizim suçumuz değil. Ben sadece bu konuda hep beraber olabildiğince duyarlı olmamızı arzu ediyorum.
-Bonsai'yle ilgili insanlarda 3 yaygın yanılgı vardır;
1-Bonsai'nin özel bir tür olduğu. Oysaki kabuk dokusu olan her bitkiden yapılabilir.
2-Bonsai'nin genetiği oynanmış ağaçlar olduğu. Böyle bir teknolojiye daha insanlar ulaşamadılar. Siz tohumu ekeceksiniz ve ağaç siz hiç bir budama vb. müdehale etmeden sizin saksınızda o satın aldığınız paketin üzerindeki görkemli ağaç olacak.(!)
3-Bonsai ağaçlarının hiç büyümediği. Oysaki sığ saksı ve az bir toprakta bile ağacı ihmal etmeden yılda bir iki kez budamak gerekebiliyor. Hele birde o ağacı bahçe toprağına tekrar ekin bakalım ne oluyor.
Bonsai tohumu diye bir şey yoktur. Bir türün, ağacın tohumu olur. Önce tohum çimlenir ve gelişir sonra fide, fidan ve en nihayetinde ağaç olur. Bizde o ağacı Bonsai'de kullanılan yöntem ve tekniklerle o ağacı küçük ve sığ bir saksıda yaşayan bir ağaç haline getiririz. Bu süreçte ağacın ve bizlerin emeği çoktur elbette.
Siz bunları elbette biliyorsunuz fakat ben yinede yanlış anlaşılmalara meydan vermemek istedim.
Tohumlarınızı, ağaçlarınızı hatta bonsailerinizi sağlıklı güzel günlerde geliştirmeniz dileğiyle.

Düzenleyen badrobot : 29-04-2014 saat 11:30
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2014, 12:18   #279
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sn.Betül Nursel.
Affınıza sığınarak iki önemli hatayı düzeltmek istiyorum. Çünki sizin mesajınızı okuyan diğer üyelerden yanılgılar içine düşenlerin olabileceği endişesinyim.
-Öcelikle Japonca BON = TABAK --- SAİ = AĞAÇ anlamlarına gelmektedir. Yani tabaktaki-ağaç gibi bir anlama gelmekte. Oysaki sizin yazdığınız "Z" ile birlikte ne talihsizliktirki bir uyuşturucu maddenin ismi olagelmiştir. Buda toplumumuzda bizim gibi bu değerli sanatla ve hobiyle uğraşan kişileri zan altında bırakmaktadır. Bu elbette sizin ve ya bizim suçumuz değil. Ben sadece bu konuda hep beraber olabildiğince duyarlı olmamızı arzu ediyorum.
-Bonsai'yle ilgili insanlarda 3 yaygın yanılgı vardır;
1-Bonsai'nin özel bir tür olduğu. Oysaki kabuk dokusu olan her bitkiden yapılabilir.
2-Bonsai'nin genetiği oynanmış ağaçlar olduğu. Böyle bir teknolojiye daha insanlar ulaşamadılar. Siz tohumu ekeceksiniz ve ağaç siz hiç bir budama vb. müdehale etmeden sizin saksınızda o satın aldığınız paketin üzerindeki görkemli ağaç olacak.(!)
3-Bonsai ağaçlarının hiç büyümediği. Oysaki sığ saksı ve az bir toprakta bile ağacı ihmal etmeden yılda bir iki kez budamak gerekebiliyor. Hele birde o ağacı bahçe toprağına tekrar ekin bakalım ne oluyor.
Bonsai tohumu diye bir şey yoktur. Bir türün, ağacın tohumu olur. Önce tohum çimlenir ve gelişir sonra fide, fidan ve en nihayetinde ağaç olur. Bizde o ağacı Bonsai'de kullanılan yöntem ve tekniklerle o ağacı küçük ve sığ bir saksıda yaşayan bir ağaç haline getiririz. Bu süreçte ağacın ve bizlerin emeği çoktur elbette.
Siz bunları elbette biliyorsunuz fakat ben yinede yanlış anlaşılmalara meydan vermemek istedim.
Tohumlarınızı, ağaçlarınızı hatta bonsailerinizi sağlıklı güzel günlerde geliştirmeniz dileğiyle.
düzelttim... bilgiler için de teşekkür ederim... burda yazılanları takip etmeye çalışıyorum becerebildiğim kadarıyla yapıcam bakalım ömrüm yeter mi bilmem ama emek vericem inşallah öldürmediğim sürece

Betül Nursel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2014, 15:19   #280
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2014
Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle bu forumu geç keşfettiğim için ve yeterince araştırma yapmadığım için şuan kendime kızıyorum.

İnternetten geçen hafta ulmus ( Kayın ) türü yaklaşık 25 adet tohum içeren bir paket aldım.

Bir de içinde erguvan tohumu olan bir ekim kiti aldım.

Elimde yaklaşık 30 tane tohum oldu. Erguvanları 24 saat ıslak pamuk arasında beklettim.

Ve tüm tohumları bir gün sonrasında en büyük boy saksıların altığına ektim yanyana. Derinliği yaklaşık 4 cm. Üzerlerine de çok ince bir toprak gezdirdim. ( Toprağı çiçekçiden süs bitkileri için kullanılan cinsten aldım.)

Belki çok yanlış bir yoldayım ama bilmiyorum.

İşyerinde bir yer ayarladım ve sadece akşamüstleri gün ışığı alıyorlar.
Ve toprakları kuruduğu için günde 2-3 kez toprak nemli kalacak şekilde yağmurlama şeklinde topraklarını nemlendiriyorum.

Doğru ya da yanlış( Açıkçası ne yaptığımı ) bilmiyorum. Sadece mantıklı geleni yapmaya çalışıyorum.

Sizlerin fikirlerini öğrenmek istiyorum...

Bir de son olarak; Tohumlar filiz verene kadar geçecek süreçte dışardaki herhangi bir ağacın yeşillenmiş 5-10cm lik bir dalını alsam ve suda hafif köklendirerek derinliği az bir saksıya yerleştirsem bonsai sanatını icra etmek için işe yarar mı ?

Teşekkür ediyorum.

müzisyen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2014, 22:58   #281
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.müzisyen.
Öncelikle aramıza ve bonsai dünyasına hoşgeldiniz. Çok sabır ve emek isteyen bu hobide/sanatta umarım uzun soluklu çalışmalarınız olur.
Tohumdan bonsai yapılamaz değil, ama çok fazla bir zaman gerekmekte. Forumda bu şekilde bonsai yapan çok başarılı arkadaşlarımız var.
Ama ben size kendimce bir öneride bulunacaksam; fidanlıklara giderek orada 3-4cm çapında ağaçlar almanız yönünde olacak. Bu aldığınız ağacıda oranlama yöntemiyle belli bir seviyeden keserek bonsai çalışmasına başlayabilirsiniz.
Şimdiden başarılar dilerim.

Eski 22-05-2014, 08:00   #282
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2014
İlginiz için teşekkür ederim.... Oranlama yöntemini nasıl yapabilirim ?

Bir de şu bahsettiğim tohumlar için toprağı sürekli nemli tutmam iyi midir yoksa kötü müdür?

müzisyen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2014, 18:18   #283
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2014
Sn. müzisyen,

Öncelikle hoşgeldiniz. İlk mesajınızda benim yaşadıklarımla benzer birçok ortak nokta gördüğüm için cevap yazmak istedim. Ben de ilk olarak o erguvan, karaçam ve ginkgo biloba setleriyle başlamıştım. 1 senenin sonunda sadece erguvanım hayatta şimdi. O ufak saksıda ne kadar gelişir bilmiyorum, ama merakımdan bu yıl da 3-4 cm derinlikte başka bir saksıdan daha büyük bir saksıya almayacağım.

Bakım konusuna gelicek olursak, benim ağaçlarım da sadece akşam üzeri 1-2 saat doğrudan güneş ışığı alabiliyorlar. Onun dışında sulama açısından büyük ihtimalle olabilecek bütün yanışları yapmışımdır ilk 1 sene içerisinde. Ancak erguvanım hala hayatta. O yüzden içiniz rahat olabilir. Erguvan (birçok kaynakta okuduğuma göre) aşırı sulamaya ve kuraklığa en dayanıklı türlerden birisi. Ancak bir o kadar da yavaş büyüyen bir tür.

Şimdiden bu yolda size bol şans diliyorum. İyi çalışmalar.

Erdemy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 16:13   #284
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2014
Öncelikle merhabalar. Ben de tohumdan bonsaiye giden yolda yeni başladım ve deneyimsiz biriyim birkaç sorunum var. Öneri ve yardımlarınıza ihtiyacım var.
Ben bonsaiye başlamak için iki farklı saksıya demir ağacı tohumları ekmiştim. Birinci saksıyı yaklaşık 1.5 ay önce ekdim ve 15 gün içinde çıkmışlardı. Yani çimlenmelerinin üzerinden 1 ay geçmişti. İkinci saksınında çimlenmeleri üzerinden 15gün geçti. İlk başta gövdelerinin rengi yeşil beyaz arası bir tondu daha sonra güneşi gördükçe kahverengimsi bir ton alıp birazcık genişlediler çok sağlıklı görünüyorlardı. Ve yaklaşık 4cm boylarındalardı(İlk saksı). Ama başıma bir kaza geldi. Ekili oldukları iki saksı da devrildi ve kimi biraz ezildi. Ayrıca kökleri topraktan ayrılmıştı neredeyse hepsini tekrar elimle (biraz yeni toprakda ekleyerek) yeniden dikmeye çalıştım ve ayrılmışlarken iki saksıyıda birleştirdim ortalama 25cm^2lik alanda 7 bitki oldu. Tekrar ektikten bir müddet sonra gövdeleri cılızlaşmaya ve yavaş yavaş kahverenginden siyaha dönmeye başladılar yavaş yavaş ölüyor gibiler ve durum beni çok üzüyor acaba bu durumu dzeltmek için ne yapmam gerekiyor.
Ayrıca 5 hafta önce 4tane pet bardağa acer rubrum tohumu ekmiştim. Ve soğuk katlama yapmak için buzdolabına koydum. 25gün sonra kontrol ettiğimde içlerinden biri büyümüş yaklaşık 3cm boyuna gelmişti. Ama bardağın kenarına yapışarak çıkmıştı. Bende artık dışarı çıkarabilirim sandım ve kürdan yardımıyla bardaktan hafifçe ayırdım, ayırınca boynunu büker gibi oldu bende tekrar destek olsun diye bardağın kenarına yasladım. Gövdesinin güneş almadığı için ince kaldığını düşünüp 1 gün dışarda beklettim(direk güneş almıyor). Fakat bu süreç boyunca sanki solar gibi oldu. Bende tekrar buz dolabına koydum. Acaba ne zaman buzdolabından çıkarmam gerek ya da nasıl bir yol izlemeliyim.
Deneyimim olması için iki tane de ayrıca fidan almayı ve daha çok bonsai hakkında yazılanları okumayı düşünüyorum.
Yardımlarınızı bekliyorum.

DarkMatt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2014, 20:21   #285
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-06-2014
merhaba. bonsai ekim kiti aldım 3 adet. erguvan, karaçam ve fıstık çamı. şu saat itibari ile üzerinde yazıldığı şekilde 24 saat suda beklettim tohumlarını. az önce saksının alt kısmına 2-3 mm gelecek şekilde toprak üzerine tohumları (belli bir köşeye) kalan toprağı tekrar üzerine döktüm hafif bastırarak güzel bir şekilde işlemi tamamladım.

son olarak aldığım fısfıs yardımı ile toprağı nemlendirdim.

merak ettiğim su eklemeli miydim ? ben sadece fısfıs yardımı ile biraz toprağı nemlendirdim. fakat daha ilk günüm ne kadar su koymalıyım ne yapmalıyım bilemedim. yardımcı olabilir misiniz acaba ?

yeni başlıyorum ve hayatımda ilk defa böyle toprak tohum vs ilgileniyorum.

10365954_10152468268168114_5402580461328656784_n.jpg

bernabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2014, 20:58   #286
Yeni Üye

Kifu_Sho's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2014
şu sattıkları şeye ağaç tohumu deseler kimse almaz . bonsai ekim kiti diye bişey dersen tonlarca alan olur . neyse haddimi aşmadan susmak en iyisi .

Kifu_Sho Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2014, 21:12   #287
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.Kifu_Sho.
Birde o tohumlar ekilip, çimlenip ve aradan zaman geçince hiç müdehale bile etmeden ağaç paketlerin üzerindeki fotoğraftaki ağaca benzeyeceğine inananlar bile var.

muysalp beğendi.
Eski 07-06-2014, 21:23   #288
Yeni Üye

Kifu_Sho's Avatar

tüketiyici kandırmak yalan reklam yapmak yalanlı ayıplı ürün satmak güya yasalara aykırı ama bu konuda hiç bir şey diyen yok . en azından bu konuda zarar gören arkadaşlar birşeyler yapsalarda şu insanları kandıramasalar.
arkadaşlarımız tohumlar "bonsai" olmayınca neden birşey demezler ki acaba.
fidancı arkadaşlar bonsai fidanı satılır yazın köşeyi dönün !! hemen hemen aynı yalanı söylemiş olursunuz hatta 1 sene kadar daha masum bir yalan olur

Eski 07-06-2014, 21:38   #289
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Bu insanları yanıltıcı teknik malesef çok yaygın bir şekilde var. Hele bonsai'nin yeni yeni girdiği ülkemizde konu hakkında fazla bilgi, deneyim ve görmüşlüğü olmayan insanlara satmak çok kolay. Biraz süslü bir saksı içinde iki yaprak çıkarmış bir sopayı dahi "bonsai" adıyla satabilirsiniz. (malesef)

Eski 07-06-2014, 21:41   #290
Yeni Üye

anlayamadım ben neye bu kadar tepki verdiğinizi Kifu_Sho ve badrobot ?

Eski 07-06-2014, 21:56   #291
Yeni Üye

Kifu_Sho's Avatar

size çelik tencere verdiğini idda eden ama size bir parça demir verenlere tepkim . size verilmiş bir tepki değil.aslında size de biraz sitem olabilir içinde . bonsai yi araştırmadan o kitleri almanız o hırsızların pazarını genişletiyor .

Eski 07-06-2014, 22:12   #292
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.bernabora.
Tepkim kesinlikle size değil. Lütfen siz üzerinize bir şey alınmayın. Sizin bonsaiye sevgiyle, tutkuyla çabalayan biri olduğu düşüncesindeyim.
Tohumdan bonsai yapanlar var, onlarada lafım sözüm yok, tam aksine saygım var, sabırlarına hayranlığım var.
Benim kızdığım şey benimde yakın çevremde bu işi sadece ticari amaçları doğrultusunda bir çok yalan ve kandırmacayla yapanlar var. Sanırım Sn.Kifu_Sho'nunda çevrensinde böyle kişiler olmuş olacakki oda bu kişilere kızmakta.
Forumda bunu dile getirme amacımda bu mesajları okuyan insanları bilinçlendirmek. Yukarıdada belirttiğim gibi üzerinde iki yaprak çıkmış ve sırlı çömlek saksılara dikilmiş sopaların "bonsai" adı altında satıldığını ve hatta övüldüğünü bile gördüm. Yoksa tohumsa tohum, fidansa fidan, kütükse (yetişmiş ağaç formunu) kütük. Her nasıl bonsai yapmak istiyorsa insanlar yaparlar; bazıları sabrını test eder. bazıları kısa yol yokmu diye sorar, bazısı kapıyı şöyle bir aralar ve kapatır, bazısı kafayı yer. Aslında esas olan kendinize ve foruma ne kattığınız önemlidir.
Size karşı en ufak bir karşıtlığım veya tepkim yoktur. Saygılarımla.

Eski 07-06-2014, 22:35   #293
Yeni Üye

Arkadaşlar sizde kusura bakmayın bir cevap bilgi vs ararken yorumlarınızı görünce biran anlam veremedim. yanlış bir şey mi yazdım ya da yaptım gibi düşünmüştüm. sorum ve açıklamanızdan sonra anladım ne demek istediğinizi. fakat 33 yaşıma kadar hiç bir ilgim olmadı can sıkıntısından böyle bir şey yapmak istedim. bilemiyorum sonucunda ne olur ne kadar sabırlı olabilirim ve ne kadar düzenli bir şekilde bakabilirim ama başlangıcı yaptım. her ne kadar şuan bolca su dökmüş olsam bile ilk seferinde .)) öğreneceğim, çalıştığım kurumda seramız var ama önce kendim bir şeyler yapmak istiyorum baktım olmuyor bu işi ustasına sormak öğrenmek lazım .))

shellomen beğendi.
Eski 07-06-2014, 22:41   #294
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Bonsai yaparken şekillendirdiğiniz sadece ağaç değildir, farkında olmadan kendinizide şekillendiriyorsunuz. Böylesine derin bir felsefeside vardır. Hatta sizde hepimiz gibi bu girdaba kapılmış, Bonsai yoluna girmişsiniz bile...tebrikler.

muysalp beğendi.
Eski 08-06-2014, 15:19   #295
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2014
Filizleri devrildikten sonra aynı saksıya dikmek zorunda kaldım. O yüzden biraz sıkışık oldular acaba bir zararı olur mu? Bir de yeniden ektikten sonra mantar oluşumunu önlemek için suyunu az vermeye özen gösterdim. Ama yinede beyaz beyaz mantar oluştu (tabi mantarsa) Fotoğrafta pek belli olmuyor ama çoğunda en sağdaki filizde ki gibi beyaz şeyler var. Acaba mantar ilacı kullanmalı mıyım? Yoksa daha ilaç kullanmak için çok mu küçükler?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC_0592 - Kopya.jpg (41.9 KB, 217 views)
Dosya Türü: jpg DSC_0557 - Kopya.jpg (40.2 KB, 215 views)
DarkMatt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2014, 13:52   #296
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bernabora Mesajı Göster
Arkadaşlar sizde kusura bakmayın bir cevap bilgi vs ararken yorumlarınızı görünce biran anlam veremedim. yanlış bir şey mi yazdım ya da yaptım gibi düşünmüştüm. sorum ve açıklamanızdan sonra anladım ne demek istediğinizi. fakat 33 yaşıma kadar hiç bir ilgim olmadı can sıkıntısından böyle bir şey yapmak istedim. bilemiyorum sonucunda ne olur ne kadar sabırlı olabilirim ve ne kadar düzenli bir şekilde bakabilirim ama başlangıcı yaptım. her ne kadar şuan bolca su dökmüş olsam bile ilk seferinde .)) öğreneceğim, çalıştığım kurumda seramız var ama önce kendim bir şeyler yapmak istiyorum baktım olmuyor bu işi ustasına sormak öğrenmek lazım .))
Merhaba sn bernabora,

Arkadaşların da belirttiği gibi aslında hepimizin tepkisi bu şekilde insanları kandırarak para kazanmaya çalışanlara.

Aldığınız tohumlar o toprak ve o saksıda asla bir bonsaiye dönüşmeyecek, hatta yakınından bile geçemeyecek. Sizden alınan para ve zaman bu insanların ticari kar hanesine yazılacak maalesef.

Tohumdan bonsai yapmak (eğer istediğiniz buysa) için izlenecek en doğru yol:
- Öncelikle koşullarınıza (iklim, bakım ortamı, vs.) en uygun ağaç türünü tespit etmek
- Çimlendirme koşullarını öğrenip uygun şekilde çimlendirmek
- Şaşırtma koşullarına uygun şekilde ekebileceğiniz büyük bir saksıya ekerek bir süre saksıda bakmak.
- Uygun zaman geldiğinde daha büyük bir eğitim saksısı veya mümkünse bahçeye ekmek
- Kes ve büyüt (Cut & Grow) tekniği ile belirli bir süre boyunca koniklik sağlamak (ve bu süre zarfında ağaca dilediğiniz gövde şeklini vermek).

Eğer kit adı altında size verilen toprak ile saksıya ekip yapıp bonsai olmasını beklerseniz: asla bonsai olmayacaktır.

Umarım bu vesile ile siz de doğru araştırmalar yaparak gerçek bonsaiye adım atmış olursunuz.

Başarılar....

Eski 24-06-2014, 17:01   #297
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2014
Merhabalar

İnternette gördüğüm bonsai kitleri üzerine araştırma yaparken konunuzu gördüm baya bi okudum. Sonra üye olarak yardım istemeye karar verdim.

Aslında sabırsız biriyimdir ve daha önce hiç bitki yetiştirmedim. Sadece zamanında bir fesleğenim vardı severek aylarca bakmıştım. Şimdi bende Bonsai çalışması yapmak istiyorum. İstanbul'da evimde ve iş yerimde yetiştirebilceğim tohum/fidan ve diğer ekipmanlar(saksı vs.) ne almam gerekiyor ne yapmam gerekiyor ayrıntılı bir bilgi verirseniz çok sevinirim. Kadıköy'de belediyenin fidanlığı vardı bana yakın orada bulurum istediklerimi sanırım.

Hepinize şimdiden teşekkür ediyorum sabırsızlıkla cevaplarınızı bekliyorum

floperx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2014, 17:07   #298
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2014
Tohuma vs vs hic girmeyin cok beklersiniz (birkac yil) siz bahsettiginiz fidanliga gidin hosunuza giden genc bir agac bulun (govdesi kalin olan ciliz olmayan) sonra fotograflarini form yukleyin bizlerde size yardimci olalim

Graf von Wilhemsburg

Sakaki beğendi.
seccomann01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2014, 18:19   #299
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2014
Teşekkür ederim yarın almaya gideceğim inşallah. Çabuk büyümesi ve bakımı kolay olması bakımından bir tavsiyeniz var mıdır ? Birde gitmişken yetiştireceğim büyüteceğim bir çiçekte almak istiyorum bu konuda da bir tavsiyeniz var mıdır acaba ?

floperx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2014, 18:22   #300
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2014
Önemli olan cabuk gelismesi degil önemli olan sizin hosalanacaginiz bir bonsai adayi cabuk gelisen agaclardaki sikintilarida goz onunde bulundurmak lazim tavsiye olarak delice zeytin olabilir

Graf von Wilhemsburg

seccomann01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024