agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-12-2006, 02:44   #1
Yeni Üye

tweener's Avatar

Giriş Tarihi: 18-12-2006
yılbaşı hediyesi olarak bir bonsai alsam...

merabalar!
ben kız arkadaşıma yılbaşı hediyesi olarak bi bonzai düşünüyorum!
ne yapmam gerektiğini bilmediğim için sizlerin yardımına ihtiyacım var! yılbaşına yetişmesi için ne yapmam gerekiyo?
öncelikle tohumdan yetiştiremeyeceğim gayet aşikar! söğüt, ardıç vs. gibi ağaçlardan kendim yapmaya kalkışsam ne derece başarılı olurum? hazır bonzai alsam mı daha ii olur? ayrıca maddiyatın da en düşük olması tercihimdir ama bi yerden sonra maddiyat da çok önemli diil! bana yardım edebilecekleri merakla ve umutla bekliyorum! lütfen yardım edin

tweener Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2006, 07:53   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-10-2006
bence git bahaus tan 30 milyona bir tane al
hazır şekil falan da verilmiş. Yani kız arkadaşın baktığında bonsai olduğunu anlar yoksa sen yaparsan ilk etapta ne olduğunu aldığının idrak edemeyebilir

obeser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2006, 09:02   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Yılbaşına bonsaimi yetişir canım?.Hazır alman lazım. Üstelik daha önce kız arkadaşın bonsai yetiştirdimi bakımını biliyormu acaba. **** sen verirken şöyle şöyle bak diyebilecekmisin. Sen bilirsin tabi ama ben bonsaiyi yaş gününde ver derim. O zamana kadarda sen bir bonsaiye nasıl bakılır öğren.(Gerçi doğum günüde 3 Ocaksa olmaz) Yapay bonsai düşünürmüsün peki şimdilik içi ısınsın diye daha sonra gerçeğini al.

Düzenleyen murare : 18-12-2006 saat 11:48
murare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2006, 10:58   #4
Yeni Üye

tweener's Avatar

ben de bilmiom ama zaten beraber bakıcamız için sroun olmas galiba! ööreniyos işte yavaş yavaş nasıl bakıldıını, neler yapılcaanı falan! sizin de yardımlarınız olcak tabi yani kesin galiba heralde

Eski 18-12-2006, 11:54   #5
Ağaç Dostu

Şimdi tweenercım Türkçe konusunda bu site biraz hassas. Hepimiz bazı hatalar yapıyoruz gözden kaçırıyoruz veya bilmiyoruz ama bu kadar bariz bir şekilde katletmiyoruz.
Şimdi bir dahaki mesajının daha güzel bir Türkçe ile olmasını dileyerek, herhangi bir mağzadan veya çiçekçiden alacağın bir bonsaiye nasıl bakacağını sitedeki yazılardan rahatça öğrenebilirsin yeni başlayanlar bölümündeki yazıları bol bol oku. Sana çok yardımı olacaktır.

Eski 18-12-2006, 11:55   #6
Ağaç Dostu

Bu arada tam yerini bilmiyorum (aratırsan bulursun) ama mağzadan bonsai alırken nelere dikkat etmeli diye bir başlık vardı sanırım.

Eski 18-12-2006, 12:21   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Merhaba tweener, aramiza hos geldin. BONSAI ogrenmek icin tam yerindesin, burda ogrenecegin bilgilerle cok guzel bonsailer yapacaksin. Sanirim ki kiz arkadasina, kendi yaptigin bonsailerden, hediye vermek istersin, ve dogrusuda budur. Emek vererek yapacagin o guzel bonsailere, kiz arkadasin nasil sevinip havalara ucar deyilmi? Yeni yila cok kalmadi, sen yeni yil hediyesi olarak kiz arkadasina baska bir hediye al, ornegin guzel bir kitap olabilir, daha sonralarida yapacagin bonsaiyi ona verirsin. Bonsai yapmak icin burada yeterli bilgi vardir bu bilgileri ogrendikten sonra bir fidancidan alacagin fidanlarla hemen ise baslamalisin ve inan carsida satilan o bonsailerden cok daha guzellerini yapabilirsin. Simdiden kolay gelsin ve murarenin dedigi gibi bu sitenin bir diger ozelligi de Turkcenin dogru kullanilmasi. Tekrar hos geldin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2006, 20:19   #8
Yeni Üye

tweener's Avatar

türkçe konusunda hassaslığınızdan haberim yoktu bu yüzden kusuruma bakmayın! bundan sonra daha dikkatli olacağım emin olun! fikirleriniz için de ayrıca teşekkür ederim, devamını da beklerim...

Eski 19-12-2006, 07:43   #9
Ağaç Dostu

Sana da teşekkürler yalnız Türkçe'nin T'si büyük
Fikirlerimizi söyledik ama sen "ben bonsai almak istiyorum" dersen, sana o aldığın bonsai için diyeceğimiz; sulama konusunu iyice oku, türünü öğren ağacının ve ona göre forumda arat, ilgili bilgileri bulursun.

Düzenleyen murare : 20-12-2006 saat 07:52
Eski 19-12-2006, 19:36   #10
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tweener Mesajı Göster
merabalar!
ben kız arkadaşıma yılbaşı hediyesi olarak bi bonzai düşünüyorum!
ne yapmam gerektiğini bilmediğim için sizlerin yardımına ihtiyacım var! yılbaşına yetişmesi için ne yapmam gerekiyo?
öncelikle tohumdan yetiştiremeyeceğim gayet aşikar! söğüt, ardıç vs. gibi ağaçlardan kendim yapmaya kalkışsam ne derece başarılı olurum? hazır bonzai alsam mı daha ii olur? ayrıca maddiyatın da en düşük olması tercihimdir ama bi yerden sonra maddiyat da çok önemli diil! bana yardım edebilecekleri merakla ve umutla bekliyorum! lütfen yardım edin
Merhaba öncelikle kız arkadaşınla sana yeni yılda mutluluklar diliyorum ayrıca bence insanın kız arkadaşına böyle anlamlı bir hediye vermek istemesi çok hoş bu senin çok ince biri olduğunu düşündürdü bana bunun için seni tebrik ederim.Kız arkadaşının bonzai bakımında bilgisi varsa almalısın istersen önce bir ağzını ara.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2006, 21:20   #11
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murare Mesajı Göster
Sanada teşekkürler yalzın Türçe'nin T'si büyük
Fikirlerimizide söyledik ama sen ben bonsai almak istiyorum dersen, sanada o aldığın bonsai için diyeceğimiz; Sulama konusunu iyice oku, türünü öğren ağacının ve ona göre forumda arat, ilgili bilgileri bulursun.
Sevgili Murare sanada değil sana da ,
yalzın değil yalnız ,
Türçe değil Türkçe ,
fikirlerimizide değil fikirlerimizi de ,
söyledikten sonra virgül lazım ,
bir sanada daha ,
noktalı virgülden sonra Sulama değil sulama ,
ağacının , türünü den önce gelecek.

Bu kadar imla hatasını tek cümlede yapmak ancak latife etmek arzusundan kaynaklanabilir diyorum

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2006, 21:53   #12
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

bkz:
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp...olmak+gerekmez

Eski 20-12-2006, 07:57   #13
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halit Togay Mesajı Göster
Bu kadar imla hatasını tek cümlede yapmak ancak latife etmek arzusundan kaynaklanabilir diyorum
Yok, latife olan yer, Türkçe'nin T'si bölümüydü. Diğerleri dikkatsizlik ve bilmemekten. Söyledik ve ama arasına virgül koymam gerektiğini gerçekten bilmiyordum mesela.
Birbirimizin hatalarını sürekli düzeltsek, kısa zamanda iyi bir Türkçe'ye kavuşurduk.
Sağol Halit Togay

Eski 23-01-2007, 07:26   #14
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Tweener nerelerdesin , kız arkadaşına bonsai aldın mı? Veya yetiştirmeye başladın mı?

Eski 01-08-2007, 14:56   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2007
butun yeşil sevenlere selam.ben yeni üyeyim ve evimde bonzai yetiştirmek istiyorum.siteyi inceledim ama kafam çok karıştı nerden nasıl başlayacagıma karar veremedim.tohum alıpmı başlasam yoksa markettenmi alsam?ne tur alsam daha iyi olur başlangıç için daha kolay olur.tohum alırsam nasıl yetişirecem saksısı nasıl olacak bakımı nasıl olacak lütfen yardım edin önerilerinizi bekliyorum

cilekulker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2007, 15:16   #16
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Tohumdan bonsai üretimi başlığını tekrar oku.
Sonra bunu tamamen unut.
Hazır bonsai almadan bir sakınca yok ama, kendiği yapacağının heyecanı olmaz.
Bir fidanlıktan bir kaç fidan al, herhangi bir işlem yapmadan yanlızca sulamasına dikkat et.
Aldığın fidanları fotoğraflarsan, birlikte neler yapabileceğini konuşuruz, şekillendirme işine geçersin.
Bu geçen zamanda bilgini de arttıracağın için, iyi bir şekillendirme yaparak, yarışmamıza da katılırsın.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2007, 13:08   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Cilekulker aramiza hos geldin.
Memedin onerilerini uygularsan kafandaki karisikliklari cozmus olacaksin.
BONSAI yapmak icin Adananin iklimine uygun bir yerli agac fidani secersen [baska fidanlar da secebilirsin] oranin ikliminde yasamayi bilen bir turle zorlanmadan bonsai yapabilecegini dusunuyorum.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024