agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni11Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-03-2012, 15:11   #1
Ağaçsever

livingdead1978's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2012
Yosun oluşması (yosun yetiştirme)

Arkadaşlar ben bonsainin dibinde yosunlar olsun istiyorum ama bizim burada hiç öyle yosun bulamadım Yosun oluşmasını nasıl saglayabilirim?

livingdead1978 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2012, 19:50   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Özellikle kış içinde dağlarda dere kenarlarında nem olan yerlerde oluşan yosunları toplayıp saksıya aktarmak gerek. Bu ara yavaş yavaş doğadaki yosunlar kurumaya bşaşar.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2012, 20:12   #3
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın livingdead1978

Yosun oluşturma yöntemi:

Bir avuç yosun toplayın.
Sonra bu yosunları bir karıştırıcıya atın.
Karıştırıcı ile önce iyice karıştırın.
Sonra bu karışım içerisine bir fincan bira
Bir fincan yoğur kaymağı,bir fincan şeker ekleyin.

Daha sonra bir sığ tepsi ya da türevi bir malzemeye ıslak nemli torf sıkıştırarak tepsi içerisine yayın ve hazırladığını bu yosun bulamaçını bu ıslak torfun üzerine yine yayarak ve sıkıştırarak serpin ya da sürün.

Karışımı fıfıs ile ıslatın ve bu tepsinin üzerini streç film ile kapatın gölge ve serin bir yere alın.

1 ila duruma göre 3 hafda sonra sürekli bu tepsiyi nemli tutmanız kaydı ile yosunlar tepsinin içinde gelişeçektir.

Bir halı gibi olan yosunları daha sonra bonsainizde kullana bilirsiniz.

Not formül organik boya olarakda bilinen yosun boyası tekniğine ait bir formüldür.

İngilizce aratırsanız daha değşik formullerde elde edebilirsiniz.
Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2012, 18:13   #4
Ağaç Dostu

...nokta's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Galeri: 16
Arkadaşlar bugün doğada şöyle bi gezindik de...forumda bonsai bölümünü takip ediyordum...bir fidan alıp yapmak da istiyorum...sayenizde forumdan baya bilgi sahibi oldum daha da oluyorum...gerçekten teşekkürler bu bilgiler için...bugün gezinirken bir ağacın gövdesinde biraz yosun buldum ve çok hoş görünüyorlardı onlardan topladım biraz...şimdi bir saksıya koydum ve suladım daha canlı gözüküyorlar...yani Sn. bonsaisan ın dediği gibi bir karışım yapmadım...bir sorun olmaz değil mi...ölme gibi mesela?

Sakaki beğendi.
...nokta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2012, 18:23   #5

memet's Avatar

Farklı yosun türleri var. Kimi toprakta, kimi ağaç kabuklarında, kimi kaya üstlerinde yetişir.
Hangi yosun olduğuna göre uygulama farklılaşır. Ağaç kabuğundan aldığınız yosunu toprağa aşılamanız sonuç vermeyecektir.
Yosunu yoğurt vs kimi malzemelerle çoğaltma bu nedenle hangi ortmadan alındıysa aynı dokuya adapte edilerek sonuç alınabilir.

Halil Önen beğendi.
Eski 15-09-2012, 18:33   #6
Ağaç Dostu

...nokta's Avatar

Anladım Sn. memet...o zaman bir sonuç vermeyecek yani...bilgi için teşekkürler...

Eski 15-09-2012, 18:43   #7

memet's Avatar

Sonuç verebilir. Yosunu aldığınız ortamı evde de tekrarlamanız gerekir. Ağaç kabuğundan aldıysanız, benzer bir ortama yerleştirmelisiniz.

Eski 15-09-2012, 22:08   #8
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi livingdead1978 Mesajı Göster
Arkadaşlar ben bonsainin dibinde yosunlar olsun istiyorum ama bizim burada hiç öyle yosun bulamadım Yosun oluşmasını nasıl saglayabilirim?
Sn livingdead1978

Adana'da olduğunuz için size bir yer tarif edeyim:
Karasisalı'nın sonuna geldiğinizde kanyonlara giden bir yol vardır (sorarsanız herkes gösterir). Kanyona girdiğinizde nehir kıyısı boyunca ağaçların üzeri tonlarca verimli yosunla kaplıdır. (Biraz ilerlediğinizde ne kadar bolca olduğunu göreceksiniz).
Adana'ya yakın olduğu için burayı tarif ettim.

YeniBON beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2012, 23:41   #9
Ağaç Dostu

...nokta's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Sonuç verebilir. Yosunu aldığınız ortamı evde de tekrarlamanız gerekir. Ağaç kabuğundan aldıysanız, benzer bir ortama yerleştirmelisiniz.
Sn. memet...
Ağaç kabuğundan hiç almamıştım...bilsem kesinlikle alırdım...neyse umarım yine de sonuç verir...

Eski 16-09-2012, 00:05   #10
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn nokta,

Bu konuyu o kadar da dert etmenize gerek yok, çünkü bonsai saksılarında gördüğünüz o yosunlar çoğu zaman ağaç sergi veya yarışma için hazırlanırken yerleştiriliyor.
Zaten o yosunlar ölmesin, yaşasın diye uğraşırken ağacınızın mantar enfeksiyonuna yakalanmasına da neden olabilirsiniz.
Eğer amacınız yaz sıcaklarında toprağın nemini hızlı kaybetmesini önlemekse, bunu başka alternatif yöntemlerle de yapabilirsiniz.

Saygılarımla

Eski 17-09-2012, 09:45   #11
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
En pratik yosun oluşturma tekniği , alıştırma saksılarındaki toprak seviyesini saksı yüksekliğinin 2-3 parmak altında tutmaktır. Gölge kısımda kalan bölgede oluşmaya başlayan yosunlar zamanla tüm yüzeyi kaplayacaktır.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2013, 19:31   #12
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2011
Yöntem tutacak galiba,
2-3 cm torf ve az kum karışımının üzerine formülü uyguladım.
3-4 gün sonra yavaştan renklenmeye başladı yosunlar.
Bakalım sonuç ne olacak

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1.jpg (43.0 KB, 823 views)
alibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2013, 20:54   #13
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Gelişim durdu gibi, aşırı sulamadan da sanırım torf sertleşti.
Bu konuda fikri olan var mı acaba?
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alibaba9 Mesajı Göster
Yöntem tutacak galiba,
Bakalım sonuç ne olacak

Eski 26-01-2013, 22:05   #14
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Nemsiz bölgelerde özellikle kalitesi çok iyi olmayan torflarda yaşanan bir sorun. Benim de başıma gelmişti çok.
Ben sıcak bir bölgede yaşadığım için ileride bonsai saksılarıma aldığım ağaçlarım için yosundan ziyade liken deneyeceğim.

Eski 26-01-2013, 23:31   #15
Ağaçsever

Alp Er's Avatar

Giriş Tarihi: 10-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Ben sıcak bir bölgede yaşadığım için ileride bonsai saksılarıma aldığım ağaçlarım için yosundan ziyade liken deneyeceğim.
liken ne için?

Alp Er Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2013, 23:42   #16
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Bonsai saksısında yosunun yerine liken kullanmayı kasdediyorum yani.
Şu an uyku bastırdı. Yarın fırsat bulunca detaylı bilgi vereyim bu liken konusunda.

Eski 27-01-2013, 12:27   #17
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

kurtaramaz mıyım acaba? Torfu deşelesem mi diye düşünüyorum ama bilemedim.
Eldeki yosundan da olduk sanırım
Alıntı:
Nemsiz bölgelerde özellikle kalitesi çok iyi olmayan torflarda yaşanan bir sorun. Benim de başıma gelmişti çok.

Eski 09-02-2013, 23:25   #18
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Bu yosun denemesi olumsuz sonuçlandı.
Sorun acaba torfta mı derken çeşme suyunda olduğunu öğrendim.
İçinde bulunan Klor çok iyi bir dezenfektan olduğu için yeterli sporlanmayı engelliyormuş. Öğrenmiş oldum

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alibaba9 Mesajı Göster
Yöntem tutacak galiba,
Bakalım sonuç ne olacak

Eski 10-02-2013, 05:02   #19
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Alıntı:
Bonsai saksısında yosunun yerine liken kullanmayı kasdediyorum yani.
Şu an uyku bastırdı. Yarın fırsat bulunca detaylı bilgi vereyim bu liken konusunda.
Sayın Sakaki merhaba.

Liken konusunda denemeniz veya tecrübeniz varsa paylaşırmısınız ? Bir ara bende bolca liken toplamış, saksılara yerleştirmiştim.Yosuna göre daha kuru görünümlü ama sanki yakında bulunduğu bitkiye/ağaca sarılma eğilimli geldi bana.Succulent türlerinde sıkıntılı, sert kabuklularda ise hemen ortama ayak uyduruyor, bir süre sonra farkedilmiyor.Bazı bitkilerde ise hiç etkisini göremediğim için kaldırdım.Eğer farkında olmadan atladığım bişey varsa yanlıştan dönmek isterim.

Mehmet

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2013, 18:03   #20
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merlict Mesajı Göster
Sayın Sakaki merhaba.

Liken konusunda denemeniz veya tecrübeniz varsa paylaşırmısınız ? Bir ara bende bolca liken toplamış, saksılara yerleştirmiştim.Yosuna göre daha kuru görünümlü ama sanki yakında bulunduğu bitkiye/ağaca sarılma eğilimli geldi bana.Succulent türlerinde sıkıntılı, sert kabuklularda ise hemen ortama ayak uyduruyor, bir süre sonra farkedilmiyor.Bazı bitkilerde ise hiç etkisini göremediğim için kaldırdım.Eğer farkında olmadan atladığım bişey varsa yanlıştan dönmek isterim.

Mehmet
Sn merlict,

Bir kere denemişyim ve başarılı da oldum ama uyguladığım bölge 2-3 gün boyunca devamlı güneş aldığından doğal olarak likenler öldü

Uygulama çok basit:

- Liken yetiştirmek istediğiniz ortamın gölgede kalıyor olması gerekir,

- Bitkileri spreylemek için kullandığınız (genelde yarım litrelik olan) fısfıs şişesini sütle doldurun,

- Doğadan yaklaşık 2 çay kaşığı liken (eğer likeni toprakta yetiştirecekseniz toprak üstündeki likenleri, taş veya saksı üzerinde yetiştirecekseniz doğada taş/kaya üstünde bulunan likenleri veya eğer ağaç gövdesinde büyümesini istiyorsanız ağaç gövdelerinde bulunan likenleri) toplayın,

- Topladığınız likenleri ezerek toz haline getirin ve süt dolu fısfısın içine atarak karıştırın,

- Likenlerin büyümesini istediğiniz yere bu çözeltiyi püskürtün,

- Ara sıra su spreyleyerek nemli kalmasını sağlayın,

- Likenler çıkana kadar bu işlemleri haftada bir tekrarlayın.

Bazı düz kaya üstü çalışmalarda likenin taş/kaya üzerinde çıkmasını istiyorsanız aynı işlemi sulandırılmış yoğurt spreyleyerek de yapabilirsiniz. Ama unutulmaması gereken nokta, uygulama yaptığınız saksı/yer/bölge direk güneş ışığına maruz kalmamalıdır.

Benim gördüğüm bazı örneklerde taş/kaya üzerinde periyodik aralıklarla fırçayla yoğurt sürerek de sonuç elde edilmiş.

Ayrıca bir şey daha eklemek istiyorum; benim gördüğüm, likenler yosunlara göre sıcağa daha dayanıklı gibi.

Kolay gelsin!

Eski 10-02-2013, 19:18   #21
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Sn merlict,

Bir kere denemişyim ve başarılı da oldum ama uyguladığım bölge 2-3 gün boyunca devamlı güneş aldığından doğal olarak likenler öldü

Uygulama çok basit:

- Liken yetiştirmek istediğiniz ortamın gölgede kalıyor olması gerekir,

- Bitkileri spreylemek için kullandığınız (genelde yarım litrelik olan) fısfıs şişesini sütle doldurun,

- Doğadan yaklaşık 2 çay kaşığı liken (eğer likeni toprakta yetiştirecekseniz toprak üstündeki likenleri, taş veya saksı üzerinde yetiştirecekseniz doğada taş/kaya üstünde bulunan likenleri veya eğer ağaç gövdesinde büyümesini istiyorsanız ağaç gövdelerinde bulunan likenleri) toplayın,

- Topladığınız likenleri ezerek toz haline getirin ve süt dolu fısfısın içine atarak karıştırın,

- Likenlerin büyümesini istediğiniz yere bu çözeltiyi püskürtün,

- Ara sıra su spreyleyerek nemli kalmasını sağlayın,

- Likenler çıkana kadar bu işlemleri haftada bir tekrarlayın.

Bazı düz kaya üstü çalışmalarda likenin taş/kaya üzerinde çıkmasını istiyorsanız aynı işlemi sulandırılmış yoğurt spreyleyerek de yapabilirsiniz. Ama unutulmaması gereken nokta, uygulama yaptığınız saksı/yer/bölge direk güneş ışığına maruz kalmamalıdır.

Benim gördüğüm bazı örneklerde taş/kaya üzerinde periyodik aralıklarla fırçayla yoğurt sürerek de sonuç elde edilmiş.

Ayrıca bir şey daha eklemek istiyorum; benim gördüğüm, likenler yosunlara göre sıcağa daha dayanıklı gibi.

Kolay gelsin!
Hocam bigiler için teşekkürler.

Verdiğiniz bilgiler üretim için çok değerli.Ayrıntı ise ben üretmekle uğraşmadım, hazır topladım.) Doğada istemediğiniz kadar var, her doğa parçasında ve kayalarda bolca var.Bana görüntüsü estetik gelmişti.

Likenin yapısı gereği yosuna göre daha etkili olduğunu düşünüyorum.Ayrıca daha dayanıklı.Güneş konusunda kesinlikle haklısınız, tecrübe edememiştim, balkon güneş görmüyor ) Şimdi sizden öğrendiğim detay ise yeşil ışık yaktı.Belki bonsailerde dremel çalışmaları yapılan alanlara sardırma yapılarak estetik ve doğal görüntü bile yakalanabilir.

Sakaki beğendi.
merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 16:51   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2013
Merhabalar,

Bugün iş yerimin civarında oldukça güzel görünümlü, top top duran yosun olduğunu düşündüğüm ama belki de likendir demekten de kendimi alamadığım birşey topladım bonsai saksımda kullanmak için Fakat sonra düşündüm ki acaba bu aldığım şeylerin içinde böcek, bakteri, vs gözle görülür ya da görülmez canlılar şu anda sağlıklı olan bonsaime zarar verir mi?

Benim yaptığımı yapmış olan, bilgisi ya da görmüşlüğü olan ya da tavsiye verebilecek kimse var mı acaba???

Yukarıda yazılan tarif biraz uygulaması zor geldiği için yapmak istemiyorum o yüzden de böyle kolaya kaçıyorum

Bilgi verebilirseniz sevinirim, saygılar...

Düzenleyen universeee : 19-03-2013 saat 16:52 Neden: bazı kelimelerin yazımları düzeltildi
universeee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2013, 12:50   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-10-2010
Wink Toprak Yosunu

Öncelikle herkese selamlar. Ben bonsai ağacımın toprağını yosunla kaplamak istiyorum lakin bunu nasıl yapacağım yardımcı olursanız çok sevinirim

cehmin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2013, 14:13   #24
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cehmin Mesajı Göster
Öncelikle herkese selamlar. Ben bonsai ağacımın toprağını yosunla kaplamak istiyorum lakin bunu nasıl yapacağım yardımcı olursanız çok sevinirim
Sn cehmin merhaba,

Yanlış yere yazdığınız mesajı buraya taşıdım.
Yosun oluşturma ile ilgili yukarıda arkadaşların açıkladığı bir kaç yöntem var, bunları okuyabilirsiniz.

Eski 21-06-2013, 23:00   #25
Yeni Üye

ents's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2013
Ynt: Yosun oluşması

Bir diğer yöntemde arkadaşlar bazı internet sitelerinde hazır bonsai yosunu diye ürünler satılıyor. Bakalım ben bu hafta tedarik ettim haftaya deneyecegim

ents Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2013, 23:20   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ents Mesajı Göster
Bir diğer yöntemde arkadaşlar bazı internet sitelerinde hazır bonsai yosunu diye ürünler satılıyor. Bakalım ben bu hafta tedarik ettim haftaya deneyecegim
daha dün bi sitede gördüm. 15 gün içinde harika yosunlar falan diyordu fiyatıda çok uygundu. nereye baktığımı hatırlamıyorum ama bulmaya çalışacağım

sanırım buydu

http://urun.gittigidiyor.com/ev-deko...osunu-82631214

Düzenleyen sadecegeçen : 21-06-2013 saat 23:58
sadecegeçen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2013, 08:49   #27
Yeni Üye

ents's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2013
Ynt: Yosun oluşması

Evet bende burdan aldım.

ents Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2013, 16:16   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2012
kyoto moss | Zengarden Ev ve Bahçe

Burada yarı fiyatına bu kadar fark olması komik açıkçası

ankafar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2013, 14:15   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2012
Sizlerin yapmış olduğu işlemin tam tersini yapmaya çalışıyorum,

Apartmanda bulunan 25 m keson kuyudan su alarak bahçedeki ağaçları damlama sulama yapmak istedim( boru uzunluğu 120 m, 75 adet damlatıcı var) fakat boru açık renk toprak üzerinde olduğu için boru içerisin ileri derecede yosun oluştu ve damlatıcıların uçlarını tıkamaktadır.

Yosun neden oluşur? Nasıl önlem alabilirim.?

H.SAHIN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2014, 14:36   #30
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2014
Ben çıktım çeşme başına gittim (çeşmeden kastım tabiri caiz ise yalak başına) diplerinde oluşan yosunlardan topladım. yosunları biraz suya koyup temizledikten sonra halı gibi bonsaimin dibine döşedim geçtim en güzel yöntem bence bu

dusunenadam beğendi.
seccomann01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024