agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni80Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-02-2012, 21:29   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2012
Yeni aldığım bonsai için bir sorum var

öncelikle herkese merhaba .. 1 ay önce başladım bu bonsai sevdasına. ikeadan 2 bonsai aldım fakat ikisindede beni rahatsız eden gövde kesimi var sanki bi kütük üstünde dallanmadan ağaç görüntüsünden uzak gibi .. bu kesik düzelerimi , yanlış bir seçimmi yapmışım **** bonsai kurallarına aykırımıdır resimlerde görebilirsiniz demek istediğim şeyi..

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_0007.jpg (71.1 KB, 378 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0011.jpg (70.5 KB, 370 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0012.jpg (51.4 KB, 369 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0013.jpg (70.9 KB, 368 views)
guneyDUDE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 20:00   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2012
Merhaba

Hollanda'dan cumartesi pyracantha-ateşdikeni bonsai geldi. geldiğinde yaprakları biraz cansız, meyveleri ise pörsümüş gibiydi. toprağı nemli olduğu için su vermedim ve balkona koydum, ertesi gün yapraklar biraz canlanmıştı. ancak bugün baktığımda yapraklarda fotoğraflardaki lekeleri gördüm meyveler ise sararıp dökülüyor ( ilk bonsaim, gerçekten de çok özenerek istedim ama şu an ne yapabileceğime dair hiç bir fikrim yok, forumda biraz araştırdım ama benzettiğim pas hastalığı mı emin olamadım. hollandadan soğutuculu tırlarla geliyormuş ve bana da bekleme olmadan ulaştırıldı. yardımcı olabilir misiniz?? çok teşekkürler

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _MG_1118.jpg (70.2 KB, 366 views)
Dosya Türü: jpg _MG_1119.jpg (28.6 KB, 361 views)
Dosya Türü: jpg _MG_1121.jpg (41.2 KB, 360 views)
Dosya Türü: jpg _MG_1126.jpg (32.2 KB, 363 views)
dilsa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 21:23   #33
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Olgunlaşan Meyvelerin dökülmesi normal. Yapraklardaki lekeler de aşırı nemden olabilir.
Toprağını değiştirmek lazım dışarıdan gelen tüm bonsailer torf ve ya hindistan cevizi kabuğu ile geliyor. Bunlarda aşırı su tutuyor.
4 Mart da atölye çalışmasına katılabilirseniz bonsinizi de getirin orada toprak değişimi yaparız.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 22:26   #34
Yeni Üye

hastalık değil mi dersiniz? yine forumda bu türün yapraklarında kararma olduğu zaman yapılabilecek bir şey olmadığı yazıyordu ondan da panikledim aslında biraz..
evet katılmayı çok isterim atölyeye başlığı gördüm çok büyük bir aksilik olmadığı sürece katılacağım. çok teşekkürler

Eski 22-02-2012, 13:23   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Bonsainiz, yer degisiminden sok yasamis olabilir. Kisa bir sure sonra oralarda bahar geliyor. Toprak degisimi yapmak icin uygun bir zaman olsa da sagligi iyi olmiyan bir bitkiye toprak degisimi yaparken dikkatli olmalisiniz. Bu durumda mumkun oldugu kadar kok budamasi yapmamaya ozen gosteriniz, toprak degistikten sonra bir sure besin ve gubre vermeyiniz. Golge ya da yari golge bir yerde, gozetim altinda tutunuz.

Yapabilirseniz, agac uzerindeki tum meyveleri budayip aliniz. Sagliksiz olan yapraklari da budarsaniz(O yapraklarin, zaten kendilerini tekrar onarma duzeltme gibi bir islevleri yok) Buyuk bir olasilikla agaciniz baharda yeni yapraklar cikarirken, ciceklenebilir de.

Agacinizin sulamasina dikkat ediniz. Topragi kurumaya yuz tutunca sulayiniz, ama topragin tamamen kurumasina izin vermeyiniz. Bonsai saksisi altinda suyu tutmak icin altlik varsa orada su birikmesine izin vermeyiniz.

Yazdiklarinizdan balkonunuz oldugunu anliyorum. Agacinizi icerde tutmayiniz en azindan balkonda yasamasina izin veriniz.

Umarim agacinizi yasatabilirsiniz ve size yillarca arkadaslik eder. Ama aksi olursa da, moralinizi bozmadan, kendi bonsainizi yetistirmeye calismalisiniz. Cunku bonsai yetistiren herkesin basina gelebilecek bir durum, Bonsaide canlilarla calisildigindan, canlilarda olum oldugunu da kabul etmek gerekir.

Size kolayliklar diliyorum.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2012, 21:51   #36
Yeni Üye

yanıtınız için teşekkürler. bonsaiyi temizledim pek yaprak kalmadı
atölye çalışmasına getireceğim ama hastalık vs varsa en azından bilelim. çok teşekkürler

Eski 23-02-2012, 15:44   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2012
arkadaşlar benim sorunuma yardımcı olcak bi arkadaş yokmu ? bayanlaramı öncelik var yoksa bende bir bayan hesabımı oluştursam

guneyDUDE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2012, 18:27   #38
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi guneyDUDE Mesajı Göster
arkadaşlar benim sorunuma yardımcı olcak bi arkadaş yokmu ? bayanlaramı öncelik var yoksa bende bir bayan hesabımı oluştursam
Bazen sorular dikkatlerden kaçabiliyor. Ağacınızdaki durum çok düzelecek gibi değil. Oyma işlemleriyle daha iyi görünmesi sağlanabilir belki.

İstanbul'da bir toplantı olacak. Oraya katılıp yardım isteyebilirsiniz. Linki burada.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2012, 19:05   #39
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Sn. guneyDUDE , ağacınızdaki beğenmediğiniz o düz kısma , süpürge stilinde olması gereken V şeklinde bir kesik en başında uygulanmış olsaydı , o bölge zaman içinde rahatlıkla kapanırdı.

Eğer toplantıya katılırsanız , o kısmı düzeltmeye yönelik bazı uygulamalar yaparız. Ağacı canlı olarak karşımızda görmek kuşkusuz daha sağlıklı olacaktır.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2012, 21:47   #40
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın guneyDUDE
Arkadaşlar gerekli bilgiyi vermişler uygulamalı yapılan toplantılara katılmanız paratik bilgilerinizi geliştireçektir.
Saygılar

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2012, 11:59   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2009
Herkese merhaba.

Ben de hazır bonsaiciler kervanına katılanlardan biriyim. Daha önce iki bonsai kuruttum (biri iki yıl önce İstanbul'un cehennemi ağustosunda, diğeri ailemi yazlığa götürdüğüm sırada komşumun yanlış sulamasıyla).

Bu yıl çok güzel bir Çin Karaağacı buldum, aldım. Üç haftadır düzenli bir şekilde sulayıp, yapraklarına su püskürtüp, inceden inceye yaprak budaması yapıyorum. Şu ana kadar her şey yolunda, oldukça sağlıklı bir bonsaim var sanırım. Fotoğraflarını aşağıda görebilirsiniz.

Sorum şudur:
Bonsaim'in asimetrik dört dalı var. Bonsaisan'ın forumda gördüğüm çalışmalarındaki gibi, dört dalın ucunda (ve en tepede) yaprak grubu bırakarak budamak istiyorum.

Fakat bunun için o dalların ucuna giden diğer minik dalları budayacak mıyım? Bu budama bonsaim'e zarar verir mi?

Yeni oluşan, fotoğraflarda da görebileceğiniz gibi taze sürgünler var. Her birinde 4-5 tomurcukla minik dallar çıkıyor. Bazılarının ucundan 2-3 tomurcuğunu kestim (arkadaki tomurcuklar da enerjiden faydalansın diye). Bu budamayı ne sıklıkta ve ne yoğunlukta gerçekleştirmeliyim?

Ve her şeyden önemlisi bunu ne zaman ve ne zamana kadar yapmalıyım?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg a01.jpg (30.7 KB, 311 views)
Dosya Türü: jpg a02.jpg (36.9 KB, 301 views)
Dosya Türü: jpg a03.jpg (38.1 KB, 306 views)
Dosya Türü: jpg a04.jpg (48.9 KB, 300 views)
aytor03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2012, 19:19   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi guneyDUDE Mesajı Göster
öncelikle herkese merhaba .. 1 ay önce başladım bu bonsai sevdasına. ikeadan 2 bonsai aldım fakat ikisindede beni rahatsız eden gövde kesimi var sanki bi kütük üstünde dallanmadan ağaç görüntüsünden uzak gibi .. bu kesik düzelerimi , yanlış bir seçimmi yapmışım **** bonsai kurallarına aykırımıdır resimlerde görebilirsiniz demek istediğim şeyi..

aynı cinsten bende de var.. nişanlım hediye etmişti.. 2 3 gün evden uzak olduğum için sulayamadım.. eve döndüğümde tamamen kurumuştu.. şimdi öldü mü.. hiç bir şey yapamaz mıyım acaba.. yardımcı olabilecek birileri var mı?

aligoe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2012, 15:55   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Bonsaım kurudu.duzelme sansı var mı ?

Merhaba yaklasik 2 hafta once bir bonsai aldim. dalginligima geldi heralde tipini sormadim. bilmiyorum ne agaci oldugunu. resimlerine bakip ne agaci oldugu hakkinda bilginiz varsa hangi agac olduguna dair beni aydinlatirsaniz cok memnun olurum..

sorunum su; bonsaimi gunes isiginin altina biraktim iki gunde kurudu. simdi hergun su veriyorum ama yapraklari hidsir hisir kagit gibi oldu

duzelir mi ? ne yapmam gerekir ? yoksa bonsaim mefta mi oldu ? :

chico Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2012, 16:09   #44

memet's Avatar

Güneş yakmış ve susuzluktna kavrulmuş gibi. Eğer gövde de kurumadıysa belki canlanır.

Eski 11-04-2012, 16:11   #45
Yeni Üye

govde iyi gorunuyor. ama nasil emin olabilirim kuruyup kurumadigina ?

cinsi hakkinda bir bilginiz var mi ?

Eski 11-04-2012, 16:17   #46
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
gövdesine tırnağınızla hafif bastırdığınızda canlılık belirtisi var mı?

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2012, 16:23   #47
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2011
Ağacınızın türü Çin Kuş Eriği,

Yer değişikliğinde ilk tepkisi yapraklarını dökmek olur, kurumuş olan yaprakların hepsini el ile koparıp iç mekanda direk güneş ışığına maruz kalmayacak bir yere koyup, toprağını sürekli nemli tutarsanız bir kaç hafta içerisinde tekrar yapraklanmaya başlayacaktır.

Su isteği fazla olan bir türdür.

Ferit Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2012, 16:24   #48
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2011
Ayrıca toprağını bir çubuk yardımı ile çok derinlere inmeden havalandırmanız da da fayda var.

Ferit Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2012, 16:43   #49
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
gövdesine tırnağınızla hafif bastırdığınızda canlılık belirtisi var mı?
normal gorunuyor. bastiriyorum. normal govde. eski hali gibi. kuru ince zaten govdesi

Eski 11-04-2012, 16:46   #50
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ferit Aydın Mesajı Göster
Ağacınızın türü Çin Kuş Eriği,

Yer değişikliğinde ilk tepkisi yapraklarını dökmek olur, kurumuş olan yaprakların hepsini el ile koparıp iç mekanda direk güneş ışığına maruz kalmayacak bir yere koyup, toprağını sürekli nemli tutarsanız bir kaç hafta içerisinde tekrar yapraklanmaya başlayacaktır.

Su isteği fazla olan bir türdür.
ben de kararsizdim yapraklari koparip koparmamak konusunda. dediginizi yapip koparayim. zaten hisir hisir kagit gibi .. bakalim ne zaman yaprak verecek.

Cok Tesekkurler

Eski 11-04-2012, 17:02   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Benim ficus pumilam (bonsai değil) aynı durumda. Aynı gün bile kavrulmuş olabilirler. Öleceklerini düşünmüyorum. Gölgeye aldım bekliyorum. Sulamasına dikkat edin, sağlam kökleri çürümesin. Benim Bonsai'm olsaydı iç mekana koymazdım.

Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2012, 17:53   #52
Yeni Üye

sizce umut var mi ?

yapraklari kopardim. gunes isigi gormeyen bir yere koydum. sizce umut var mi ? yeniden yeserir mi ? ne kadar zaman alir ?

Eski 11-04-2012, 20:21   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Gövdenin kuruyup kurumadığını fotoğraftan anlamak mümkün değil. Ancak elinizle siz anlayabilirsiniz. Bir de gövdeden çok minik bir kabuk parçası kaldırarak bakabilirsiniz ama sonucu değiştirmeyeceği için bitkiyi rahatsız etmeseniz daha iyi olur. Durumu 15-20 gün sonra anlaşılır. Aynı şeyi tekrarlayacağım ama kurumuş diye fazla su vererek çürütmeyin. Toprağını ıslak tutmayın.Kurudukca, nemli kalacak şekilde su verin. Havadar bir yere koyun. Kendi haline bırakın. Biliyorsunuz 'Çıkmadık canda ümit vardır' diye bir atasözümüz var.

Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2012, 20:37   #54
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chico Mesajı Göster
normal gorunuyor. bastiriyorum. normal govde. eski hali gibi. kuru ince zaten govdesi
Hafif tırnakladığında kabukta canlılık belirtisi var mı kontrol et demek istedim.

Eski 11-04-2012, 21:05   #55
Yeni Üye

Tirnaklayamiyorum zaten kuru ince bir govdesi var.icim aciyor.budadim, kapali ama havadar balkomuma koydum.bakalim ne olacak 15-20 gun sonra akibeti ne olacak

Eski 11-04-2012, 21:32   #56
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Direk güneş altına koyma!

Eski 11-04-2012, 22:55   #57
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Direk güneş altına koyma!
yok bir daha asla koymam gunesin altina. zaten ondan kurudu,kavruldu

Eski 24-04-2012, 19:09   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2011
Yeni aldığım bonsai

Bugün ikeadan bonsai aldım.

gövdesindeki beyaz lekeyi nasıl çıkartabilirim ve yaprak küçültme yapmalımıyım?
hangi sürgüleri budamalıyım? nasıl bir biçim vermeliyim?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1335272809431.jpg (31.4 KB, 270 views)
Dosya Türü: jpg 1335272870033.jpg (27.8 KB, 268 views)
Dosya Türü: jpg 1335274670213.jpg (45.6 KB, 267 views)
Dosya Türü: jpg 1335277369840.jpg (40.0 KB, 267 views)
Dosya Türü: jpg 1335279169810.jpg (34.3 KB, 269 views)

Düzenleyen talkyu : 26-04-2012 saat 21:45
talkyu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2012, 13:46   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2012
Arrow Soru: Hazır bonzai ve topraklama

Merhaba =)

Bugün IKEA'dan bonsai aldım. Daha önce de siparişte bulunduğum ve fidanlıktan yaptığım bonsailari çeşitli kişilere vermek zorunda kalmıştım fakat bu sefer kesinlikle kararlıyım kendime saklamaya =))

Öncelikle almış olduğum ağacın ligustrum türü olduğunu tahmin ediyorum.

Ağaç oldukça sağlıklı ve üzerinde küçük çiçek tomurcukları bile mevcut.

Fakat sorun şu ki, içinde bulunduğu toprak çok sert ve yosunlu. Görsel açıdan yosunu tutmak istesem de suyun yosun üzerinden kayıp gitmesi ile endişelerim artıyor.

Sulama girişimlerim toprağın kuruluğu ve suyu absorbe etmesi nedeniyle başarısız oldu. Fakat kürdan yardımıyla belli bölgelerde küçük delikler açarak sulamayı başardım.

Yine de bu toprağın bonsai için verimli ve uygun olduğunu düşünmüyorum. Sulaması çok zor ve anında kurumaya meyilli (suyu emmiyor, dışarıya atıyor)

Toprak değişimi için bahar başının uygun olduğunu biliyorum. Fakat sizce tomurcuklanmış olan bu ağacın, bu dönemde toprağını değiştirmek doğru olur mu? Riskleri var mıdır?

Eğer toprağı değiştirmemi bu mevsimde (ve tomurcuklu ağaç için) önermiyorsanız, bu sert ve suyu absorbe eden toprağı sulamamda kürdan dışına ne gibi yöntemler tavsiye edersiniz (alttan sulama dışında)? Yosunu tutmalı mıyım?

Biraz uzun olduğunun farkındayım fakat konuyu tam anlatabilmek için detaylandırdım. Zira şu anda şekil vermeyeceğim, kendi kendine büyümesi için 2 ay bırakacağım ağacımın en iyi ortamda yetişmesini çok istiyorum.

Şimdiden teşekkür ederim cevaplarını için.

liashes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2012, 15:52   #60

memet's Avatar

Saksının içine girebileceği bir kaba su doldurun. Saksıyı içine koyun. Topraktan hava kabarcıkları çıkmaya başlayacak. Bu bitince saksı yeterli suyu almış olacak. Büyük olasılıkla toprak içeriği torf olduğu o da kuruduğu için suyu emmiyor. Bu uygulamadan sonra üstten sulama yaptığınızda da suyu alacak.
Yaz içinde gübreleme yapar, kışa da toprak değiştirirsiniz.

Etiketler
bonsai, ficus

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024