agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni196Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-03-2013, 19:04   #1861
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
O nedenle kambiyumu tam sıyırmadan bir deneme yapıp buna benzer birşey elde edebilecekmiyim diye denemek istiyorum.
Gayet mantıklı ve zekice
Ama tek bir çekincem var böyle bir durumda: Kambiyumun sürekliliğini tamamen yok etmediğimizde köklenme başarı yüzdesinin düşme veya köklenme süresinin çok uzama ihtimali doğmaz mı bu sefer?

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2013, 19:24   #1862
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın sakaki,

Zaten nebari geliştirmek için denemek istediğimden kambiyumu tam sıyırmadan birkaç yerde biraz bırakmak niyetindeyim. İşler planladığım gibi giderse nebari elde ettikten sonra nebarinin hemen altından bir havai köklendirme daha denemeyi planlıyorum.
Bu havai köklendirmeyi 2012 nisanda başlatmıştım yani yaklaşık 1 yılda bu hale geldi. 2 yıllık bir çalışma gerekiyor. Uygun bir ağaçla nisan veya mayısta denerim.
Böyle bir deneme yapabileceğim 2 ağacım var biri dut diğeri ıhlamur ama fotoğraftaki durum mazı cinsi bir ağaçta oluştu ıhlamur veya dutta oluşur mu emin değilim. O nedenle belki de bir leylandide denerim, üzerinde biraz daha düşünmem lazım.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Gayet mantıklı ve zekice
Ama tek bir çekincem var böyle bir durumda: Kambiyumun sürekliliğini tamamen yok etmediğimizde köklenme başarı yüzdesinin düşme veya köklenme süresinin çok uzama ihtimali doğmaz mı bu sefer?

Sakaki beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2013, 23:49   #1863
Yeni Üye

Buju's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2013
Merhaba Arkadaşlar,

Ben de kısa bir süre önce aranıza katıldım, ve bonsai hastalığına yakalandım. Bu minyatür ağaçlara hayranlık duymamak elde değil.

Daha önce evimde bir bonsai deneyimim olmadı, çünkü öldürürüm korkusu ile almaya cesaret edememiştim, şimdi burada bilen kişilerin yazdıklarını okudukça ne kadar iyi ettiğimi anladım. Bir bonsai ile ilgili tek deneyimim eski iş yerimde aslında patronuma ait olan, ancak kimsenin bakmadığı bir orta büyüklükte bonsai'yi sahiplenip, ofiste bakmış olmamdır. Çok güzel bir gelişim gösteriyordu, ben ayrıldıktan sonra yapraklarını büyük oranda döktüğünü öğrendim ne yazık ki

Çok uzun bir yazı ile sizleri sıkmak istemiyorum, ileride sizlere çokça sorularım olacak, çünkü bir bitkimin hayatını kurtarmak amacı ile arama yaparken sitenizi buldum ve bitkimin hayatını kurtarmada bilgilerinizle yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum. Umarım başarılı olurum...

Sakaki beğendi.
Buju Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 17:16   #1864
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Buju Mesajı Göster
Çok uzun bir yazı ile sizleri sıkmak istemiyorum, ileride sizlere çokça sorularım olacak, çünkü bir bitkimin hayatını kurtarmak amacı ile arama yaparken sitenizi buldum ve bitkimin hayatını kurtarmada bilgilerinizle yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum...
Seve seve

Eski 18-04-2013, 10:19   #1865
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2013
merhaba arkadaşlar aranıza yeni katılıyorum adım kadir .. bir konuda yardımınızı istiyorum bonsai meraklısıyım işyerimdeki bonsaime yosun eklemek istiyorum kyoto moss isimli bi ürün aldım zengarden bahçeden içinden yetiştirme klavuzu çıktı fakat yeteri kadar açık değil bi bilgisi **** tecrübesi olan arkdaşlardan cvp bekliyorum şimdiden teşekkürler..

kadir1453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2013, 12:41   #1866
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
(Bellkide biri sayın Sakakiye hediye etmek istediğidir).
Hmmm, Tekin abinin o sözünü unutmuştum, hatırlattığınız iyi oldu

Alıntı:
Yaban eriklerini iyi koruyun yolum Manisaya, Adanaya, Karadeniz Ereğliye,... düşerse şeftali çiçeği aşılamak için kalın olanlarını kaçırabilirim.
Canınız sağolsun, ne zaman derseniz!

Eski 24-04-2013, 13:07   #1867
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Sakaki,

Tekin Bey sizin eriği unutmamış, sizinle İstanbulda karşılaşsaydı eriği vermek istediğini söyledi ben de böylece konuyu hatırladım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Sn badrobot,

Çalışması gerçekten zevkli türlerden birisi, hayırlı olsun!

Hmmm, Tekin abinin o sözünü unutmuştum, hatırlattığınız iyi oldu

Canınız sağolsun, ne zaman derseniz!

Eski 24-04-2013, 15:11   #1868
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Sayın Sağol yabani eriğiniz bende rezerve edildi bilginize

Adem Keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2013, 15:35   #1869
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Teşekkürler Adem Bey,

Aşağıdaki gibi bir ağacım var ondan göz aşısı yapmayı planlıyorum.

Sayın Sakaki, bu yazışmaları size zahmet söğüt gölgesine taşısanız iyi olacak. Sayın Badrobotun konusunu çok karıştırmayalım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC9996 şeftali çiçeği.jpg (50.4 KB, 195 views)
Eski 30-04-2013, 10:15   #1870
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Türk Bonsaisinin gelişmesi amacıyla her türlü imkanımı zorlayıp (Düğünün de iptal olması nedeniyle) Japonya'ya gitmeye karar verdim.
Mayıs ortası gibi Omiya Bonsai Köyü'ne gideceğim, güzel röportajlar yaparak Bonsai'nin anavatanından bir sürü güzel bilgi ve malzeme ile geleceğim.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2013, 10:23   #1871
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Tourkana,

hayırlı olsun, yeni bakış açıları bonsainin gelişmesini sağlayacaktır. Dönüşte fotoğrafları ve izlenimleri bekliyoruz. Japonlarla yıllar süren dostluklarım oldu değişik bir kültür. 15 gün sonra Japon bir misafirim olacak ben de ondan biraz bilgi alacağım.

İyi çalışmalar dilerim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tourkana Mesajı Göster
Türk Bonsaisinin gelişmesi amacıyla her türlü imkanımı zorlayıp (Düğünün de iptal olması nedeniyle) Japonya'ya gitmeye karar verdim.
Mayıs ortası gibi Omiya Bonsai Köyü'ne gideceğim, güzel röportajlar yaparak Bonsai'nin anavatanından bir sürü güzel bilgi ve malzeme ile geleceğim.

tourkana ve Adem Keskin beğendi.
Eski 06-05-2013, 08:49   #1872
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Japonya Omiya Köyüne gittiğimde Bonsai bahçesi sahipleri ve yetiştiricilerle konuşup bol bol bilgi alacağım demiştim. Sizin de sormak istediğiniz , bilgi almak istediğiniz konular olursa bana yazın ki, aklıma gelmeyen konularda da bilgi sahibi olmuş olalım.

Eski 06-05-2013, 12:40   #1873
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Kasımpatı

Sayın Tourkana,

Batıda pek bonsaiden sayılmasa da Japonya ve Amerikada Kasımpatı bonsaileri ilgi görüyor. Ben de yıllardır bahçeden eksik etmediğim kasımpatılardan kayaüstü ve normal tarzda denemeler başlattım beklediğim gibi olursa sonbaharda yayınlarım. Amerikan sitelerinde bu konuda biraz açıklama var, yapanlardan biriylede yazışıyorum ama Kasımpatının ustası tabi ki Japonlar. Bu konuda geniş bilgi alabilirseniz sevinirim.

Ben şu an bahçedeki çok yıllık odunlaşmış anaçları kayaüstü ve saksılara dikdim onlarla çalışıyorum. Uç alımlarına başladım. Kolay bir iş değil ve çalışmayı bir sonraki yıla devretmek çok zor o nedenle olsa gerek Avrupada bu konuyu pas geçmişler.

Alıntı:
Japonya Omiya Köyüne gittiğimde Bonsai bahçesi sahipleri ve yetiştiricilerle konuşup bol bol bilgi alacağım demiştim. Sizin de sormak istediğiniz , bilgi almak istediğiniz konular olursa bana yazın ki, aklıma gelmeyen konularda da bilgi sahibi olmuş olalım.

Eski 07-05-2013, 08:30   #1874
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Güven Bey ,

Ben de birara bayağı bir ilgilenmiştim Kasımpatılarla , hatta bu kitabı amazon.com'un 2. el bölümünden sipairş ettim, tabi ikinci el olduğundan eşya niteliğine girdiğinden gönderim yapamıyorlar, ben de bir arkadaş üzerinden göndertmek istedim, 6 ay oldu hala gelmedi, sanırım kitabı hacıladılar. Aklımda hala , bulursam bu kitaptan alacağım mutlaka , bilgileri burdan sağlarız.

Kitabın linki : The art of the chrysanthemum;: Japanese techniques for creating bonsai, cascades, giants and other potted styles: Tameji Nakajima, H. Carl Young: Amazon.com: Books

Eski 07-05-2013, 08:58   #1875
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Teşekkürler Hasan Ali Bey,

Kitap gelirse bakmak isterim. O konudaki en iyi kitap olduğu söyleniyor. Zaten yapanlar genelde bu tekniğe göre yapıyorlar, özet şeklinde bilgi aldım ona göre yapıyorum. Bir Amerikalı da başka bir teknik geliştirmiş ama başkaları tarafından beğenilmediğini söylüyor. Toprakta kök kısmında 3-4 cm çapa ulaştırabildiğim kasımpatılarım oluyor, geçen yıl birkaç tanesinin gövdesini 1.5 cm çapında 70-80 cm kadar geliştirebildim. Saksı ve kayada bu kadar geliştiremem ama sonbaharda ilk sonuçları alırım.

İyi çalışmalar dilerim..

Alıntı:
Güven Bey ,

Ben de birara bayağı bir ilgilenmiştim Kasımpatılarla , hatta bu kitabı amazon.com'un 2. el bölümünden sipairş ettim, tabi ikinci el olduğundan eşya niteliğine girdiğinden gönderim yapamıyorlar, ben de bir arkadaş üzerinden göndertmek istedim, 6 ay oldu hala gelmedi, sanırım kitabı hacıladılar. Aklımda hala , bulursam bu kitaptan alacağım mutlaka , bilgileri burdan sağlarız.

Kitabın linki : The art of the chrysanthemum;: Japanese techniques for creating bonsai, cascades, giants and other potted styles: Tameji Nakajima, H. Carl Young: Amazon.com: Books

Eski 23-05-2013, 11:14   #1876
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-04-2013
Sn. Tourkana umarım iyi bir seyahat olur sizin için ve dolayısıyla bizim için şimdiden merakla bekliyorum gezi dönüşü bilgilerinizi. Umarım herşey yolunda gider.
İyi seyahatler...

tourkana beğendi.
Akhilleus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2013, 14:35   #1877
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2013
merhaba arkadaşlar formda yeniyim bir tane tohumdan yeni filizlenmiş karaçamım var ve bir sürü çıkamayan akçaağaç, çiçekli dogwood ve nar tohumlarım var o çıkmayan tohumlarımdan ümidi kestiğim için bir internet sitesinden bonsai fidanı diye mersin ağacı ve lantana sipariş ettim ne yazıkki lantanam resmen kurumuş fidan olarak gönderilmiş... ne kadar heves ediyorsam o kadar geri mi tepiyor anlayamadım ama sormak istediğim bu mersini ben ağaç diye aldım ama o bir çalıymış özetle mersinden bonsai olur mu? şimdiden teşekkürler

turuncukabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2013, 14:43   #1878
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turuncukabus Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar formda yeniyim bir tane tohumdan yeni filizlenmiş karaçamım var ve bir sürü çıkamayan akçaağaç, çiçekli dogwood ve nar tohumlarım var o çıkmayan tohumlarımdan ümidi kestiğim için bir internet sitesinden bonsai fidanı diye mersin ağacı ve lantana sipariş ettim ne yazıkki lantanam resmen kurumuş fidan olarak gönderilmiş... ne kadar heves ediyorsam o kadar geri mi tepiyor anlayamadım ama sormak istediğim bu mersini ben ağaç diye aldım ama o bir çalıymış özetle mersinden bonsai olur mu? şimdiden teşekkürler

Merhaba sn turuncukabus,

Elbette olur, hatta mersin türlerinin çoğu yaprak büyüklükleri, folyaj özellikleri, bodur olmaları vs. itibariyle bonsaiye çok uygundur.

turuncukabus beğendi.
Eski 04-06-2013, 12:14   #1879
Yeni Üye

erdem7's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2013
Bonsaiyle tanışmam bir kaç yıl önceye dayanıyor. Ama şimdiye kadar; gerek sabırsızlığımdan (paludaryum ve karides üretimiyle aştım bu sorunu; artık o kadar sabırsız değilim) gerekse "batırırım" korkusuna başlayamadım... Kponuları okuyorum ama fazla bir şey anlayamıyorum... Malum, öğrenciyim; o yüzden de düşük bütçem var... Bana şu işi, teknik terimlere girmeden ama teknik terim sözlüklü bir açıklamasını yapabilir misiniz rica etsem? Çünkü gerçekten hiç bir fikrim yok ve bir kaç ay önceye kadar bonsainin bir "hibrid ağaç" olduğunu sanıyordum

Düzenleyen erdem7 : 04-06-2013 saat 12:16 Neden: eksik
erdem7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2013, 14:05   #1880
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

14 Temmuz Pazar gününe , Atölye Çalışması (Workshop ) var, ağacınızı alıp da gelin, Japon usta Masashi San 'ın teşrifleriyle güzel bir çalışma olacak.

Ayrıntılı bilgi burada,
agaclar.net, İstanbul 15.Bonsai Çalışması Japon Masashi Hirao (14 Temmuz Pazar)

Sakaki beğendi.
Eski 16-07-2013, 08:28   #1881
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Masashi ustanın eşliğinde gerçekleştirdiğimiz 15.Bonsai Atölye Çalışması'nın fotoğraflarını galeriye yükledim.
4 tane Japon Rehber eşliğinde , Bonsai felsefesinden tutun teorik ve pratik bir sürü konuda bilgi aktarımı oldu, bilmediğim birçok konu hakkında bilgi sahibi oldum. İzmir'den ve Trabzon'dan bile gelen arkadaşlarımız vardı.

Fotoğraflar için;
http://www.agaclar.net/galeri/browse...?c=641&userid=

sagol beğendi.
Eski 21-08-2013, 19:38   #1882
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Herkese merhabalar. Biraz hastalandım da, onunla uğraştım.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2013, 19:46   #1883
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Geçmiş olsun Mehmet Bey,

Sağlıklı günler dilerim...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster

Sakaki beğendi.
Eski 21-08-2013, 19:46   #1884
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Geçmiş olsun doğa sevgisi olduğu sürece bu tür sorunlarla kısa sürede başa çıkılacağını biliyordum. Yeterki bizi bağrına basan doğaya bizde zarar vermeden yaslanalım.

maki01 ve Sakaki beğendi.
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2013, 21:41   #1885
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Memet abi merhaba, tekrar aramızda olmana sevindim
Umarım bundan sonra sağlığın eskisinden daha iyi olur

maki01 beğendi.
Eski 21-08-2013, 22:55   #1886
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Geçmiş olsun ,

Adem Keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2013, 12:58   #1887
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Mehmet hos geldin.. Gecmis olsun..

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2013, 13:52   #1888
Ağaçsever

_Cihan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2013
Merhaba arkadaşlar. Bende bonsai rahatsızlığına yakalandım. Bitki yetiştirme konusunda çok yeniyim. İnternetten araştırırken bu siteyi buldum ve üye oldum. Kuzeye bakan bir evde oturuyorum ve ev sabah 9-12 gibi çok az güneşi görüyor. Sizce çok güneş almayan bir ev içerisinde tohumdan çimlendirme yapmak ve onu büyütebilmek için genel olarak neler yapabilirim? Teşekkürler

tourkana beğendi.
_Cihan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2013, 13:31   #1889
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Gölge isteyen ağaç mümkün ,ama siz tohum çimlendirmekten söz ediyorsunuz. Tohumdan bonsaiye başlamak çok kolay değil.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2013, 15:57   #1890
Ağaçsever

_Cihan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2013
Sabırlı ve istekliyim bu konuda. Hazır bir ginseng bonsaim var evde ama üzerinde pek sanatsal çalışılmamış. Hem onunla ilgileniyorum hem tohum çimlendirme çalışmaları yapıyorum. Bonsainin bir sabır ve sanat işi olduğunu düşünüyorum. Bu arada kendimi geliştirmek için birkaç fidan alıp ekip üzerinde çalışmayı da düşünüyorum ama evimiz kuzey ve doğuya baktığından başarabilecekmiyim şüpheliyim biraz. Sevgiler

_Cihan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024