agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Binmese

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-08-2009, 12:14   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2009
acemi bonsaicinin günlüğü-Fıstık Çamı

Merhabalar,
bir süredir bonsai ile ilgileniyorum ayrıca evimde saksılarım var çiçeklerim falan daha hiç öldürmedim. Bende fıstık çamı ile başlamaya karar verdim ve dün bir tane diktim tohumdan. Ve fuarda İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bademli fidancılık standında bedava fidan dağıtıyordu ancak gecenin en sonunda gittiğim için bana kötü denebilecek bir fidan kaldı. Fotoğrafını da koymak isterim. Eve geldim biraz sıkı bağlanmış yavaşça çıkarttım. o kadar inceydiki fidan kendi kendine dik duramıyordu. Elimdeki çitalardan bir tane iliştirdim dibine hemen ve bağladıkları naylon iple sıkmadan gevşek bırakarak bağladım. Gece yatmadan damlayla gibi su verdim, dibinin ne kadar ıslak olduğunu kestiremedim çünkü. Deniz kumu gibi bir toprak koymuşlar ve plastik bardağa dikmişler tohumu. Ama fidanın ucu iştahlı bir tek altı çok cılız zamanla büyür umarım. Ailemiz tarımla ilgili olduğunda ilaç ve gübre bulmam çok zor değil. Hatta teyzem çamlar için sıvı bir gübre getirmişti. Sulandırıp hemen azıcık vermeyi düşünüyorum, az vereceğim çünkü kökleri daha çok az gelişmiştir tahminimce yakmak istemiyorum ve kutuda gelmedi gübre bir pet şişede geldi içeriğini bilmiyorum azot mu nitrat mı temkinli olarak az vermekte fayda var. Bir yapı markete gidersem oradan güzel bir sıvı gübre bakacağım kendime. Tohum için şimdilik yapacağım birşey yok çıkmasını bekliyorum. Tohumu ufacık bir saksıya koydum ve onun toprağıda çok güzel tahminim 15-20 gün arası çıkacaktır, ıslatmadım çatlatmadım geçen sen böyle bir tane dikmiştim çıktı balkolda rüzgardan kırıldı. (kuşlarda rüzgara yardım etti)

durum bu bakalım buraya yazacağım gelişmeler oldukça fikirlerinizide almak isterim. Aşağıdada fotoğrafları koydum ekte Bi de hemen tanışma bölümüne gidip kendimi tanıtacağım

iyi günler dilerim, iyi çalışmalar

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Görüntü0036.jpg (48.6 KB, 158 views)
Dosya Türü: jpg Görüntü0037.jpg (36.8 KB, 154 views)
Dosya Türü: jpg Görüntü0039.jpg (41.5 KB, 150 views)
Dosya Türü: jpg Görüntü0041.jpg (57.4 KB, 152 views)
Dosya Türü: jpg Görüntü0046.jpg (28.2 KB, 156 views)
kubilay44 beğendi.
Binmese Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2009, 15:11   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Başlamak için çam biraz zor olabilir. Fidanınızı birkaç sene büyümesi için bekledikten sonra güzel bir şekil verebilirsiniz. Bu arada başkaca fidanlar da alıp onlar üzerinde de çalışabilirsiniz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2009, 18:36   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2009
öyle yapacağım mesala pazar günü köye gideceğim orada bir bitki var. Diktiğiniz yerde hemen patlıyor. Çok cakbuk yayılabiliyor ve odunsu bir gövdesi var. Ve teyzeme de bir kaç zeytin,ardıç vs. sipariş edeceğim =) Zaman zaman notlarımı buraya aktaracağım. İyi günler dilerim.

Binmese Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024