agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yarım Kalmış Bonsailer (http://www.agaclar.net/forum/yarim-kalmis-bonsailer/)
-   -   Latif / Acer Palmatum (http://www.agaclar.net/forum/yarim-kalmis-bonsailer/16253.htm)

Latif 23-06-2009 11:39

Latif / Acer Palmatum

3 Eklenti(ler)
Bu sevdanın zor oldugunu anladım ve birkaç fidan aldım. Hepsinin saksılarını degiştirirken çok az bir şekilde kök temizligi yaptım.Japon kavagını havaların sıcak olması nedeniyle budama yapmam dogru olmaz diye düşünüyorum ve kendimi zor tutuyorum.Yapacak olursam son fotograftaki gibi nasıl olur?

bonsaisever 23-06-2009 17:54

Latif, aramıza hoşgeldiniz.

Acer Palmatumu budama yapmak yerine, yeriniz müsaitse yatırarak, yeniz müsait değilse havai köklendirme yapıp önümüzdeki sene bahara girmeden köklenen yerlerden budayıp bir iki fidan daha elde etseniz, daha iyi olmaz mı?

Ben olsam, böyle yapardım...

Latif 24-06-2009 14:41

Öneriniz çok hoşuma gitti. Dalların yere gelen yerlerinden kabuklarını sıyırarak topraga gömecegim.Birkaç fidanım olması için sabredecegim.Alırken japon kavagı dediler.Siz ise acer palamudu diyorsunuz.Katkılarınız için teşekkürler

bonsaisever 24-06-2009 21:13

Alıntı:

Siz ise acer palamudu diyorsunuz.
Ağacın ismi Acer Palamudu değil, Acer Palmatum.
Türkçesi; Akçaağaç olarak bilinen cinsin alt türlerinden, Japon Akçaağacı.

Köklendirme konusunda bilginiz yoksa burayı okumanızda fayda var.

Kolay gelsin...

Latif 29-06-2009 11:06

Uyku

3 Eklenti(ler)
öneriniz dogrultusunda yere yatırdım becerebildigimi bildigim kadarıyla seneye baharda anlayacagım.Yaz dönemi bol su vermem gerekir diye düşünüyorum.

bonsaisever 29-06-2009 17:41

Latif bey; saksıya suyu nasıl vereceksiniz?

Yatırma işleminde; kalın olan gövdesinin bir iki yerinden, dış kabuğu gövde kalınlığı kadar sıyırıp, sıyırdığınız bu bölgeyi toprakla örtseydiniz daha uygun olurdu.
Tabii sıyırdığınız bölgeye köklendirme hormonu kullanmanız çok daha iyi sonuç verirdi.

Latif 30-06-2009 09:48

Saksıya suyu karşıdan püskürtme yaparak ve su dolu şişeyi saksıya sokarak yapmayı düşündüm.
Dediginiz gibi gövde kalınlıgında iki yerden bilezik yaparak kabugu aldım.Tek eksigim köklendirme hormonu kullanmamak.
Degerli katkılarınız sayesinde birden fazla fidanım olcak gibi.

bonsaisever 30-06-2009 20:48

Saksının açık bölmesini naylonla kapatıp ip veya telle bağlayın, telin 3-5 cm gerisinden saksının yukarı bakan kısmını keserseniz saksının içindeki toprağı rahatlıkla sularsınız.

Başarılar...

bonsaisan 03-07-2009 00:49

Çok uzuzn bir gövdesi var.

İzmirde acerpalmatum iyi sonuçlar vermiyor.

Özelikle gece sıcaklığı 25 dereceninaltında olan yerlerde belki daha şanslı oluyorlar.

İzmirde direk güneş ışığında korumak gerekiyor.

Sıcak esen temmuz ve ağustos esintileri yapraklarda kuruma yapıyor.

BU yüzden dikkali olun ilk yılında iyi ve sağlıklı görünsede gecen seneler içinde o enerjitükene biliyor.

Tabii bu İzmir için gecerli.

Havai köklendirme yapabilir.

Çin daldırması denilen sizn yaptığınız yöntemde uygulana bilir.

Ama dediğim gibi İzmir merkeze yakın bir yrde isenzi ve gündüz sıcaklığı 35 derece ve üzeri bulunan yerlerde acerpalmatum çok zor bir türdür.

Başarılar.

Latif 06-07-2009 15:18

Teşekkür

Tüm katkı veren arkadaşlara teşekkürler.
Sayın Bonsaisan'ın dedikleri gözümü korkuttu.Büyük bir ihtimal bu fideyi bonsai yapabilme ihtimalimin az olduğunu anladım. Bir tane daha aldım.Onu da havai köklendirme yapacagım.
Sevgi dolu saygılar.

Latif 04-01-2010 17:05

İkinci fotograftaki gibi aynı şekilde bir fidanım daha var.Onu şimdi bekleyip Mart sonu havai köklendirme yapmayı düşünüyorum. Boyu uzun oldugu için.
Çin daldırması yaptıgımı ise Şubatta topraktan çıkarmayı düşünüyorum.
Acaba dogrumu ?
Sevgi dolu saygılar

Ali H. ALI 06-01-2010 10:21

Latif bey iyi gunler.
Ikinci fidaniniz icin yapacaginiz havai koklendirmeyi, dusundugunuz gibi mart sonu mayis ortalari yapabilirsiniz.

Ilk agacinizi da topraktan cikarmadan once topragi kazip kok durumuna bakiniz, gelismis kokler varsa koklenen yerin hemen altindan budayip saksiya dikebilirsiniz.

Hayal kirikligina ugratmak istemiyorum ama Japon akcaagaclari zor agaclardir. Umarim basarirsiniz. Bu arada Izmir bolgesinde guzel zeytin bonsailer yapilabilecegini dusnuyorum(ve ya baska yerli bir agac cesidi).

Kolay gelsin.

Latif 07-01-2010 10:20

Ali bey sizden kopya çektigim süpürge tarzı sögüt, ıhlamır, kavak çeligim ve karabiber (yalancı),zeytin fidelerim var çalışma yaptıkça yardımlarınızla ve sabırla bir bonsai'im olacagına inanıyorum.
Saygı dolu sevgiler

Latif 15-07-2010 11:26

Havai köklendirme

2 Eklenti(ler)
Çin daldırması denemem başarısız oldu zannedersem toprak ve sulama konusunda gerekli özeni gösteremedim.
İkinci fidanıma havai köklendirme denedim sonucu bekliyorum.Yaprakları çok zayıf oldugundan baharda budama yapmayı düşünüyorum.

bonsaisan 15-07-2010 14:02

çin daladırması uzun vadede olan bir çalışma köklendirmek istenilen kısım ki bu bitki biraz uzun boylu olmalı.

köklendirilen kısım düzgün bir eğim ile toprak içine daldırılır ve uç kısım toprak üstünde kalır.
uygulama sonucunu bir sene içinde veriçektir.

havai köklendirme türden türe koşuldan ve mevsimsen niteliğe göre köklenedirme hormonu kulanımına göre 3 ila 6 ayda başarılı sonuçlar veren bir köklendirme çalışmasıdır.

buradak,i en önemli etken kökleneçek kısımda acılan yaranın düzgün ve keskin olmasıdır.

bu kanbiyum kısmında ki ince cizginin belirli noktalarından kök sistemi oluşması sağlanması ve oluşan köklerin kahverengi ton dönüştüğü süreçde köklenen yerin kesi,lerek saksıya dikilmesi ile sonuçlandırılır.
her iki çalışmada özen ve sabır iseter.

inanıyorumk,i başarılı oluçaksınızdır.

saygılar

Latif 18-04-2011 19:58

latif/acer palmatum

2009 Mayıs ayında almış oldugum iki fidandan Çin daldırması başarısız oldu ancak ikincisi bilegim kalınlıgına ulaştı ve bu sene budadım. Bahçede yazın Pavlavyonun gölgesinde korundugu için yaşadıgını zannediyorum.Bu gün saksıda solucan gördüm saçı kıbrıs kullanmayı düşünüyorum.

Latif 17-05-2011 10:46

Latif/Acer palmatum

1 Eklenti(ler)
Havi Köklendirme yaptıgım fidanım ana daldan sürgün verdi

Latif 06-08-2011 21:23

latif/acer palmatum

2 Eklenti(ler)
Acerin son hali kışa gırerken budama yapıp boyunu kısaltacagım.Şimdilik uc alma ve gübre veriyorum başkaca birşey yapmıyorum

bonsaisan 08-08-2011 11:45

Latif abi başarılarının ve iyi sonuçların devamını dilerim.

tekomusti 09-08-2011 21:07

Lâtif hocam acer de havai koklendirme kaç günde koklendi acaba bende bir deneme yaptım 1ay oldu merak ettim ne zaman sökeyim poşeti saygılar

Latif 09-08-2011 21:14

havai koklendirmeyi 2 ay kadar beklettim ama basarisiz oldum

tekomusti 10-08-2011 20:20

Eyvallah hocam sagolun diger denemelerinizde basarilar saygılar

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024