agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-07-2008, 00:35   #1
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Vyssera / Yayla bonsai bahçesi

Bir balkon bir bonsai merkalısı için ne kadar yeterli tahmin edebilirsiniz. Bonsai merakımı daha geniş mekanlara taşımak üzere, Kayabaşı yaylasındaki evimin önünde bu ilkbaharda hazırlığına başladığım bir bonsai bahçesi oluşturuyorum. Şu anda Bir kayın, bir doğu ladini, bir üvez, ve birkaç değişik ağaç dikilmiş ama mevcut durumundan ziyade daha planlı, tüm ağaçlar birbiriyle uyumlu bir peyzaj çalışmasına dönüştürme niyetim var. Şimdilik sadece bulduğum ağaçları oraya diktim o kadar. İlerleyen zamanlarda değişik tasarımlarımı paylaşacağım inşallah. sevgiler.

Fotoğraflarda şimdilik mevcut 3 ağaç ve tek başına kıvrımlı dik tarz kayın ağacım görünüyor. Kayın yaklaşık 65 cm uzunlukta 3 cm kalınlıkta.

DSCN3090.JPG

DSCN3086.JPG

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2008, 00:41   #2
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Bu da ladinin ağır budamadan sonraki hali. Bu işlemler nisanda yapıldı, yayla iklimine göre kışsonu - ilkbahar başı sayılıyor. Ağaçların sağlığında bir sorun yok. Ben ladinler hakkında daha geniş bilgiye sahip olana kadar ağaç da kendini toplayacaktır.

DSCN3082.JPG

DSCN3083.JPG

DSCN3084.JPG

Eski 11-07-2008, 00:46   #3
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Budanan dalların gövdede kalan kısımları kuruduktan sonra, hafifçe oyularak uzaklaştırılacak, böylece daha doğal bir kapanma sağlanacak.

Eski 11-07-2008, 00:50   #4
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Kayının mevcut durumu, yeni sürgünleri henüz tüm dallara yayılmadı, daha 2 hafta önce yeşillendiği için biraz daha zamana ihtiyacı var.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 11.jpg (52.3 KB, 139 views)
Eski 11-07-2008, 07:15   #5
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Galeri: 1
Vyssera, sizin için tam bir nimet. Eğer sulama sorun olmayacaksa orada onlarca hatta yüzlerce ağacın uzun süreli gövde gelişimini bile yapabilirsin. Tabii ilerde onları Bonsai saksısına aktarabilmek için kök gelişimi teknikleri de geliştirmelisiniz.
Size kolaylıklar diliyorum. Önünüz açık olsun.

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2008, 13:34   #6
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Burada yetişecek ağaçların bir kısmını ilerde saksıya almak isteyebilirim, onun için kök gelişimi ve saçak kök oluşumunu bu ağaçlarda sağlayıp kademe kademe saksıya alacağım. Şu ana kadar acelecilikten dolayı kaybettiğim ağaçların oranı oldukça yüksek. Ağaçlar toprağa dikili olduğu için çok sık sulanması gerekmeyecek, yaylanın iklimi serin, eskisi kadar olmasa da sis ve yağmur oluyor. Ben haftada bir yaylaya gidiyorum, Gidince kontrol edeceğim.

Bu bahçe ile ilgili ana planım, bonsailer için bir geçiş yeri, ya da bir süre kalacakları bir yerdeğil de, kalıcı olacak bir çalışma. ( Yine de dediğim gibi bazı ağaçları saksıda görmek isteyebilirim ) Kayalık ve ormanlıklardan oluşan bir tasarım. 1850 metrede yetişebilecek türlerden inceleyip güzel bir çalışma yapmak istiyorum, teşekkürler.

Eski 12-07-2008, 16:35   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2006
Vysera biz bir iki ağaç üzerinde merakımızı taze tutarken siz bahçe olayına geçmişsiniz.Kıskandığımı itiraf etmeliyim.

cüce nar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2008, 16:58   #8
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2008
Galeri: 30
Ne güzel düşünmüşsünüz Vysera; belki birgün bizlerde ziyaret ederiz bahçenizi

Gülşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2008, 00:19   #9
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Sevgili Cüce Nar ve Gülşen hanım,

Karadenizde yaşayıp, hem de birşeyler dikebilecek kadar bir toprağım olduğu için gerçekten şanslıyım ve ne kadar şükretsek az, haklısınız O ki böyle bir imkanım var, güzel bi'şeyler çıkaralım. Söylediğiniz gibi, belki bir gün ziyarete gelirsiniz

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024