agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-05-2008, 14:27   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-04-2008
Sehernaz /Ardıç

Benim ardıcım ölmedi. Acaba yanlış mı yaptım? İlk denemem. Minicik minicik yeşertileri var budama yaptığım dal yerlerinde. Resimlerini çektim. Ama çekiniyorum,bu hangi stil,neye göre telledin gibi teknik sorular sorulmasından. Bonsai için özel olan saksılardan bulamadım. Bu yüzden normal bir saksıya yapmaıştım. Eleştirilerin sert olmayacağını bilsem resimlerini buraya koymak isterim.

Sehernaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2008, 14:33   #2
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın seher naz bu forumda olsun diğer tüm forumlarda hiç bir bonsai dostu sert bir eleştiri ve üslup sergiliyemiyeçekdir.

Bonsai sorarak danışılarak ve tecrübe edilerek gelişeçek bir sanatdır.
Soru sormadan ve tam doğruya ulaşmanız için paylaşmanız hem sizin için hemde yeni başlayan ve ileri düzeyde olan bonsai dostları için uygun bir düşünce olaçakdır.
Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2008, 15:23   #3
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Galeri: 1
Bonsaisan, değerli bilgilerin için teşekkürler.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sehernaz Mesajı Göster
Benim ardıcım ölmedi. Acaba yanlış mı yaptım? İlk denemem. Minicik minicik yeşertileri var budama yaptığım dal yerlerinde. Resimlerini çektim. Ama çekiniyorum,bu hangi stil,neye göre telledin gibi teknik sorular sorulmasından. Bonsai için özel olan saksılardan bulamadım. Bu yüzden normal bir saksıya yapmaıştım. Eleştirilerin sert olmayacağını bilsem resimlerini buraya koymak isterim.
Sehernaz, minik yeşertiler iyiye işaret, ancak resimleri görmek lazım. Bir üyenin yaptığı çalışmaları yayınlaması bizi sadece memnun eder. Kimse çıkıp bu ne biçim çalışma demez. Eğer deseydi biz buralarda olamazdık.
Bonsaiye gerçekten gönül vermişseniz çekinmeden ve ısrarla çalışmalarnızı sürdürün. Sonunda başarırsınız.

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2008, 15:38   #4
Ağaçsever

Heralde yapımdan kaynaklanan bir endişe..Göndermeye çalışyım resimleri.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Photo-0161.jpg (67.2 KB, 149 views)
Dosya Türü: jpg Photo-0233.jpg (31.4 KB, 137 views)
Dosya Türü: jpg Photo-0234.jpg (36.4 KB, 139 views)
Dosya Türü: jpg Photo-0236.jpg (37.2 KB, 141 views)
Eski 10-05-2008, 16:03   #5
Ağaçsever

Ancak bu resimler ilk günlere ait. Yeşertiler yok bu resimlerde. Fidanımın da çeşitli açılardan çekmişstim resmini,abim ne yapacağımı bilmediği için aynı resimler diye silmiş. Bu hafta yeşertileri de çekip yollarım.
Hani iki dal kaldı ya fidanda,aslında başlarken iki dal kalmasını planlamamıştım. Tellerken kırıldı.
Genel görünüm olarak da bonsai ye benzemedi. Doğal görünümünde olması gerekiyordu. Şimdi sadece yaşatmaya çalışıyorum. Eğer ölmezse bu iki dalı da iptal edip,yeni filizlerin büyümesini bekleyeceğim.
Yine de bu iki daldan birinin şeklini değiştirdim. Daha aşağıya doğru eğdim. Ana gövde çok çıplak kalmasın diye. Fotoğraf makinası yeni elime geçti. Ve fidanım evde. Yeni resimlerini umarım en kısa zamanda koyabilirim.

Eski 10-05-2008, 16:22   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Sehernaz, merhaba hos geldiniz.
Bonsai bilgi ve deneyimle ogrenilen bir guzel ugrastir. Kimsenin ilk yaptigi bonsai daha once resimlerini, gorup da yapmak istedigi bonsailere benzemez. Zaman icerisinde ogrendigin bilgileri uyguladikca cok iyi bonsailer yapabilirsin.

Calismalarina arkadaslardan gelecek elestiri ve onerilere acik oldugun surece daha hizli ogreneceksin cunku acemiligi bir tarafa birak, agaclar uzerindeki hatalari yanlisliklari(ustalarin yaptigi calismalarda bile) disardan bakan biri daha iyi goruyor. Onun icin elestirileri bonsai ogrenmen icin hep olumlu algila. zaten her agac elestirilirken daha iyiye daha guzele nasil ulasilir diye elestiriliyor. O yuzden elestiriler alinmana uzulmene neden olmamalidir.

Ekledigin resimlere baktiktan sonra bircok arkadas goruslerini bildirecektir. artik is sana dusuyor, simdiden sana klayliklar diliyorum.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2008, 18:59   #7
Ağaçsever

Teşekkür ederim Ali H. Ali. Dediğim gibi ilk hedefim denememi yaşatmak. Kök kalınlaştırmakla ilgili yazılarınızı okudum. Şimdi ölmezse denemem,kökünü kalınlaştırıp doğadaki görünümüne kavuşturmaya çalışacağım.
Eleştirilere gelince;ağaç katili! seni hapse atmak gerek deseler bile alınmayacağım. Ama bir çekingem de daha fazla fidanı öldürmemek. Üzülürüm. Sonuçta doğada büyüme şansını elinden almış olacağım bari hayatta kalmasına engel olmayayım diye düşünüyorum.
Tekrar teşekkür ederim.

Eski 10-05-2008, 23:43   #8
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Galeri: 1
Sehernaz, sayfan da açılmış oldu, tebrikler.
Fidan ile çalışmaya başlamak bile cesaret gerektirir. Siz budama ve telleme konusunda ilk adımı attınız. Bunu küçümsemeyin çünkü çevremdeki birçok arkadaş atölye çalışmasına katılmasına karşın henüz fidan seçip budama ve telleme denemesi yapamadılar.

Fidan seçiminiz fena değil, budamadan önce yayınlayıp öneri alsanız daha iyi olurdu. Örneğin ortadan uygun bir dalı lider olarak seçerek ordan ana gövdeyi kesip seçtiğin dalı yukarıya doğru tellesen, alttaki seçtiğin diğer dalları da kısaltıp telleyerek hafif aşağıya doğru eğerek dik tarza ilk adımı atabilirdin.

Alttan kalınca bir dalı kısaltıp tellesen, hemen üstte ters yöndeki daha kalın bir dalı da lider seçip ordan ana gövdeyi budayarak yeni lider dalı gövde yapsan ve üzerindeki dalcıkları budama ve telleme ile tarza uygun şekillendirsen kıvrımlı dik tarza ilk adımı atmış olurdun.

Son hali ile fidanını bonsai yapmak için 1-2 yıl daha çok zamana ihtiyaç vardır. Onu yaşatmaya çalışın. İlerde çıkacak yeni dalları kullanıp bonsai yapılabilir ancak o kadar beklemenize gerek yok. Başka uygun fidanlar seçin, önce burada yayınlayarak aldığınız öneriler ile şekillendirmeye başlayın. İhtiyacınız olan birçok bilgiyi forumda bulabilirsiniz.
Kolay gelsin,
Saygılar.

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2008, 17:43   #9
Ağaçsever

Teşekkür ederim msgurkan.
Fidan seçimi için fazla seçeneğim yoktu. Bunu bile zor buldum. Bu denemeyle en azından dal kırmadan tellemem gerektiğini öğrendim.
Önerilerinizi tekrar ve dikkatle okuyacağım.

Eski 13-05-2008, 18:46   #10
Ağaçsever

Sayın msgurkan, aklıma bir konu takıldı. Hani demiştiniz ya bu fidanı beklemenize gerek yok,yeni fidanlar alabilirsiniz diye. Yaz geliyor ya,budama veya telleme yapamam yaz olduğu için değil mi?
Bulunduğum yer yayla gibi bir yer olduğu için her tür ağaç yetişmiyor. Toros sediri,bu ardıç gibi ama yaprak uçları dikenli olan çeşidi,bunun dışında da elma,ayva,kiraz gibi meyveli ağaçlar çokça yetişiyor.
İklime uygun türler seçersem yaşamaları daha kolay olur. Yeni başlayanlar için ardıç ağacı daha uygunmuş. Yine ardıç mı alayım?
Şimdi fidanları temin edip,önümüzdeki sonbahar-kış aylarında mı çalışmaya başlamalıyım?

Eski 07-11-2008, 22:56   #11
/

Giriş Tarihi: 30-10-2008
merhaba sehernaz ,evet bölgede her türlü ağaç yetişmez ancak meyva türü bol yetişir,bende maraşta görev yapıyorum.Ben bu tür çalışmalara hiç katılmadım sadece izliyorum ,benim genelde ilgi alanım çiçek yetiştirmek

cevreizcisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024