agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-03-2008, 13:01   #31
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2008
Bilgiler ve temenniler beni ne kadar mutlu etti anlatamam Ali bey. Zaten yeşim ağacı diye düşündüğüm bu bitki de çok kırılgan tellemek şöyle dursun sarkık tarz çalışma yapmak istediğimde bile kalanchoemin dallarını kırdım. Bilmiyorum yeşim ağacım nasıl olur. Şimdilik hayali ile yaşıyorum. Ama hayal etmek bile çok güzel.

bepsi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2008, 08:50   #32
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
cimcik alma

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Kutahyanin kislarinin cok soguk oldugunu ogrenince ve konu yesim agaci olunca onun soguktan korunmasi gerektigini belirtmem gerekti.

Yesim guney Afrika yerli bitkisi bir sukulettir. Yapraklarinda ve govdesinde su toplama ozelligi vardir. O yuzden sulamaya dikkat edilmeli cok su verilmemelidir.(cok su yapraklarinin daha fazla su toplayip yukarilardan agirlasmasina toprak altinda ise zayif bir kok sistemi olusmasina, koklerin iyi gelismemesine ve curumelere neden olabilir.)

Bol gunes ve isik alan bir yerde olmalidir. Kista sicakligin sifira yakin veya sifirin altina dusen bolgelerde iceri alinip korunmalidir bu yapilmazsa soguktan ve dondan olumsuz etkilenip donup sonrada eriyecektir.

Yesim agacinizin iyi bir forumda olmasini istiyorsaniz yeni buyuyen taze surgunleri geride 1-2 cift yaprak kalacak sekilde cimcik alimla surekli budamalisiniz.

Tel sararken teli gevsek sarmiya ve dali egerken, diger agaclara gore daha fazla ozen gosteriniz cunku cok kirilgandir.

Cinliler yesim agacinin sans ve para getirdigine inaniyor.
Sansiniz ve paraniz (ben buna sagliginizi da ekliyorum) bol olsun.
İyi günler Ali Bey,
Ben de geçenlerde bir yeşim bitkisi diktim, budadım,yeni filizlerin çıkmasını bekliyorum. Amacım bonsai olsun. Değişik bitkilerde evde çalışmak istiyorum. Ablam verdi. Sanırım 3 yıllık bir bitki. Gövdesi biraz kalınlaşmış. Bahçemde de 4-5 yıllık bir tane var ama bonsai çalışmaya kıyamıyorum.
Bu bitkide budamayı sürekli önermişsiniz.
Konuyu biraz daha detaylı verebilir misiniz.
Teşekkürler.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 14:15   #33
Ağaç Dostu

sasahin's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Galeri: 10
bepsi nispet olsun sana diye söylüyorum hafta sonu bauhaus'a gittim istanbul'a. ve bir tane yeşim bonsaisi aldım (15 ytl idi) bi fotoğrafının çekip eklerim kıskan diye
Ali beye de verdiği bilgilerden dolayı teşekkürler.

sasahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 14:36   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
İyi günler Ali Bey,
Ben de geçenlerde bir yeşim bitkisi diktim, budadım,yeni filizlerin çıkmasını bekliyorum. Amacım bonsai olsun. Değişik bitkilerde evde çalışmak istiyorum. Ablam verdi. Sanırım 3 yıllık bir bitki. Gövdesi biraz kalınlaşmış. Bahçemde de 4-5 yıllık bir tane var ama bonsai çalışmaya kıyamıyorum.
Bu bitkide budamayı sürekli önermişsiniz.
Konuyu biraz daha detaylı verebilir misiniz.
Teşekkürler.
Agaciniz surekli surgunler verip buyuyeycektir. Yeni cikan surgunler,3-4 cift yaprakli olunca surgun uzerinde 1 cift yaprak kalacak sekilde cimcikleyerek budayiniz. Budanan yerden kisa bir zaman sonra iki surgun verecektir. Bu surgunlere de ayni islemi uygulayiniz. Birkac yil icerisinde toplu ve guzel gorunuslu bir agac elde edeceksiniz.(Agaciniz uzerinde dal gelistirmek istiyorsaniz hic budama yapmadan o dalin istediginiz buyukluge gelmesini bekleyip daha sonra dalin ucunu koparip gerilerden dalciklar cikarmiya tesvik edmelisiniz.)
Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2008, 09:58   #35
Ağaç Dostu

sasahin's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Galeri: 10
yeşim bonsai

bepsi hanım resmi bu, bi daha gidersem size de alırım bir tane.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 100_8552.JPG (45.6 KB, 261 views)
sasahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2008, 12:07   #36
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Hımmm ne kadar güzelmiş

Bursa'da yokmu bu ağaçlardan. Belki giderim bu günlerde Bursa'ya ne de olsa havalar güzelleşti. Bir hafta sonunu ayırmak lazım. Ben hala hangisi kolonche hangisi yeşim ağacı bir türlü ayırt edemiyorum. Bulursanız memnun olurum ******. Ayrıca umarım bakabilirsiniz bu ağaca. Benim kurt bağrı bonsaim yapraklarını döktü. Dün yeni bir saksıya aldım. Yeniden besin verdim. Umarım kurtarabilirim.

Eski 10-04-2008, 12:47   #37
Ağaç Dostu

Bepsi, sagligi iyi olmiyan ve saksisini yeni degistiginiz agaclariniza iki, uc hafta besin vermeyiniz.
Kurtbagri yapragini dokmiyen bir bitkidir. Yapraklarini dokmesi susuzluktan ve ic mekanda tutulmasindan olabilir.
Agaciniza sagliklar size de iyi gunler dilerim.

Eski 10-04-2008, 13:18   #38
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Ali Hocam ben kök budaması yaptıktan sonra besin vermemiştim zararı olur diye ama saksı değişiminde verilmeyeceği galiba dikkatimden kaçmış. Ama yinede umutluyum. Çünkü yeni çıkan dallarda kuruma yok. Sadece kel bir şekilde duruyor ve bu da benim bonsai işinde ne kadar başarısız olduğumu gösteriyor galiba. Çünkü yaprakları varken çok daha güzeldi ve bana huzur veriyordu. Şu an kendimi kötü hissediyorum.

Eski 10-04-2008, 13:59   #39
Ağaç Dostu

Umarim agaciniz baharin verdigi enerji ve yasam istegi ile tekrar sagligina kavusur'
Agaclar yapraksizkende guzeldir. agacinizin yapraksiz dallarini daha iyi gorebilirsiniz hangi dallarin agacinizin goruntusunu bozdugunu daha iyi farkedebilirsiniz. Ustelik dallar uzerinde patlayip gelisecek olan yapraklari izlemek baska bir keyiftir.
Iyi gunler.

Eski 24-06-2008, 12:44   #40

izzeterisen's Avatar

Portulacaria'nı yetişme istekleri.

Ben çok güzel bir Portulaca afra bitkisi buldum, bonsaiye benziyordu. Ben de hiç bonsaim olmadığı için bulduğum plastik bir kaba yerleştirerek bonsaim olarak salona koydum.Boyu 12 cm.
JD604219.jpg
Merak ettiğim konu bu bitkinin ışık isteği ile ilgili.
Bu bölümden aldığım bir alıntı bu :
"Bol gunes ve isik alan bir yerde olmalidir"
Bakşa bir sitede ise çöyle diyor :
"Do this:
1. Take it out of the sun. Give it partial sun in the morning. Not full sun all day.
5. Keep it in partial shade for several weeks until you start to get new growth all over the plant."
Ben bu bitkiyi salonda tutacağım. mümkün olacakmı acaba?
Ben bu bitkiyi hiç güneş dışında bir yerde görmedim. İç mekan bonsai olacak bitkiler listesinde de bulamadım.
Teşekkür ederim.

Düzenleyen izzeterisen : 23-08-2009 saat 23:02 Neden: isim yanlışlığı
Eski 24-06-2008, 13:53   #41

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Çok güzel bir gövdesi var. Direk gün ışığından koruyu ndiyor ingilizce metin ama iç mekanda tutun gibi bir ifade yok. En azından yaz boyunca yarı gölge bir ortamda tutabilirsiniz görünüşe göre.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2008, 13:59   #42
Ağaç Dostu

Guzel gorunen bir agac, Bol isik alan bir yerde olursa belki ev icinde de yetistirilebilir. Isik almiyan bir yerde buyumesinin sagliksiz olacagini dusunuyorum. Disarida, hem gun boyu gunes goren hem de yari golge yerlerde saglikli yasamini surdurebilir. Surekli gunes goren yerlerde, yaprak renkleri yesilden hafif sariya donebilir ve yaprak boylari daha kucuk olurken yapraklar arasi mesafede daha kisa olur.

Benim yetistirdiklerim hep disarda oldugu icin, ev icerisinde uzun bir zaman nasil bir gelisme gosterecegini bilemiyorum. Icerde sagliginin bozuldugunu gorurseniz disari cikarmalisiniz. Yesiminizin ev icerisindeki gelismelerini burada paylasmayi da unutmayiniz.

Eski 24-06-2008, 14:27   #43
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
wikipedia'da iç mekan bonsai listesinde bitkinizin adı var.*

Indoor_bonsai

*Forumdaki sayfaya da ekleyeyim.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2008, 14:28   #44

izzeterisen's Avatar

Çok teşekkür ederim.
Bu bitkimi örnek olarak aldığım aşagıdaki bitki gibi çalışmak istiyorum. Sizce de uygun mudur?
Bir de tarzının adını öğrenebilir miyim?
bonzais024am4.JPG

JD6 04219.JPG

Eski 24-06-2008, 20:25   #45
Ağaçsever

dentist48's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2007
benimde var mutfak ta (bol camlı ve ferahtır ama hiç üzerine güneş direkt vurmuyor) gayet normal daha önce resmini yayınlamıştım burada

dentist48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2008, 20:28   #46
Ağaçsever

dentist48's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2007
bende yeniden baktım resimdeki hali oldukça çıplakmış şimdi daha yeşil ve bol yapraklı

dentist48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2008, 18:43   #47
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
şu aralar bunların canlanma zamanı,çimdikleyebildiğiniz kadar çimdikleyin,,,koparılan yerlerden ikişer tane baş vereceklerdir...

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2008, 11:15   #48

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Guzel gorunen bir agac, Bol isik alan bir yerde olursa belki ev icinde de yetistirilebilir. Isik almiyan bir yerde buyumesinin sagliksiz olacagini dusunuyorum. Disarida, hem gun boyu gunes goren hem de yari golge yerlerde saglikli yasamini surdurebilir. Surekli gunes goren yerlerde, yaprak renkleri yesilden hafif sariya donebilir ve yaprak boylari daha kucuk olurken yapraklar arasi mesafede daha kisa olur.Benim yetistirdiklerim hep disarda oldugu icin, ev icerisinde uzun bir zaman nasil bir gelisme gosterecegini bilemiyorum. Icerde sagliginin bozuldugunu gorurseniz disari cikarmalisiniz. Yesiminizin ev icerisindeki gelismelerini burada paylasmayi da unutmayiniz.
Benim bu bitkim de kurudu, yani çürüdü.O nedenle oda içinde gelişmesini size resimleyemiyeceğim. Ama bir süreden beri portulaca afra bitkisini inceliyorum bulduğum yerlerde. Vardığım sonuç, oda içinde ancak, güneş gören bir tül perde önünde yetiştirilebileceği oldu.

Bazı resimler :

Tam güneş altında yetişen bir P.afra.
tam güneş.jpg

Tam güneşte yetişmiş bir bitki
tamgüneş2.JPG

Az güneş alan bir bitki :
az güneş alan.JPG

Öğlene kadar güneş alan sonra gölgede kalan yeni bitkiler .
öğleye kadar güneşte.JPG

yarım günden daha az güneş alan bitki (öncesinde tam güneş alan bitkinin dalı idi9
yarım günden az güneş.JPG

Eski 23-07-2008, 11:32   #49
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
yeşim

Bu da benim ağacım nasıl bir form verebilirim?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Photo-0083.jpg (34.8 KB, 159 views)
Dosya Türü: jpg Photo-0084.jpg (35.5 KB, 157 views)
Dosya Türü: jpg Photo-0085.jpg (31.8 KB, 157 views)
Dosya Türü: jpg Photo-0086.jpg (32.1 KB, 156 views)
Dosya Türü: jpg Photo-0087.jpg (30.6 KB, 158 views)
berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2008, 11:44   #50
Ağaç Dostu

Berduray yesim agacini selale tarzi yapabilirsin. Kivrimli dik tarz yapabilirsin.
Dallari telleyip istedigin gibi bukebilirsiniz yalniz cok zorlamayiniz kirilip kopmalar olabilir, fazla olan gereksiz dalciklari da budayiniz ve agacinizi surekli budayip onu istediginiz foruma sokunuz. Budadiginiz surgun ve yapraklari atmayiniz cok kolay koklenen bir bitki. Onlardan ya baska bonsailer yaparsiniz **** tanidikleriniza verirsiniz.

Kolay gelsin.

Eski 28-07-2008, 11:52   #51
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
bonsai için uygun form arayışları

Hocam çok teşekkür ederim, hemen işe koyulayım.

Yakın gövde fotoları;

Şelale tarzı için hangi dalı feda edeceğime karar veremedim?

Soldaki dalı kapadım böyle mi?(3. resim)

Yoksa alttaki fotolar mı?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Photo-0144.jpg (28.3 KB, 126 views)
Dosya Türü: jpg Photo-0140.jpg (29.2 KB, 127 views)
Dosya Türü: jpg Photo-0141.jpg (26.4 KB, 127 views)
Dosya Türü: jpg Photo-0143.jpg (24.1 KB, 126 views)
Dosya Türü: jpg Photo-0142.jpg (27.7 KB, 128 views)

Düzenleyen vyssera : 28-07-2008 saat 18:35
berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2008, 12:38   #52
Ağaç Dostu

49. mesajinizdaki 2. veya son fotograftaki sol tarafa uzanan govdeyi telleyip, once yukselip sonra yereparalel olarak egildigi yerden baslayip dali asagiya egip selale tarzi yapabilirsiniz, egilimin basladigi yerin uzerindeki surgunleri de agacin ust tarafindaki zirve olarak kullanabilirsin.

Selale tarzlarinda govde once yukari yukseliyor ve sonra keskin bir donusle asagiya sarkiyor. Kagitla ortmiye calistigin govde bu yapiya, senin selale tarzi yapmak istedigin govdeden daha uygun oldugunu dusunuyorum.

Kolay gelsin.

Eski 10-07-2012, 20:06   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2011
Ne kadar güzel bir uğraş olduğunu ancak bonsai ile uğraşanlar ve bunu hayatın bir parçası haline getirenler bilir...ellerinize sağlık...

Ahmet Bağbek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024