agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-03-2008, 23:01   #1
Ağaç Dostu

sasahin's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Galeri: 10
sasahin / ligustrum

Arkadaşlar yaşlı bir ligustrum almıştım geçen yaz bonsai adayı, deneme amaçlı. dün üst kısımlarını biraz kırptım ama budama işlemini henüz gerçekleştirmedim. ilk denemem olacağından aslında ağaç nasıl olacak. bonsaiye uygun mu, hangi tarz olabilir, budamayı yapabillecek miyim gibi bir çok soru var kafamda. beraber karar verelim diye bir kaç resmini çektim. mevsimi geçmeden budama işlemini önümüzdeki haftasonu yani 23 martta tamamlamam gerekir diye düşünüyorum. ya da götürüp bir yol kenarına dikeceğim katkılarınızdan dolayı şimdiden sağolun...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg aday_ligustrum1.jpg (60.4 KB, 205 views)
Dosya Türü: jpg aday_ligustrum2.jpg (56.4 KB, 196 views)
Dosya Türü: jpg aday_ligustrum3.jpg (55.2 KB, 194 views)
Dosya Türü: jpg aday_ligustrum4.jpg (49.7 KB, 196 views)

Düzenleyen sasahin : 03-03-2009 saat 19:21 Neden: silinen resimleri ekleme
sasahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2008, 10:09   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Sayın Sasahin,

Gövde güzel görünüyor. Yanlız yukarı giden dalların biraz kırpılmaktan daha fazla budanması gerek. Bunun için uygun zamanı, ligustrum sahibi arkadaşlar size söyleyeceklerdir.

Güle güle büyütün.

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2008, 13:24   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Sasahin merhaba, kurtbagrini yol kenarina da dikebilirsiniz, ama bonsai yapmak istiyorsaniz sanirim biraz zamaninizi alacaktir.
Kurtbagrinin yasli dallarini egip bukmek zordur. Sizin resmini eklediginiz agacin da, hep bir yerden cikan govdeleri istenen foruma sokmak, zor bir is.
Benim agacim olsa, bonsainin boyunun ne kadar olacagina karar verip tum govdeleri budar yeni cikacak surgunleri de degerlendirip dal dizimlarini yapar, cok govdeli bir bonsai elde ederdim. Kurtbagri derin budamalari kabullenen bir bitkidir budamaktan cekinmeyiniz.

Budadiktan sonra saksinin icerisindeki yabanci otlari temizleyiniz, yeni surgunler cikmaya basladigi zaman ona gubre veya besin verebilirsiniz.
Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2008, 13:33   #4
Ağaç Dostu

sasahin's Avatar

kök budamasını da aynı anda yapabilir miyim. Şu an kökler bulunduğu saksından taşmış durumda da.

Eski 20-03-2008, 12:21   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2008
Sayın sasahin
Ben şimşirimde hem dal budaması, hemde kök budaması yapmıştım(aynı anda).Şu anda can çekişiyor, bence acele etmeyin .Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olacaktır.
Kolay gelsinn

tijeen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2008, 13:23   #6
Ağaç Dostu

Sayin Sasahin, Kurtbagrina once dal(govde) budamasi yapiniz. budanmamis kokler tum enerjiyi yeni surgunler vermek icin kullanacaktir. Bu yil olusacak yeni surgunlerden sonra gelecek yil bu mevsim kok budamasi yapip agacinizi daha sig bir alistirma saksisina alabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Eski 20-03-2008, 13:50   #7
Ağaç Dostu

sasahin's Avatar

Ali bey ilginize teşekkürler. Hafta sonu tahmini 30 santimden üstünü ve alttaki ince dalları budayıp yeni sürgünleri bekleyeceğiz anlaşılan.

Eski 03-03-2009, 19:50   #8
Ağaç Dostu

sasahin's Avatar

Evet bir yıl geçti, geçen sene budadığım ligustrum seneyi fidanlıkta geçirdi. Bir çok yeni dal çıkarmış, resimlerde siz de göreceksiniz. Hafta sonu önderilerinize göre vereceğimiz şekilde budamayı düşünüyorum kök budaması ile beraber. Fikirleriniz şekillendirecek ağacı. Benim bir fikrim yok
İlginize teşekkürler.

Bu arada dört ana daldan (**** gövde) ikisinin üzerinde neredeyse hiç dal yok. Onları tamamen yok edebiliriz. Geriye biri daha ince olmak üzere iki gövde kalacak. Umarım resimler yardımcı olur.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ligustrum_yenihali1.jpg (64.4 KB, 199 views)
Dosya Türü: jpg ligustrum_yenihali2.jpg (53.8 KB, 197 views)
Dosya Türü: jpg ligustrum_yenihali3.jpg (57.8 KB, 192 views)
Dosya Türü: jpg ligustrum_yenihali4.jpg (53.6 KB, 194 views)
Eski 28-03-2009, 19:58   #9
Ağaç Dostu

sasahin's Avatar

Üstadların hiçbiri fikir beyan etmeyince bende biraz budama yaptım, ama son şekli bu değil tabi. Şu hali üzerinde sanırım daha fazla fikir verilebilir, nitekim önceki halinde ağaç doğru dürüst görünmüyordu.

Acaba boyu biraz daha kısaltılabilirmi? Ve telleme işlemini hemen yapmalı mıyım?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ligustrum_budanmis_govde1.jpg (69.3 KB, 163 views)
Dosya Türü: jpg ligustrum_budanmis_govde2.jpg (68.3 KB, 160 views)
Dosya Türü: jpg ligustrum_budanmis_govde3.jpg (68.2 KB, 158 views)
Dosya Türü: jpg ligustrum_budanmis_govde4.jpg (67.3 KB, 158 views)
Dosya Türü: jpg ligustrum_budanmis_govde5.jpg (65.5 KB, 157 views)
Eski 28-03-2009, 21:27   #10
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bir bakıma fidanınızın dikkaten kaçması yararlı da olmuş. Cesurca bir budama yapmışsınız. Kök yapısı da çok güzel biçimde ortaya çıkmış.
Tellemeyi yapmadan önce nasıl bir tarzı denemek istediğinze karar vermelisiniz sonra ona uygun tellemeye geçersiniz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2009, 11:44   #11
Yeni Üye

Burhan Gönder's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sasahin Mesajı Göster
Üstadların hiçbiri fikir beyan etmeyince bende biraz budama yaptım, ama son şekli bu değil tabi. Şu hali üzerinde sanırım daha fazla fikir verilebilir, nitekim önceki halinde ağaç doğru dürüst görünmüyordu.

Acaba boyu biraz daha kısaltılabilirmi? Ve telleme işlemini hemen yapmalı mıyım?
Şahin bey ***,
Valla süper bir ağaç olmuş düzgün bir budama olduğuna inanıyorum.
Kesinlikle şekil alınca çok güzel bir ağaç olur.Ve tellemeyi bence hemn yapmalısın ama çok dikkatli

Burhan Gönder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2009, 11:56   #12
Yeni Üye

Burhan Gönder's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sasahin Mesajı Göster

Bu arada bende kendimce bir çizim yaptım umarım beğenirsiniz.
Saygılarımla
Burhan GÖNDER

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ligustrum_budanmis_govde5.jpg (59.9 KB, 150 views)
Burhan Gönder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2009, 12:56   #13
Ağaç Dostu

Sayin sasahin, cesurca bir budama yapmissiniz, memedin de belirtigi gibi kendinizce yaptiginiz bu budama belkide en iyisi olmus.

Bence agacinizi daha fazla kisaltmayiniz. Boyu uygun asagidaki cizim icinize sinerse onun gibi bir calisma yapabilirsiniz. Zaman icerisinde ust taraftan daha baska surgunler de atacagini dusunuyorum onlari da degerlendirip cizimdeki gibi bir agac elde edebilirsiniz.

Kurumus govde gorunumu vermek icin yaz aylarini bekleyiniz. sicakta soyacaginiz agacin kabuuklarinin cikarildigi yerler daha cabuk kuruyup buyume mevsimi de oldugu icin agacin govdesi uzerinde iki tarafta kalan kesik kabuklar da daha erken iyilesecek ve agacin guzel bir gorunum alacak.

Su an agacin icerisinde oldugu saksi iyi bir alistirma saksisi. agacini istedigin sekle o saksi icerisinde duzenleyip daha sonra bonsai saksisina gecirebilirsin.

Tellemeyi su an yapabilirsin 3-4 ay icerisinde telleri kontrol edip agacin dallari icerisine girmeye baslamissa, telleri cikarip gerekirse tekar sarabilirsin.
Kolay gelsin.

Cizim kurtbagri.jpg

Eski 29-03-2009, 14:36   #14
Ağaç Dostu

sasahin's Avatar

Sayın Burhan Gönder ve Ali Hocam öncelikle ilginize teşekkürler.

Sayın Ali Hocam, anladığım kadarıyla alttaki iki dalın birini kesmem diğerini de kısaltmam gerekiyor sizin çizime göre. Bende aşağı yukarı öyle yapmayı planlıyordum aslında. Kalın dal pek şekle girecek gibi görünmüyor ve aslında alttaki iki dal neredeyse aynı yerden çıkmış. En azından birini kesmek gerekir **** telleme başlığında aşı diye bir teknik var o teknik uygulanabilir kalın dal için. Kafam karıştı, tecrübe eksikliğinden tabi
Hangisini bırakayım kalın olanı mı ince olanı mı?
Yoksa ikisini de mi keseyim?

Eski 29-03-2009, 15:09   #15
Ağaç Dostu

sasahin's Avatar

Şimdilik alttaki iki dal yarı boylarına kadar kısaltıp diğer dalların boylarına dokunmadan telledim, ama elimdeki tel inceymiş teli bükerek dallara şekil veremedim, bende dallara doladığım tellere aşağıdan bir tel daha çekip onları sabitledim, fotoğraf çekip koyacağım. Ama kimse gülmesin Çünkü arap saçına döndü teller.

Eski 29-03-2009, 15:29   #16
Ağaç Dostu

sasahin's Avatar

resimler

Resimleri de bunlar, lütfen hatalarımı yanlışlarımı bildiriniz ki düzelteyim. Tel bobinaj teli idi biraz daha kalınını bulabilirsem buralarda onu kullanacağım bi dahakine.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ligustrum_alistirma_saksi.jpg (56.4 KB, 142 views)
Dosya Türü: jpg ligustrum_tellenmis5.jpg (69.7 KB, 143 views)
Dosya Türü: jpg ligustrum_tellenmis1.jpg (74.2 KB, 141 views)
Dosya Türü: jpg ligustrum_tellenmis6.jpg (42.4 KB, 144 views)
Eski 29-03-2009, 16:21   #17
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Üzeri plastik kaplı tel kullanmayın. Sonradan bunun kabuk yapısına zararı olabilir. Bir de Üstteki dalı aşağı eğmek için kök kısmına bağladığınız teli çıkarın bence, orayı zedeleyecek. Bunu saksıya açaağınız bir deliğe geçirin.

allta sağda kalan ince dala sardığınız tel çok gevşek sarılı, o kadar az sarma biçimlendirme için yeterli olmaz.

Evet tel çok ince daha kalın bir tel gerekiyor size. Hurdacılarda bir arayın.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2009, 20:56   #18
Ağaç Dostu

sasahin's Avatar

Sayın memet, telin üzerini elektrik işlerinde kullandığımız bant ile kapladım. Tel ince olduğundan iki kat kullandım ve iki katı bir arada tutabilmek için ve tel ince olduğundan kabuğa zarar vermemesi için bant kullandım. Kök kısmına bağladığım teli çıkarayım.
En alttaki dalın ölü olduğunu düşündüğümden pek önemsemedim aslında. Üzerinde hiç göz yoktu.

Eski 29-04-2009, 22:05   #19
Ağaç Dostu

sasahin's Avatar

Ligustrumda tellediğim dallar üzerinde görünen tomurcuklara yeni tomurcuklarda eklenip büyüdüler onbeş cm kadar. Bu filizler hakkında yapmam gereken bir şey var mı?
Yoksa biraz daha büyümelerini mi beklemeliyim. Resim çekemedim, en kısa sürede çekip ekleyeceğim.

Eski 29-04-2009, 22:30   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2009
merhabalar dört ay kadar önce incir ağacında ve yaban mersininde denediğim dal köklendirme başarıyla sonuçlanmış bu gün sargılarını açıp yerinden kestim ve saksıya diktim bonzai yapmak istediğim dallar kök verdiği için çok mutluyum fakat bilmediğim çok şey var ben bu dalları telllemek için ne zaman işlem yapmalıyım aradım bulamadım bana yardımcı olabilirmisiniz

Hatice Tarhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2009, 22:54   #21
Ağaç Dostu

sasahin's Avatar

Sayın cennetbahçesi, buradan Bonsai'ye başlamak için, ne yapmak gerek? ,
ve Telleme (Wiring) buradan yararlanabilirsiniz ve telleme ile ilgili sorularınıza cevap bulabilirsiniz, **** arama kısmından anahtar kelimeniz ile arama yapabilirsiniz.
Sorularınızı ilgili başlık altında sormanız yardım alabilmeniz için de önemlidir.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024