agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-03-2008, 13:50   #1
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2008
Bepsi/Süs narı

Merhabalar hepinize yeni bonsai adayım bu süs narı. Adı da mahçup. Sizinle tanıştırmak istedim. Şekil vermek konusunda bilgilerinize ihtiyacım var bana yardımcı olursanız sevinirim. Bu arada suyu çok sevdiğini biliyorum.Ama şu an dallarına su fıslatmak doğru olurmu o konuda tereddütlüyüm. Yardımlarınızı bekliyorum.

Düzenleyen bepsi : 07-03-2008 saat 20:48
bepsi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2008, 16:23   #2
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Dallarına su püskürtmenin zararı olacağını sanmam, genelde ağaç çiçekteyken, çok tavsiye etmiyorlar. Öyle hatırlıyorum. Ana gövdenin üst 1/3 ü, ince gövdenin de yarısı kesilerek , dalları daha çok tepede yoğunlaşmış bir ağaç elde edilebilir gibi, ama Ali hoca'nın ve Bonsaisan'ın da bu konuda düşüncelerini almadan işe koyulmayın bence. Yeni ağacınız hayırlı olsun.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2008, 09:19   #3
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Merhaba arkadaşlar

Bu süs narı beni çok endişelendiriyor. Bana yardımcı olursanız sevinirim. İki ana dalı var ve tek zirve olacağını biliyorum. Ama hangisini zirve olarak bırakmalıyım ve hangisini budamalıyım tam bilemiyroum. Bir dalını hafif eğik yaparak şekil vermek istedim. Ama sizlere sormadan da hareket edemiyorum. Şimdiden bilgileriniz için teşekkür ederim. Beni bu konuda yanlız bırakmayacağınıza eminim.

süs narı 2.jpg

Eski 10-03-2008, 09:20   #4
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Bu arada yeni farkettim küçük küçük yaprak açmaya başlamış bile biraz daha büyüsün resimlerini eklerim. Benim için nekadar önemli bilemezsiniz.

Eski 10-03-2008, 10:28   #5
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Merhaba Bepsi, Tek gövde olmak zorunda değil, bence ikili gövde olabilir. Bu tarzı internette biraz inceleyin, yine konuşuruz.

Eski 10-03-2008, 11:03   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Merhaba Bebsi Hanım,

Narınızın tomurcukları patladı mı? Eğer patlamadıysa ekteki gibi budama yapabilirsiniz.

Genel olarak üstte kalan gövdenin tepe seçilmesi tercih edilir. Yine de bu sizin kararınız.

Sağdaki gövde kıvrımlı. Soldaki ise düz. Bu şekilde pek doğal durmayacaktır. Nar konusunda çok bilgim yok. Düz olan gövde şekildeki kırmızı çizim gibi kıvrılabiliyor mu? Eğer kıvrılamayacak gibiyse o zaman o yeşil okla çizdiğim yerden budayıp yeni çıkanları buna göre şekillendirebilirsiniz. Böylece tepe sağdaki gövde de olmuş olur.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg mahcup.JPG (9.5 KB, 225 views)
Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2008, 11:10   #7
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Bak Bu linkte sayın Bonsaisan'ın seninkine çok benzeyen bir cüce nar çalışması var. Sana iyi bir örnek olacaktır. http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=7264

Eski 10-03-2008, 12:14   #8
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eaglion Mesajı Göster
Merhaba Bebsi Hanım,

Narınızın tomurcukları patladı mı? Eğer patlamadıysa ekteki gibi budama yapabilirsiniz.

Genel olarak üstte kalan gövdenin tepe seçilmesi tercih edilir. Yine de bu sizin kararınız.

Sağdaki gövde kıvrımlı. Soldaki ise düz. Bu şekilde pek doğal durmayacaktır. Nar konusunda çok bilgim yok. Düz olan gövde şekildeki kırmızı çizim gibi kıvrılabiliyor mu? Eğer kıvrılamayacak gibiyse o zaman o yeşil okla çizdiğim yerden budayıp yeni çıkanları buna göre şekillendirebilirsiniz. Böylece tepe sağdaki gövde de olmuş olur.

Evet tomurcuklarımız var tamda sizin şekil vermemi önerdiğiniz dalda. Ben kıyamam şimdi onlara ne yapacağımı bilemiyorum. Ama üst kısmında biraz telleme yapacak kadar yerim var o şekilde deneyeceğim

Eski 10-03-2008, 12:32   #9
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Eaglion şu hali nasıl Vyseera nın verdiği linki de inceledim umarım başarılı olmuşumdur. telli mahçup.jpg

Eski 10-03-2008, 12:33   #10
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Değerli hocam Ali bey ve bonsaisan da keşke yorumlarını ekleseler de hatalarım varsa düzeltme imkanım daha çabuk olsa. Biraz daha vakit kaybedersem her tarafı tomurcuk olacak ve ben işlem yapmaya kıyamayacağım

Eski 10-03-2008, 12:38   #11
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Arkadaşlar, Kalın gövdenin ince olan üzerine eğik olması daha doğal duracaktır. Eğer bu mümkün değilse bence ince olan da kalın üzerine eğik olmamalı. Şu resimdeki ağaç, 5 derece kadar sola eğimlense, ön yüz bura olarak varsayıldığında, gövdelerin ekseni bence tam olacaktır. Bir de eklemem gereken bir şey var, ağaç hakkında kesin karar vermeden başlamak ve şekli sonradan değiştirmek iyi olmaz. Ne yapacağına karar verip, ona uygun bir işlemle ağacı şekillendirmek lazım. Bence acele ediyorsun.

Eski 10-03-2008, 12:47   #12
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Ayyy acele ediyorsun diyor yaaa!!!

Sevgili Vyseera acele etmek ne kelime elimden gelse hiç uyumadan onu gözlemlemek istiyorum. Her halde bu halimi görsen sen bu işi yapma diyeceksin. Ya biri beni tutsun gerçekten. Her dakika aklımda ne yapılabilir telaşesi var. Birde tomurcukları görünce geç kalırım da şekil veremem diye korkuyorum. Gelde acele etme

Eski 10-03-2008, 12:54   #13
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Tamam Söz

Bundan sonra dokunmayacağım ağacıma ama son halini görün istedim. maçup 2.jpg

Eski 10-03-2008, 13:02   #14
Ağaç Dostu

Bu ağaç nasıl böyle ters döndü? Tekrar saksı mı değiştirdiniz?

Bu haliyle Vyssera'nın dediğine daha uygun olmuş, kalın gövde incenin üzerine. Ama ikinci dediğine uymamış. Yani iş bittikten sonra 2. defa saksıda pozisyon değiştirmek.

Eski 10-03-2008, 13:10   #15
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Hayır saksıyı değiştirmedim toprağım çok yumuşak sadece birazcık eğdim ağacımı.

Eski 10-03-2008, 13:23   #16
Ağaç Dostu

Birazcık mı? En az 110 derece dönmüş.

Peki kökler ne oldu?

Eski 10-03-2008, 13:34   #17
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Alıntı:
Birazcık mı? En az 110 derece dönmüş.

Peki kökler ne oldu?

Dediğim gibi çok yumuşak bir toprağı var ağacımın tamam hafif demekle hatta etmişim galiba birazcık eşeledim ve ağacımı yan yatırdım. Ama inan köklerden her hangi bir ses gelmedi gelseydi anlardım zarar verdiğimi. BEn bu işi öğrenene kadar ağaçlarım umarım sağ kalır.

Eski 10-03-2008, 13:39   #18
Ağaç Dostu

Sizin kızlar hala sağ değil mi?

Eski 10-03-2008, 13:44   #19
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Ya tamam hataydı.

Alıntı:
Sizin kızlar hala sağ değil mi?

Bidaha asla böyle bişi yapmam. Çok şükür kızlarımın ikiside sağ. Rabbim acılarını göstermesin. Ay düşünemiyorum. Bak şimdi bütün hevesim kırıldı. Birdaha ağaçlarıma dokunursam...

Eski 10-03-2008, 13:47   #20
Ağaç Dostu

Kızmayın, kızmayın. Mahsus yaptım.

Yola devam.

Eski 10-03-2008, 13:55   #21
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Ya yok gerçekten birilerinin beni durdurması gerekli.

Bahçe makasımı arkadaşıma verdim istesemde verme bana dedim. Elime geçtikçe bir dal alıyorum, tellenmiş dallara şekil veriyorum. Saksının yerini bile değiştirmek istedim ama buna dayanamayacağımı düşünerek vazgeçtim. Ama gerçekten artık dokunmamam lazım. Biraz kendi halinde büyüsün demi ben en iyisi bir kahve söyleyip kahvemi yudumlayayım. Ama düşünsene kahveyi yudumlarken ne kadar rahat dururum ağaca ne kadar rahat veririm bilemiyorum.

Eski 10-03-2008, 14:14   #22
Ağaç Dostu

Yeni makas alırsınız! Ben de sigarayı bırakmaya niyetlendiğimde paketi hanıma veriyorum. Bir saat sonra bakkaldan yenisini alıyorum.

Bonsainin en kötü yanı her bir aşamadan sonra uzun süre beklemeniz gerekiyor. Eğer elinizde sınırlı sayıda ağaç varsa, gelip gidip aynı ağaca birşeyler yapmak istiyorsunuz. İlk zamanlar hem çok hevesli oluyorsunuz hem de ağaç sayınız bir, iki oluyor.

Yeriniz yettiğince çok ağaç edinmeye çalışın. Hem siz hevesinizi alırsınız hem de aynı ağacın sürekli ilgiye maruz kalmasını engellersiniz. Bonsaide, azı gibi ilginin aşırısı da öldürür.

Eski 10-03-2008, 21:30   #23
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Acaba ağaçlarım ne durumda düşünmeden edemiyorum. Sabah olsada bir görsem diye sabırsızlanıyorum

Eski 10-03-2008, 22:16   #24
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Çok fena olmuşsun sen Bepsi hanım, acaba ben de öyle miydim ilk başta.

Eski 10-03-2008, 22:41   #25
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Süs narın için ufak bir çizim yaptım, Kırmızılar kalması gereken dallar, yeşil de gövdeler tabi, ben gövdeleri eğmedim, sadece küçük gövdenin tepesi eğilebilir. Çizimde de göreceğin üzere her iki ağaç da boydan kısaltılmalı birbirine bakan dallar kesilmeli, ancak büyük gövdenin küçük gövde boyunu geçen dalları küçük gövdenin üzerine doğru uzanabilir. Böylece gövde eğimleri ile uğraşmadan, büyük gövdenin tepe dalları küçüğün üzerine gelecektir. Son çalışmanda eğimi fazla kaçırmışsın, sarı çizgileri de onun için çizdim, Aslında biraz karışık bir çizim oldu, hesap yapmaya çalışırken.. Neyse tepelerin eski konumunu 1 ile olması gereken konumunu 2 ile işaretledim. Bu eğimleri gövdeleri telleyerek vermen gerek. Ağacın topraktan çıkışı güzeldi o şekilde kalsın, ana gövde dik çıkıyordu, yine dik çıksın, doğada o şekilde küçük gövdenin doğrudan üzerine çıkan bir gövde yoktur. o eğimleri yukarda yaparsın.

Eğer anlamadığın ya da sıkıntı çektiğin birşey olursa ben yine buralardayım, elbette arkadaşlarımız da öyle

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg süs narı.jpg (58.7 KB, 182 views)
Eski 11-03-2008, 07:28   #26
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Çok teşekkür ederim.Çizimin çok güzel ama dün bir karar aldım narıma bir daha dokunmamak için bu çizimi saklayacağım. İnan çok güzel tomurcukları var.Bu sabah baktım bütün dallar tomurcuklandı. Bu kadar hızlı gelişmesine ben bile şaşırıyorum. Biraz zaman vereyim ağacıma galiba onu yordum.

Eski 12-03-2008, 12:07   #27
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Süs narımın yaprakları biraz daha büyümüş o kadar güzeller ki ama renkleri sarı bu normal olabilirmi. Daha önce süs narı yetiştiren arkadaşlar sizin ağacın yaprakları da sarımıydı sadece onu öğrenmek istiyorum.

Eski 13-03-2008, 12:35   #28
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Sevgili Vyssera bonsai adayım süs narımın yaprakları her geçen gün çoğalıyor. Görseniz çok şekerler. Resmini ekliyorum. Hatta eaglion duymasın ama yine ağacın duruşunu değiştirdim ama sizin çizdiğiniz çizim hoşuma gitti gerçekten doğal hali daha güzeldi. Yapraklar yeni açmaya başlasada bir süre sonra çizimleriniz doğrultusunda dalların birisini kısaltmayı planlıyorum. Artık her gün baka baka gözlerim şaşı olacak diye korkuyorum. Arkadaşlar bana gülüyorlar. Sonunda seni kaybettik dercesine.

Eski 13-03-2008, 12:48   #29
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Tomurcuklu mahçup :)

Bonsai adayımın farklı açılardan resmini ekliyorum.

yaprak.jpg

Eski 13-03-2008, 12:49   #30
Ağaç Dostu

Ben, diğer çalışmanızda "isteğiniz geri döner" demiştim değil mi?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024