agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-02-2008, 19:58   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Eaglion/ Cupressus macrocarpa

UYARI: Bu ağaçta henüz hiçbir çalışma yapılmamıştır. Çalışma yapıldığında ayrı bir başlık açmamak için buraya koyuyorum. Sizden, öncellikle bu ağaç için önerileriniz bekliyorum. Çalışmalardan sonraki ilk güncellemede bu uyarıyı kaldıracağım. Yardımlarınız için teşekkürler.

Adı: Sarıkız
Türü: Limoni Servi / Cupressus macrocarpa
Elde ediliş: Fidan olarak alındı
Ekim Yaşı: Kesin bilinmiyor. 5-10 yıl (?)
Eğitim Yaşı: Yeni başlıyor.
Yükseklik: 170 cm (her hangibir işlem yapılmadan once)
Genişlik: 65 cm
Gövde çapı: en alt 5 cm
Bulunduğu ortam: Balkon
Hedeflenen Şekil: Dik ya da yatık.
Hedeflenen şekle ulaşma süresi: 5 yıl

Hikayesi
Yaklaşık bir ay önce fidan olarak alındı. Hava koşulları ve mevsim budama için uygun oluncaya kadar beklendi. Alındığında saksısında yoğun böceklenme olduğundan, önlem amaçlı piretrin türevleri ile ilaçlama yapıldı. Başarılı olundu.

Gövde kalınlığının ve dal yoğunluğunun güzel olması nedeniyle alındı. Boyu hem balkon hem de bonsai için oldukça uzun. Dallar orta ve ince kalınlıkta, sayısı ise inanılmaz. Yaprakların dışarıda kalan kısımları sarı ancak güneş alamayan yerler yeşil.

Resimlerde olası ön güney olarak etiketlenmiştir.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Limoni -güney.jpg (47.9 KB, 205 views)
Dosya Türü: jpg Limoni -doğu.jpg (58.6 KB, 185 views)
Dosya Türü: jpg limoni-kuzey.jpg (66.6 KB, 184 views)
Dosya Türü: jpg limoni-batı.jpg (57.8 KB, 187 views)
Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2008, 20:01   #2
Ağaç Dostu

Budama ve Telleme

Gövde 10-15 derece yana yatık görünüyor. Nedeni, eskiden saksısında oynadığı için mı yoksa kendinden mi henüz belli değil. Bu hafta sonu kök budaması ve saksı değişimi yaparken belli olacak. Tarz da ona göre belirlenecek.

Bu hafta içinde dalların ışık almasını kolaylaştırmak, hem de yeni başlamış canlanma nedeni ile daha da büyümelerinin engellemek için cılız dalların olabildiğince tamamı kökten budandı. Bu şekilede budanarak çıkarılan dal sayısı toplamı 53. Bunlardan 40 kadarı çelik için denemeye alındı.

Altan itibaren yaklaşık 100 -110 cm yükseklik arasındaki tüm dallar budandı. Bu bölgede havai köklendirme için işlem yapıldı. Köklenme tamamlandığında gövdeden ayrılacak. Bu sırada kalan gövdenin tepesinden de 10-15 cm daha kısaltma yapılcak. Böylece 90 cm ve 50 cm yükseklikte iki ağaç elde edilecek.

Ağacın planlanan boyu 90 cm olacağı düşünüldüğünden güvdenin altan yaklaşık ilk 25 cm’lik bölümündeki tüm dallar, cılız veya kalın gözetmeksizin kökten budandı.

Hem kendisinin hem de saksısının çok büyük ve ağır olması nedeniyle saksı değişiminde zarar görmemesi için şekillendirme budaması telleme yapılmadı. Bu kadar yoğun budamaya rağmen alt bölümde hala daha 100’ün üstünde dal var.

Resim. ön budama- ilk budama ve havai köklendirme
Resim: çelik1 ve Çelik 2: budanan dallardan çelik denemesi.

Not: Çeliklerin boylarının büyük olduğunu biliyorum. O kadar çoklardı ki; büyükler tutarsa avantaj olur. Tutmazsa de canım sağ olsun.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Limoni-ön budama.jpg (52.7 KB, 192 views)
Dosya Türü: jpg limoni- çelik 1.jpg (62.5 KB, 191 views)
Dosya Türü: jpg limoni- çelik 2.jpg (49.7 KB, 184 views)
Eski 29-02-2008, 20:02   #3
Ağaç Dostu

Plan

Kökün durumuna göre dik veya yatık tarz yapılacak. Daha sonra çıkarılacak üst bölümdeki ağaç ise diğer tarza uygun olarak şekillendirilecek.

Bu tür ağaçlarda başka bir tarz yapılabilse dahi doğal durmayacağını düşünüyorum.

Gövde budaması yerine havai köklendirme yapmanın altaki gövdenin kalınlaşmasına katkı sağlamasını umuyorum. Kök budaması sırasında da, ahşap pul (tile- Türkçe yer karosu demek) veya telle boğma ile gövde ve kök kalınlaştırılması için işlem yapılacak.

Nihai şekillendirme budamsından sonra kalan dalların hızla kalınlaşacağını umuyorum. Bu nedenle, ya gevşek telleme ya da aşağı çektirme yöntemi ile dallar öncellikle forma hazırlanacak. Dal kalınlışması tamamlandığında Standard telleme yapılacak.

Resim Plan

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Limoni-plan.jpg (50.0 KB, 195 views)
Eski 29-02-2008, 20:05   #4
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Sayın Eaglion siz bu ağaç üzerinde ne yapmayı düşünüyorsunuz aklınıza ilk gelen nedir.
Sanırım kıvrımlı dik tarz ugulanabilir. Şelale de düşünülebir yarı sarkıkda ama bana göre en uygun kıvrımlı dik tarz benim önerim bu nakalım ustalarımız ne diyecek bekleyelim karar sizin.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2008, 20:22   #5
Ağaç Dostu

Tekin Bey,

Siz yazarken ben de planımı atıyordum sanırım. Kıvrımlı dik yapmayı ben de çok isterdim ama gövde bunu yapmak için oldukça kalın ve fazla esnek değil. Japonların kullandığı demir eğme blokları var. Böyle bir bloğum olsa denerdim. Ama telle veya Bonsai Jack (dal eğme kancaları) ile yapabilirmişim gibi görünmüyor.

Mecburen dik veya sarkıkta karar kılmam gerekecek. Planım hakkında ne düşündünüz?

Eski 29-02-2008, 20:29   #6
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Sizin düşüncenizde isabetli çok isterseniz kıvrılmayacak bir kalınlık değil bana göre. Önceden
hazırlanmış bir düz inşaat demirine sararak kıvrılabilir.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2008, 15:37   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Sayın Eaglion;
Çelikler ve havai kök uygulaması ne durumda hala canlılarmı ?

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2008, 10:59   #8
Ağaç Dostu

Sayın Şahin,

Bir türlü fırsat bulamadığım için fotoğraf çekemiyorum. Balkonum tamamen doldu ve resim çekmek için hepsinin yerini değiştirmem gerekiyor.

Çeliklerde pek ümit yok gibi. iyi başlamışlardı ama şimdi igneleri kurumaya sertleşmeye başladı. İki saksı dolusu oldukları için saksılardan bir tanesinden kontrol için bir iki tane sökeceğim. Eğer tutmuşlarsa bu kadar sürede en azından biraz kök belirmiş olması gerek. Yoksa ölmüş kabul edececeğim. Yer sıkıntım olduğu için ölmüşlerse tutmak işime gelmiyor.

Ağacın kendisine gelince resimde gördüğünüz hali sadece saksı değişimi öncesi ön budamaydı. Yukarıda bıraktığım bölüm sonradan bana anlamsız geldi. Çok ince kalıyordu. Buranın altından budadım. Kalan kısmın yaklaşık ortasından yeni bir köklendirme başlattım. Bu işlemi Şubat sonu gibi yapmıştım. Hafif hafif köklenmeye başlaşadı.

Saksı değiştirirken var olan kökkün çok düzelmeyeceğini düşündüm. Biraz yukardan yeni bir nebari oluşturmak için saksı içinde de havai köklendirme gibi köklendirme yapıyorum. Bu seviyenin altını tamamen budamadım ama telle turnike ve kök pulu (isim benim uydurmam orjinali root tile) koydum. oradaki durumu bilemiyorum. Kasıtlı olarak derine gömdüm.

Gövdeden çıkan dalların nerdeyse tamamını budadım. Alt ve üst ağaç olarak her ikisinde de 10'ar tane kadar dalı ideal bonsai dal dağılımına uygun olacak şekilde bıraktım. Bunlara şimdiden bir form kazandırmak için aşağıya doğru telledim. Şimdiki görüntüleri ilk planda son resimde gösterdiğim gibi görünmeye başladı. Ara dalları özellikle telleme yapmıyorum. Ağaç şu anda birkaç stresi birden karşılamaya çalışıyor. Ana dallar üstündeki ara dalları riske atmak istemedim.

Alt ağaç sorunsuz devam ediyor. Üst ağaçta bir iki dalda kuruma belirtisi var. Bu da çok doğal. O daları gözden çıkarabileceğim için sorun değil.

İleride her iki ağaç da uygun köklenme ve nebariye sahip olduğunda ikili grup dikimi yapacağım. V şeklinde yatık tarz. Birbirlerine bakan kısımlara Shari uygulayacağım.

Eski 01-06-2008, 21:10   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-06-2008
çelik ne

arsunal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2008, 12:09   #10
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arsunal Mesajı Göster
çelik ne

Sayın arsunal,

Öncelikle hoş geldiniz.

Köklendirmek amacıyla dalın uç kısmının kesilip toprağa gömülmesine çelikleme, kestiğiniz dalcığa da çelik deniyor.

Eski 05-07-2008, 00:20   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-06-2008
teşekkür ederim

arsunal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2008, 23:27   #12
Ağaç Dostu

Gülbeşeker's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2008
benim sksıda bir limon agacım var bir tülü gelişmiyor neyapayım lütfen bana cevap verin

Gülbeşeker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2008, 07:46   #13
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Toprağı iyi değildir. Saksısı ufaktır. Yeterli gübre vermemişsinizdir. Bulunduğu ortam uygu ndeğildir. Bonsai mi yapmayı düşünüyorsunuz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024