agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-04-2007, 12:08   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2007
yalovabonsai- büyük ardıç

Merhaba arkadaşlar.1 Nisan Pazar günü yaptığım ardıç çalışması ile ilgili fotoğrafları gönderiyorum.Bu çalışmada telleme ve ölü dal metodunu kullandım.Hepinize selamlar.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 01.jpg (50.0 KB, 184 views)
Dosya Türü: jpg 02.jpg (43.5 KB, 181 views)
Dosya Türü: jpg 03.jpg (50.6 KB, 177 views)
Dosya Türü: jpg 05.jpg (61.8 KB, 175 views)
Dosya Türü: jpg Resim 107.jpg (60.7 KB, 185 views)
yalovabonsai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2007, 13:11   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Hasan bey iyi gunler, ardic uzerinde guzel bir calisma yapmissiniz ellerinize saglik. Bu gun gec oldu, izin verirseniz, agaciniz uzerinde gorduklerimi ve yorumumu yarin yapmak istiyorum. Iyi calismalar hosca kaliniz.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2007, 14:24   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Hasan bey merhaba, Bir gunluk bir gecikme ile bu gun agaciniz hakkinda, gorduklerimi yazma firsati buldum.

- Agacinizin zirvesinde 3 dal birden yukseliyor. Bu dallarin soldakini sola egerseniz sol taraftaki buyuk boslugu kapatmis olursunuz. diger dallardan uygun olani da one dogru egip zirvede tek bir dal birakirsaniz agaciniz daha iyi bir forum alacak diye dusunuyorum.

- Kurumus dallari cok uzun biraktiniz. onlari simdi deyilse bile, ileride kisaltmaniz gerekir. Kisaltirken makasla kesmeyip onlari kirarsaniz daha dogal gorunecekler.

- Sardiginiz tellerin uclari acikta duruyor, Agacina yakindan bakacaklar ve kendin icin tehlikelidir, acikta kalan uclari agacin dalina sarmali ya da uclarini bukup tehlikesiz hale getirmelisiniz.

Bu yazdiklarim, benim dusuncelerim. Agac senin agacin diger arkadaslarin goruslerini de bekle, son karari sen vereceksin. Calismalarinda basarilar dilerim.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2007, 23:35   #4
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Hasan bey, ben de böyle dik duran ardıçlar arıyorum...acaba bunun türü nedir...teşekkürler...

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2007, 02:28   #5
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın Ali bey
Güzel bir çalışmaya adım atmışsınız.
Lakin bende Ali beyin yazmış olduklarına katılıyorum. Özelikle telleme kısmında ki ince ayrıtlara yani telerin açıkda kalması kısmına.Buna bir örnek vermek istiyorum. Bir sonbahar zamanı bir arkadaşıma bonsai yapması konusnda yardımcı oluyordum. Kendisinin söylemine göre olayı yazıyorum.

3 adet fidanı şekillendirmişti.Ve iyi bir başlanğıç yaptıgını söylüyordu, bana fotolarını gönderdi.

Fakat teller uç kısmları açık bir şekilde noktalanıyordu.
Bundan sonraki ksım onun söylemi. Ağaçları sonbahar güneşinden faydalanması için balkon demir üzerine yaptığı bir dar sehpaya koymuş. Lakin sulamak için ağaçlardan birine yaklaşırken kazağı ağaçlardan birinin açıkda kalan telline takıplıp oda bunu fark etmeyince ağaç kazağı ile beraber hareket etmiş ve arakdasında üzücü bir olay gerçekleşmiş. Ağaç oldugu gibi saksısı ile beraber balkondan aşağı zemine çakılmış.

Sonuç hem saksı hemde ağaçın ana dalı kırılmış.Bu sadece basit bir örnekdi. Ali Bey'in verdiği örnek daha kötüsü ağaçı yakında görmek isteyen birinin gözüne batma riski çok daha fazla.

Diğer bir konu ise "jin" uygulamanız. Bonsai doğanın oran ölçü küçültülmesi ile elde edilmiş yansımasıdır..Yani esinlenme kaynağı doğadır. Bundan dolayı da doğada ağaçın ölü kalan dallı genelde zaman içinde bir takım aşıdırmalara maruz kalarak yeşil halde ki ilk görünümüne oranla aynı uzunluğunu koruyamaz ve bu yüzden dolayı bu ölü dallar ağaça oranla daha kısa ama belirgindir.

Ölü dallarınız aşırı uzun kalmış. Bir de oranlamaları, yani ölü kalın sürgünün karşısında ki dal da ölü. Doğada bile 100/1 raslanacak bir görünüm. Normal şartlarda doğada genelde ölü dalın bulunduğu karşıt noktada daha güçlü bir dal gelişir.Bu ağaçın kendini dengelemesinden kaynaklanır.

Ali Bey yine belki bana kızacak ama bonsai de bir temel kurallar belirleyicidir.
Çalışmalarınızda başarılar.

Bu arada arka fonda gördüğüm 2. basamakda duran. Sarı saksı içinde ki yarım şelale formu ardıcında fotoğraflarını görmek isteriz.
Saygılarımı sunarım.

Düzenleyen Mine Pakkaner : 05-04-2007 saat 09:31 Neden: paragraf
bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2007, 08:46   #6
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Çok güzel .Hayran kalmak elde değil.
Arka fondakiler de çok güzel.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024