agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-04-2009, 15:41   #1
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Bonsaisan fıstıkçamı

BU çamın boyu 60 cm ileride alaçağı şekli şu an için belirlemesemde öncelikle sağlık bir saksı değişimi yapmayı düşünüyorum.

BU cumartesi boşlukdan yararlanıp çam bir frm vereyim dedim.
Tabi önce ilk karede ki gibi bir çizim yaptım.
Ve bu cizime sadık kalarak form vermeye başladım.
Aslında tam olarak form verme işlemini tamamlamadım ama ufak tefek düzeltmelerden sonra bahar ayında ki gelişmesine göre hareket edicem.

çalışma tarihi şubat mart aylarına aitdir.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2009, 15:41   #2
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Evet aradan epey bir zaman geçti ve ben fıstıkçamını bundan 1 ay önce yeni saksısına almıştım.
Kök sistemi konusunda biraz zorlayıcı bir çalışma olduğunu söylemek isterim.

MEvsim itibari ile mumlar harekete geçti lakin şu anda fıstık çamında bir hareket gözlemlemedim.Umuyorum ki bu hareketlenme havaların biraz daha ısısnması ve güneşinde etkisi ile hızla ilerliyeçekdir.
Bildiğiniz üzere mumlerın gelişimi hızlanır ve ağac bir çok güçlü mum verir ise sağlık açısında iyi olduğunun bir işaretidir.

Şu anda tahminlerime göre ağacımızda biraz stresli bir durm var ki mumlara gidecek olan enerjinin nerede ise tmamı yeni kök sistemine gidiyor gibi görülüyor.

SOnuç itibari ile şu anda ki güncel fotğrafı bu.

Daha mnceki fotğraflarda gördüğünüz gibi yoğun ve derin bir toprakda uzuzn zamandır vaktini geçirmişdi.

Toprağında %35 oranında akadama ve genel olarakda torf dere çakılı ve humzu kulanıldı.

Yanda ki ufak çam ise karaçam şu anda mumlarda hareket yok.

Bakalım her iki ağacında aylar içinde ki tepkileri ne olucak.

Güncel fotoğrafıdır.

Eski 28-10-2009, 09:03   #3
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Şİmdi eski iğnelerin kesilme ve ağaç üzerinde uzaklaşma zamanı ve bende böyle yaparak fıstık çamında ki eski iğneleri tekrardan geri aldım.

Ufal bir temizlik fala gördüüm bir kaç dalıda bu sene budayıp kalan budaklarınıda "jin" yaparak çalışmama devam etmekteyim.

Eski 02-11-2009, 13:03   #4
Ağaçsever

TreePedagogue's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2007
Bonsaisan; bence dalları tamamen aşağı doğru eğersen daha iyi olabilir..

TreePedagogue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2009, 19:30   #5
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

bu işlemi yapmak için daha çok erken bu çam normalin çok üstünde neredeyse 40cm derinlikte ki bir saksıdan şu anda bulunduğu davulşekilli bonsai saksısına geçtiğimiz bahar ayında dikildi.Saksı derinliği 15 cm ve şu anda eski toprağının %40 hala durmakta geriye kalan toprak ise %60 çakıl ve şamuttan oluşan bir karışım ile %40 8mm akadama içermekte.
Daları bir anda indirmeme sebebime gelince dallar üzrinde sürügünlerin oluşmasını beklemeleyim.
Sürügünler oluştuğunda mum döndükten sonra bir yılı tamamlamalı ve gelişine sürügnlerin iç kısımda ki hava akımını düzenlemek adına araları açılaçak ve daların bir kısmı gelişime göre aşağı doğru büküleçek.

Çam olsun diğer tüm türlerde aşağı doğru eğilen dallarda gelişim yavaşlar.Ve bölgedeki enerji azalır.

Şu anda o dallardaki enerjiye ihtiyaçım var.Bu yüzde bu sene o şekilde kalıcaklar.

Tavsiyeniz için teşekkürler.

Eski 16-04-2010, 09:45   #6
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Fıstık çamı gelimeye devam ediyor.

GEcen seneki görseli...
AŞağıda mumlar açıldığında
e11.jpg
e12.jpg

Busenki görseli
0001.jpg

İğneler uzaklaştırıldı.

Uzaklaştırılan her iğne bir sürügn olarak geridönüyor.
002.jpg
003.jpg

Eski 16-04-2010, 17:42   #7
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
İyi çalışmalar dilerim.
Merak ettiğim bir konu var:
Çamda ince dalları tellemişsiniz. O kalınlıktaki ince dallar acaba ne zaman şekil alır? Uzun bir zamanda mı yoksa inceyken şekil alıyor mu?
Teşekkürkler.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2010, 08:39   #8
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın izzeterisen

Çamlar yapılarıgereği diğer ibrelilerde olduğu gibi esnek dal yapılarına sahip türlerdir.
Özelikle çamlar bu konuda dahada esnektirler.
İbreli türlerde eğer gelişmede bir aksaklık yarataçk sorun yok ise Teller 1 ila 2 sene boyunca ağaçın üzerinde kalabilir.
BAzı ardıçlarda genş dallar 6 aylarda şeklini tel çıkarıldığı zaman korusalarda genelde ibreliler ailesinin genelinde teller 1 yıl 2 yıl kaldıkdan sonra şekil tam olarak korunur.

Bonsai yaşamları boyunca şekil değişikli ve gelişme süreçlerince belirli periyondarda telleme işlemine tabi tutulurlar.

Bu görsel dengeyi ve estetiği korumak adına yapılan düzenli ve sık bir uygulamadır.

Önemli olan teleme tekniğini doğru bilmek ve telleri tekrar çıkarır ken keserek uygun tel makası ile kulanımı ile geröçleşmelidir.
Normal tel makaslarının uç kısımları sivridir.

Bu yüzden bonsai tel makaslarının ucu küt ve dairesel şekildedir.
KEsim noktaları normal tel makasında üst üste çakışır ve ve teli ezerek koparırken.
Bonsai tel makasları tam baskı uygulandığında eşit oranda birbiri üstünde durmaz aşağı kadar iner.

Şu anda Örnek teşkil eden çalışma normle oranla daha geç gelişmektedir.
Burada ki etken sebeb Ağaçın balkonda olması ve balkonun üst kısmının kapalı olmasıdır.
İbreli türler direk güneş ışığını günü belirli saatelerinde alırlar ise gelişimleri daha hızlı ve güçlüdür.

Malesef bu konuda balkonda çalışmalarını sürdüren bir bonsaici olarak benim kısıtlı bir alanda çalışma yapmam gerekmektedir.

Bu ibrelei büüyk boy ağaçlarda yaşamakda olduğum ufak bir sorundur.

Saygılar dilerim

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024